Po co mi firma? Jak otworzyć własny biznes i jak na nim zarabiać. Oto 35 pytań, które musisz sobie zadać jeszcze przed uruchomieniem biznesu
Ostatnio dostaję od was sporo pytań związanych z uruchomieniem własnej firmy. Pocieszające jest to, że przedsiębiorczość w narodzie nie ginie :). Bardzo cenię wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Zebrałem więc 35 pytań, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim otworzysz biznes. Sięgaj do nich regularnie (nawet jeśli jesteś już przedsiębiorcą) by sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twój biznes i ty jako przedsiębiorca.
No to zaczynamy.
1. Dlaczego chcesz otworzyć firmę?
2. Czy koniecznie chcesz być własnym szefem?
3. Jakie są twoje cele finansowe? Ile chcesz zarabiać?
4. Czy masz wystarczająco dużo energii do radzenia sobie z porażkami?
Samo uruchomienie firmy nie jest trudne. Składasz prosty wniosek w urzędzie (lub przez internet) i możesz działać. Znacznie trudniejsze jest zmierzenie się z biznesową rzeczywistością. Pamiętam, że prowadzenie firmy to poczucie spełnienia i sukcesu ale znacznie częściej walka z przeciwnościami. Nie raz i nie dwa będziesz czuł się jak największy przegrany. Jeśli porażki motywują cię do działania, wyciągasz z nich wnioski, to może warto spróbować?
5. Czy jesteś gotowy na mniej czasu dla rodziny i przyjaciół?
6. Czy jesteś gotowy na to, że firma przeniknie całkowicie do twojego życia prywatnego?
7. Jak radzisz sobie ze stresem?
8. Czy twoja sytuacja finansowa pozwala na założenie firmy?
9. Czy jesteś w stanie inwestować pieniądze w swoją firmę?
10. Ile pieniędzy potrzebujesz?
11. Czy będziesz potrzebował pożyczki, czy może sfinansujesz biznes z własnych środków?
12. Czy będziesz potrzebować inwestora?
Pieniądze można oczywiście pozyskać od inwestora jednak ja przestrzegam przed planowaniem biznesu tylko pod kątem potencjalnego inwestora. Biznes powinien być dla Ciebie, a nie dla dostawców kapitału. Pozyskanie zewnętrznego finansowania jest trudne i może wiązać się z koniecznością oddania kontroli nad firmą. Dodatkowo inwestor może wymuszać na Tobie bardzo szybkiego wzrostu firmy, gdy ty zamierzałeś rozwijać się znacznie wolniej i stabilniej.
13. Jak długo twoja firma może działać bez zysku?
14. Czy masz umiejętności związane z prowadzeniem biznesu?
15. Czy twoja firma będzie sprzedawać produkty czy świadczyć usługi?
16. Co jest Twoją pasją i czy jesteś w stanie na tym zarabiać?
17. Czy jesteś cierpliwy?
18. Jaki rodzaj działalności preferujesz?
Czy będziesz budował firmę od zera samodzielnie, czy kupisz inne przedsiębiorstwo, a może skorzystasz ze sprawdzonego pomysłu w ramach franczyzy? (przy okazji mam dla Ciebie kilka rad na temat franczyzy). Taki plan musisz zrobić na początku bo to będzie decydowało o dalszych krokach w biznesie i jego właściwym zaplanowaniu
19. Czy rozważasz wspólników w biznesie?
Nie zawsze biznes da się prowadzić w pojedynkę. Spróbuj odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, czy dasz radę znaleźć właściwego wspólnika. Właściwego to znaczy takiego, który nie tylko ma kapitał ale i posiada zbieżną z twoją wizję biznesu. Wiele biznesów padło bo nie trudno było dogadać się założycielom.
20. Jaką formę prawną wybierzesz?
Możesz prowadzić firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub kilku rodzajów spółek. Wybór zależy od Ciebie. Małym przedsiębiorcom rekomenduję wybranie jednoosobowej działalności. Mimo kilku wad, to wciąż najbardziej elastyczna forma prowadzenia firmy. Tutaj piszę dlaczego jednoosobowa działalność jest lepsza?
21. Jaką formę opodatkowania wybierzesz?
Od formy działalności zależy to, jakie obciążenia podatkowe będziesz ponosić. Tutaj polecam rozmowę ze sprawdzonym księgowym. Z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Możesz też napisać do mnie. Postaram się podpowiedzieć.
22. Czy będziesz potrzebował ubezpieczenia?
Sprawdź, czy twoja działalność nie wymaga posiadania zabezpieczenia finansowego czy ubezpieczenia. Przykład? Firmy transportowe muszą mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Bez niego nie da się świadczyć usług dla dużych spedycji. Jeśli prowadzisz prywatną praktykę lekarską, też będziesz potrzebował zabezpieczenie w formie polisy na wypadek błędu w sztuce.
