Mniejsza konkurencja i specyfika prowincji sprawiają, że biznes na wsi lub małym mieście to ciekawa alternatywa dla myślących o przejściu na swoje. W tym wpisie postaram ci się udowodnić, że również z dala od wielkich miast można zbudować dochodowy biznes. Co istotne, nawet wtedy gdy nie jesteś artystą, informatykiem czy dziennikarzem.

 

Ostatnio sporo jeździłem po Polsce. Lubię te momenty gdy mogę zjechać z głównej drogi i przejechać przez małe miasteczka. Zawsze zwracam uwagę na to jakie biznesy prowadzą okoliczni mieszkańcy. Gdy mam sposobność, staram się z nimi porozmawiać o wyzwaniach i szansach dla ich przedsięwzięć. Coraz więcej osób, które spotykam przekonuje mnie, że z dala od wielkich miast da się robić biznes. I to również wtedy gdy nie jest on budowany na “działalności internetowej”. Nie musisz być programistą, czy dziennikarzem pracującym “skądkolwiek” by zbudować spory biznes. Specjalnie dla Ciebie przygotowałem kilka konkretnych pomysłów na biznes na wsi. Wiele z nich może być dobrą bazą do innych pomysłów.

Jak zarobić na małym gospodarstwie?

Zacznijmy od najprostszego skojarzenia. Dla wielu wieś to rolnik, natura, spokój. Uprawa może być ryzykowna, szczególnie gdy twoje gospodarstwo jest niewielkie. Choć polska żywność wciąż jest uznawana za jedną z najlepszych w Europie, prym wiodą duże firmy, które są w stanie dostarczać ogromne ilości produktów. Przygotowanie takiej uprawy to dziś ogromny wydatek. Weźmy taką borówkę amerykańską i żurawinę. Choć upraw wciąż jest mało, a zainteresowanie odbiorców spore, to samo przygotowanie uprawy – jak udało mi się dowiedzieć – to około 50 tys. zł/ha. Jak to mówią “masa robi kasę” więc trudno będzie rywalizować z tymi, którzy swoje produkty wysyłają do magazynów dużych sieci handlowych. Swoją drogą chciałbym w tym roku przygotować przynajmniej 3 spore materiały o polskich producentach żywności, którzy znajdują ogromną pasję w tym co robią. Znasz takich? Napisz do mnie, a ja pojadę i pokażę ten biznes.

biznes na ostro

Ale wróćmy do twojej sytuacji. Jeśli więc posiadasz małe gospodarstwo możesz skupić się na uprawie ekologicznych produktów. Liczba sklepów ze zdrową żywnością rośnie, coraz popularniejsze są też konsumenckie grupy zakupowe, np. LokalnyRolnik, które zajmują się promowaniem naturalnych produktów i ich sprzedażą. Jeśli jesteś producentem wysokiej jakości zdrowej marchewki, buraków czy ziemniaków, na pewno zdobędziesz klientów. Dodatkowo możesz swoje produkty sprzedawać podczas licznych targów śniadaniowych czy na bazarach. Uwierz mi, że taki biznes wciąż jest bardzo opłacalny. Jeśli jeszcze nie czytałeś materiału Jak szukać pomysłu na biznes i sprawdzić, czy osiągniesz sukces, to polecam

Pasieka dla pszczół

Wieś to także bardzo dobre miejsce na zorganizowanie pasieki dla pszczół. Rośnie liczba osób zainteresowanych wysokiej jakości miodem (a nie tym z Chin). Możesz uprawiać zioła, kwiaty, przygotowywać kosze z wikliny, czy produkować rzemiosło artystyczne. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz te produkty na bazarze, czy w grupach zakupowych, z czasem warto uruchomić własny sklep internetowy i sprzedawać swoje produkty szerszemu gronu. W mojej opinii stworzenie sklepu internetowego nie jest tym co musisz zrobić od razu. Lepiej zgromadzić większy kapitał i przygotować sklep profesjonalnie niż bazować na tym co jest dostępne za darmo w internecie. Nie zawsze będzie to opłacalne rozwiązanie. Pamiętaj, że w przypadku biznesu internetowego liczy się promocja i dobra logistyka dostaw. Co z tego, że stworzyć stronę internetową skoro nie będziesz wiedzieć jak zagwarantować sobie spory ruch na niej, a co za tym idzie satysfakcjonujący poziom sprzedaży? Spora grupa z was pisze do mnie, że stworzyło stronę internetową ze sklepem ale niewiele osób ją odwiedza. Ja odpowiadam. Całość była źle zaplanowana.

