W czasie uroczystej gali, która odbyła się 13 czerwca w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie, ogłoszono zwycięzców 12 edycji konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku. Nagrodę główną w wysokości 45 000 zł oraz tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2016 otrzymała kreatywna agencja social media Nakatomi, która działa w ponad 20 krajach na świecie.

Uczestniczące w konkursie Mikroprzedsiębiorca Roku firmy oceniane były nie tylko pod względem perspektywy rozwojowej, ale również społecznej odpowiedzialności i postawy proekologicznej.

W czasie uroczystości Paulina Zadura-Lichota, Dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, zaprezentowała wyniki badania „Co nas wyróżnia na tle innych krajów i motywuje do zakładania własnych firm”.

Przedsiębiorczość w Polsce pod wieloma względami prezentuje się lepiej niż w innych krajach UE – jesteśmy narodem, który cechuje wysoka skłonność do zakładania własnej działalności gospodarczej, przekonanie o posiadaniu wystarczających umiejętności do pełnienia tej roli oraz wysoki odsetek młodych pozytywnie motywowanych firm w społeczeństwie. W tej beczce miodu jest też łyżka dziegciu – zwracała uwagę Jadwiga Lesisz, Zastępca Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Polacy boją się porażki w biznesie i w mniejszym stopniu niż inne społeczeństwa ceni się przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces. Może wynikać to z tego, że wciąż pokutuje wiele stereotypów w odniesieniu do przedsiębiorców i tu duża rola m.in. instytucji publicznych i mediów w promowaniu przedsiębiorczej postawy i budowaniu etosu przedsiębiorczości wśród Polaków – mówi Jadwiga Lesisz z PARP.

Gościem specjalnym wydarzenia był wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. Przed ogłoszeniem zwycięzców przedstawiciele środowisk działających na rzecz małych firm oraz mikroprzedsiębiorcy wzięli udział w debacie „Przedsiębiorczy Polacy”.

Nagrody i wyróżnienia

Kapituła konkursu, poza wyborem zwycięzcy głównej nagrody, wskazała także laureatów w pięciu kategoriach i przyznała im nagrody finansowe w wysokości 13 000 zł. Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2016 w kategorii START (dla najmłodszych mikroprzedsiębiorstw) otrzymała firma Many Mornings zajmująca się sprzedażą skarpet „nie do pary”, wyróżniających się nowoczesnym designem oraz wysoką jakością.

Nagroda w kategorii PROGRES (dla firm „wieku średniego”) została przyznana firmie AQUA-TECH Smilewicz Tuz proponującej innowacyjne rozwiązania w branży wodociągowej, redukującej zużycie wody i energii. W kategorii SENIOR najlepsza była ATLANTA – mała poligrafia, skoncentrowana na potrzebach klientów oraz potrafiąca wypełnić niszę lokalnego rynku. Tytuł Mikroprzedsiębiorcy Roku 2016 w kategorii MŁODY BIZNES (dla mikroprzedsiębiorstw prowadzonych przez osoby poniżej 30. roku życia) przypadł firmie Agrotur Marta Kołodziej, prowadzącej dwa ośrodki rekreacyjne nastawione na młodzież szkolną i oferujące szereg niezwykłych atrakcji, takich jak pobyt w wiosce afrykańskiej.

Ostatnią nagrodę i tytuł KOBIETY PRZEDSIĘBIORCZYNI otrzymała pani Maria Sapiołko, właścicielka Dworu Bartnika – kompleksu wypoczynkowego znajdującego się na terenie Puszczy Białowieskiej – kontynuująca rodzinne tradycje pszczelarskie.

Dodatkowo specjalne wyróżnienia oraz nagrody w wysokości 10 000 zł otrzymały firmy: Brewa, za umiejętne korzystanie z funduszy europejskich, Nakatomi – jako przykład przedsiębiorczej firmy rodzinnej, Gymstation Breguła Laber, za prowadzenie działalności w małych miastach oraz, Smart Pharma, za tworzenie nowych produktów medycznych, a także firma świadcząca usługi fotograficzne ULANKA Katarzyna Ulańska.

Małe firmy, wielkie serca

Do konkursu mogli przystąpić przedsiębiorcy, którzy w 2016 r. zatrudniali mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny ich przedsiębiorstw nie przekroczył 2 milionów euro. – W tym roku ocenialiśmy potencjał wzrostowy mikrofirm, wprowadzanie nowych produktów, usług, ale również odpowiedzialność wobec klientów, pracowników czy społeczności lokalnej – mówi Grzegorz Galusek, Dyrektor Wykonawczy Fundacji Microfinance Centre.

Nagrodzeni mikroprzedsiębiorcy działają społecznie w różnych obszarach. Niektórzy z nich mają to wpisane w swój model biznesowy: w firmie Nakatomi, która zdobyła główną nagrodę, obowiązuje 4-dniowy dzień pracy, a klienci dostają gwarancję osiągnięcia określonego przychodu dzięki umowie z klauzulą wykonalności. Sprzedająca wyjątkowe skarpetki Many Mornings w ramach programu społecznego „Share a pair” na każdą zakupioną parę skarpetek drugą parę wysyła do osób potrzebujących: domów dziecka, hospicjów, ośrodków dla bezdomnych. W ten sposób rozdali już kilkadziesiąt tysięcy par skarpetek.

To naprawdę niesamowite, że polscy drobni przedsiębiorcy mają tak wielką wewnętrzną potrzebę, żeby w sposób szczególny dbać o swoich pracowników i dzielić się swoimi zyskami z potrzebującymi – mówi Grzegorz Galusek, Dyrektor Wykonawczy Microfinance Centre – Te przykłady społecznego zaangażowania są tym bardziej inspirujące, że mówimy przecież o organizacjach działających w stosunkowo małej skali i przy ograniczonych zasobach. Są jak biblijna wdowa, która mając stosunkowo niewiele i tak postanowiła ofiarować ostatni „grosz” na cel, który uważała za słuszny.

W skład Koalicji na rzecz mikroprzedsiębiorczości wchodzą: Business Centre Club, Business Link, Fundacja Wspomagania Wsi, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polski Związek Funduszy Pożyczkowych, Pracodawcy RP, Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych i Związek Rzemiosła Polskiego. Partnerem konkursu jest firma Attention Marketing.

Biznesnaostro.pl był patronem medialnym przedsięwzięcia

 

[ngg_images source=”galleries” display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

You may also like