23. Czy będziesz prowadzić firmę stacjonarnie czy wyłącznie internetowo?
24. Czy masz strategię biznesową?
Czy wiesz dokładnie, co chcesz sprzedawać, kim jest twój klient i w jaki sposób do niego dotrzesz?
25. Czy dobrze określiłeś swojego klienta?
26. Ilu potencjalnych klientów może być zainteresowanych twoja usługą lub produktem?
27. Kto jest twoją konkurencją? Ilu masz konkurentów?
28. Jakie ceny produktu/usługi oferuje konkurencja i jak chcesz wygrać z konkurencją?
29. Ile będziesz brał za swoje produkty/usługi i jakiej zyskowności oczekujesz?
30. Co wyróżnia Twój biznes?
31. Ilu pracowników będziesz potrzebował?
To bardzo ważne kwestie, które musisz rozważyć już na początku. Możesz pracować samodzielnie ale z czasem biznes będzie wymagał oddelegowania części zadań. Zaplanuj kiedy zatrudnisz pierwszych pracowników? Ile będziesz im płacił i jak ich pozyskasz?
32. Jakich dostawców potrzebujesz?
Jeśli chcesz sprzedawać określone produkty, będziesz musiał nawiązać kontakt ze sprawdzonymi dostawcami. Pamiętaj, że zła decyzja odnośnie wyboru dostawcy odbije się na Twoim biznesie. Klienta nie będzie interesowało, kto dostarcza ci komponenty albo gotowy produkt. To ty i twoja firma odpowiadacie za to, by wszystko było w porządku. Jeśli decydujesz się na biznes usługowy, twoimi dostawcami będą podwykonawcy. Czy masz strategię ich wyboru? Czy wybierasz tańszych i bardziej zawodnych, czy może droższych ale dających gwarancję dostarczenia usługi wysokiej jakości. To wszystko musisz sobie skalkulować jeszcze przed uruchomieniem biznesu.
33. Czy jesteś otwarty na ciągłe uczenie się?
Jako przedsiębiorca nie możesz polegać na utartych schematach. Cały czas musisz zdobywać nowe umiejętności. Dobrym pomysłem jest śledzenie biznesowych dróg innych przedsiębiorców. Na blogu biznesnaostro.pl pokazuję Ci, w jaki sposób inni osiągnęli sukces biznesowy. Jeśli chcesz być na bieżąco, kliknij w baner poniżej i dołącz do społeczności Biznesnaostro
33. Ile czasu zajmie ci przygotowanie produktu do sprzedaży?
Jeśli coś produkujesz, tworzysz, oszacuj czy wprowadzenie do sprzedaży potrwa miesiąc czy może kilka lat. To wszystko ma wpływ na planowanie budżetu i całej twojej firmy. Musisz to określić dokładnie. Nie możesz bazować na przewidywaniach. Zaplanuj konkretny punkt w czasie, gdy wypuścisz produkt lub usługę.
34. Jak będziesz sprzedawał swoje produkty?
Możesz to robić bezpośrednio albo przy współpracy z pośrednikami. Zaplanuj czy będziesz sprzedawać online czy stacjonarnie. A może zdecydujesz się na partnerów strategicznych, którzy pomogą ci w rozwoju biznesu?
35. Czy masz miejsce, gdzie będziesz szukał informacji o tym jak rozwijać swój biznes?
Na koniec coś zaczepnego.Dobrze jest mieć mentora, kogoś kto poprowadzi Cię w biznesie i wesprze w trudniejszych chwilach. Jeśli potrzebujesz porady, konsultacji albo promocji swojego biznesu, poproś osoby ci bliskie by podpowiedziały jakieś rozwiązania. Zawsze możesz też napisać do mnie: kontakt@biznesnaostro.pl Znajdziemy rozwiązanie twojego problemu i rozwiejemy wątpliwości.
Zachęcam Cię do podzielenia się swoją historią. Jak przygotowujesz się do biznesu? Jakie błędy popełniłeś na początku? Z jakimi największymi wyzwaniami się zmierzyłeś?
Zawsze można poszukać firm na sprzedaż. Plus jest taki, że większość sprzedawców oferuje wsparcie posprzedażowe, pomogą Ci się wdrożyć w biznes, poznać branżę itd., przykładowo na stronie sprzedambiznes.pl. Najgorzej jest odważyć się postawić pierwszy krok, później satysfakcja wynagradza wszystkie trudy. I mówię to z własnego doświadczenia ;).
Oj, gdybym sobie te pytania zadał to nigdy bym swojej firmy nie otworzył 😉
dokladnie! ja to samo 🙂 coprawda ja z pomoca pozyczki…korzystalam z Future Capital ale to profesjonalisci wiec sie udalo 🙂 generalnie swoja firma to nie taka prosta sprawa ale przy odrobinie samozaparcia 🙂
Bardzo fajny poradnik, wiele może wyjaśnić początkującym biznesmenom 🙂 Pozdrawiam!