Najlepsze konto firmowe dla małego biznesu. Jak wybrać konto firmowe? RANKING 

Agroturystyka i hodowla zwierząt

Pomysł z agroturystyką jest już dość wyświechtany i przez spore grono osób traktowany z przymróżeniem oka. Upowszechnienie serwisów internetowych takich jak booking.com, czy arbnb.com spowodowało, że coraz więcej osób wynajmuje pokoje turystom. Jak się wybić? Szansę widzę w zarabiania na tym, co ty masz na co dzień 🙂 Warto mieć krowę, konia, owieczkę i przygotować mini warsztaty dla mieszczuchów poświęcone temu, jak się przygotowuje mleko, sery czy tradycyjne wędliny. Stworzenie stadka alpak lub lam może też być dobrą okazją do zarobku pochodzącego ze sprzedaży ich sierści. Całość możesz urozmaicić ofertą warsztatów i półkolonii dla dzieci i młodzieży. Na rynku są i tacy, którzy oferują osobom zmęczonym wielkomiejskim gwarem i pędem, krótki wypoczynek z dala od cywilizacji. Bez telefonów, komputerów. Coś na kształt survivalu. Szczegóły poniżej 🙂

Biznes bez upraw i hodowli

A co jeśli nie czujesz się na siłach pilnować upraw czy zajmować się hodowlą? Nic straconego. Szansą dla ciebie może stać się np. wioska tematyczna. Jednym z przykładów jest wioska chlebowa w Janiej Górze. 

Pomyśl z czego słynie twoja okolica, czym warto pochwalić się na zewnątrz. Może to będzie dobry początek przyszłego biznesu? Zwróć uwagę na swoje zainteresowania i pasje. Wieś to bardzo dobra lokalizacja np. dla biznesu survivalowego. Dość łatwo stworzyć tu tor przeszkód, gdzie można się wspinać i pokonywać różne przeszkody. To świetna baza dla zorganizowania szkoły przetrwania czy imprez paintballowych. Możesz uczyć:

  • pierwszej pomocy
  • budowania szałasów i noclegów pod gołym niebem
  • zdobywania pożywienia
  • rozpalania bezpiecznych ognisk

Zwolennikom mniej “hardkorowych” doznań możesz zaoferować park linowy. Wystarczy kilka drzew, pagórki, dziury i ciekawy pomysł na zagospodarowanie terenu. A to dopiero początek. Ofertę roześlij do firm eventowych, dużych korporacji czy grup survivalowych. Jeśli dostarczyć ciekawą wartość, klienci sami będą polecać twój biznes.

Dom weselny. Czy to naprawdę dobry biznes?

Przedmieścia i wioski to wciąż bardzo dobre miejsce na stworzenie domu weselnego z klimatem. Najlepsze domy mają rezerwacje na dwa-trzy lata do przodu a biznes jest na tyle dochodowy, że często utrzymuje się z samych imprez weselnych. Pamiętaj jednak, że stworzenie takiego miejsca wymaga naprawdę sporego kapitału. Co istotne, w przypadku domu weselnego jak i biznesu survivalowego nie przejmuj się, że twoja lokalizacja oddalona jest od potencjalnych klientów. Do takich miejsc jedzie się na cały dzień albo na weekend. Spora odległość nie zawsze musi być problemem. Liczy się to co zaoferujesz klientom na miejscu.

Dobry biznes w małym mieście – handel i usługi

Zawsze bardzo dobrym biznesem będzie sklep spożywczy. Podstawą jest jednak wysoka jakość towaru, dobre zaopatrzenie (w produkty niedostępne gdzie indziej) i bardzo dobra obsługa. Mieszkańcy małych miast cenią sobie swój czas dlatego robią zakupy blisko domu. Właśnie w małych miastach mają swój początek takie firmy jak sieć Supermarketów DINO (tu przeczytasz o tym, co sprawiło, że Dino osiągnęło taki sukces). Inne znane marki takie jak Roleski, czy Drutex też powstały z dala od wielkich miast.

