Nie tylko badania ale i liczne przykłady pokazują, że firmy zarządzane przez właściciela osiągają lepsze wyniki. I to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa.

Jeśli śledzisz mojego bloga od dłuższego czasu, wiesz, że jestem fanem przedsiębiorstw zarządzanych przez właścicieli. Takich, w których założyciel lub jego spadkobiercy kontrolują to jak firma się rozwija. Co istotne, chodzi o to by mieli oni znaczącą rolę zarządczą (np. jako członkowie zarządu czy doradcy) i nie dali się całkowicie zdominować wynajętym menedżerom.

Jak dowodzą badania Bain&Company, na które powołuje się prestiżowy Harvard Business Rewiev,

„firmy, w których misja założyciela jest wciąż żywa, przynoszą akcjonariuszom średnio trzy razy wyższe zyski.
Badania pokazały też wyraźnie, że znacznie lepiej radzą sobie firmy, na czele których stoi ich właściciel (takie jak Oracle czy Haier), lub takie, których właściciel jest członkiem zarządu (jak w przypadku Four Seasons Hotels and Resorts)”

Polskie przykłady to opisywane już przeze mnie firmy Roleski czy piekarnia Kurzyca,  które mimo ogromnych rozmiarów działalności wciąż są zarządzane przez założycieli. Podobnie jest ze znaną już na całym świecie marką Mokate czy kosmetykami dr Irena Eris.

Przeczytaj jak zarządzana jest największa piekarnia rzemieślnicza

Dowiedz się, co jest źródłem sukcesu firmy Roleski

Wspomniane badania Bain&Company, przeprowadzone przez trzech profesorów ze Stanów Zjednoczonych udowodniły, że firmy, w których właściciel był jednocześnie prezesem generują o ponad 30 proc. więcej patentów i są bardziej zyskowne. Częściej też modyfikują swój model biznesowy, aby dostosować się do zmieniających się warunków rynkowych.

 

Dlaczego firmy zarządzane przez właścicieli mają lepsze wyniki?

 

1. Firma zarządzana przez właścicieli działa szybciej

Przedsiębiorstwo zarządzane przez właściciela wygrywa szybkością podejmowania decyzji. Wszystko przez osobistą odpowiedzialność za ryzyko i koszty. Nawet jeśli w firmie tworzy się procedury zachowań to są one mało skomplikowane. Nie istnieje też ryzyko „podkręcania wyników” by chwalić się przed zarządem.

2. Właściciel zna firmę od podszewki

Wie, jakie decyzje były w firmie podejmowane do tej pory, z jakimi zagrożeniami się spotykał i jakie szanse wykorzystał. Nie boi się iść „pod prąd”

3. Myśli długofalowo

Najważniejszym założeniem właściciela firmy jest to by ta przetrwała. Oczywiście by tak się stało firma musi przynosić zyski bo bez tego nie da się inwestować. Zarządzanie właścicielskie opiera się na modelu „przetrwanie przed zyskiem” co nie nakazuje śrubowania wyników finansowych. Firma rozwija się bardziej stabilnie.

4. Właściciel ma moralny autorytet decyzyjny

Założyciel, który zna swoją firmę od podszewki patrzy na nią w perspektywie kilku pokoleń, a nie najbliższych 3-5 lat. Z tego powodu ma moralny autorytet w przypadku podejmowania bardzo trudnych decyzji. I cała odpowiedzialność spada na niego – jako na człowieka, który za tym stoi. Wynajęty menedżer niekoniecznie musi się utożsamiać z firmą, której interesy prowadzi.

5. W firmie zarządzanej przez właściciela łatwiej motywować zespół

Gdy wiadomo, kto stoi za określonym biznesem, łatwiej budować zmotywowany zespół. W bezosobowych korporacjach wielu pracowników nie ma poczucia misji ani przywiązania. W firmie właścicielskiej pracownicy są bardziej zmotywowani. Według wspominanych już profesorów, im bardziej się z firmą utożsamiają, tym częściej i skuteczniej rozwiązują stawiane przed nimi problemy. To szczególnie poszukiwana cecha miejsca pracy u millennialsów.

I jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, dla którego zarządzanie właścicielskie jest takie skuteczne, a przez to trudne. Usłyszałem kiedyś anegdotę o „kupie” w firmie. Brzmi ona mniej więcej tak: gdy wynajęty menedżer czy prezes zrobi kupę, to jej smród da się w firmie zabić poprzez ludzi, którzy będą go kryć, procedury itd. Gdy odejdzie, to brzydki zapach nie będzie się za nim ciągnął bo zawsze może to zwalić na politykę firmy, rady nadzorczej czy kogokolwiek innego.
Gdy natomiast kupę zrobi właściciel to smród przylgnie do jego nazwiska i do wszystkiego co stworzy. Smród pójdzie za nim. Dlatego jeśli ktoś samodzielnie prowadzi firmę od lat, a przynajmniej na zarządzanie nią ma znaczący wpływ, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że firma przetrwa.

Jakie ty widzisz zalety zarządzania firmą przez właściciela? Podziel się swoimi spostrzeżeniami. Każdy Twój komentarz czy opinia to nagroda za moją pracę. 

 

You may also like