Dobrym biznesem może być też:

Centrum ogrodnicze

Na przedmieścia przeprowadza się coraz więcej osób. Budują domy, kupują gotowe segmenty. Robią to by być “bliżej natury”. Stęsknieni zieleni chcą zorganizować sobie jak najbardziej przyjazną przestrzeń wokół siebie. I chętnie kupują rośliny i elementy wystroju ogrodu. Lokalne centrum ogrodnicze może wygrać wysoką jakością produktów i dobrym doradztwem. To co klienci cenią w takich miejscach, to umiejętność dobrania odpowiedniej kosiarki czy sprzętu nawadniającego. To też dobra baza do biznesów budowanych wokół tego. Jeśli znasz się na stolarstwie, możesz sprzedawać wykonywane własnoręcznie altanki czy ławeczki. Mimo rosnącej sprzedaży przez internet wciąż wiele osób woli przyjechać i na miejscu obejrzeć i wybrać odpowiedni produkt.

Firma budowlano-remontowa

Jeśli nie wyjechałeś za granicę, to warto spróbować swoich sił w branży budowlano-remontowej. Rynek przeżywa teraz boom, a na dobrego fachowca zawsze będzie zapotrzebowanie. Spróbuj “przejść na swoje”. W tym przypadku lokalizacja twojego biznesu nie będzie miała dużego znaczenia. I tak prace wykonywane będą u klienta. Jeśli już zdecydujesz się na taką działalność, to mam dla Ciebie fajną propozycję. Możesz zaoferować swoim klientom…możliwość płatności kartą za twoje usługi. Możesz skorzystać z oferty NestBank. [af_link id=”4544″]Specjalnie dla Ciebie terminal do kart płatniczych. Załóż konto firmowe i zaskocz klientów[/af_link] Sam korzystam z tego banku i jestem bardzo zadowolony. Wszystko udało się załatwić przez internet.

Branża motoryzacyjna i …fryzjer?

Czego jest najwięcej w małych miastach? Warsztatów naprawy samochodów i…fryzjerów. 🙂 Nawet jeśli jesteś fachowcem w jednej z tych dziedzin, nie musisz powielać tego co robią inni. Może warto zająć się auto detalingiem, upiększaniem samochodów? Np. tak jak robi to Carlex Design. Przeczytaj o tej firmie tutaj   

W przypadku fryzjerów możesz np. dodać element regionalny. Niech będzie to wystrój nawiązujący do tradycji albo oferta niech będzie w gwarze. Wyróżnij się.

Biznes oparty na relacjach, a nie tylko internecie

Ciekawy wniosek dotyczący biznesu nasunął mi się ostatnio po rozmowie z kilkoma agentami ubezpieczeniowymi i doradcami finansowymi. Okazuje się, że biznes łatwiej prowadzi im się w małych miastach i na wsiach. Bo w działalności, którą prowadzą ogromne znaczenie mają relacje, a o te w mniejszych społecznościach łatwiej. Bo przecież samochód ubezpiecza się “u pana Kazia”, a sprawy bankowe załatwia się “u pani Krysi”. I takie przykłady można mnożyć. Po chleb idziemy do “sklepu na rogu” bo jest najlepszy i znamy właściciela, a po warzywa do kiosku przy aptece. Właśnie dlatego lokalny biznes wciąż wygrywa z tym prowadzonym w dużych miastach i często widziany z perspektywy wielkich centrów handlowych.

Co podoba mi się w biznesie lokalnym? Przede wszystkim to, że właściciele takich firm często budują go cierpliwie i zachowawczo. Finansują go z własnych środków i rzetelnie podchodzą do kontrahentów. Często też są to firmy rodzinne, które bazują na pracownikach “stąd”. I wspierają lokalną społeczność.

Mam świadomość, że nie wyczerpałem tego tematu. Jeśli znasz inne ciekawe sposoby na zarabianie w małym mieście, podziel się tym w komentarzu. Stwórzmy wspólnie listę ciekawych inicjatyw biznesowych dla ludzi żyjących w mniejszych ośrodkach.

You may also like