Wypłacanie pieniędzy ze spółki to temat, który generuje bardzo dużo pytań. Postanowiłem więc zebrać oczywiste i mniej oczywiste przykłady legalnego wypłacania pieniędzy ze spółki. Tak by zapłacić mniej podatku i cieszyć się większą ilością pieniędzy.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród tych, którzy prowadzą biznes na wielką skalę. Często na prowadzenie biznesu w formie spółki decydują się też przedstawiciele mniejszych firm. Głównie po to by obniżyć koszty podatkowe, lub zrezygnować z konieczności opłacania ZUS. O korzyściach z posiadania spółki przeczytasz np. tutaj

Spółka z o.o. w 2021r. Wady i zalety spółki z o.o. Ile kosztuje spółka z o.o.?

Jednoosobowa działalność czy spółka. Najlepsza forma prawna dla twojej działalności?

Jednoosobowa działalność gospodarcza vs spółka z o.o. Czy dla 9 proc. podatku CIT warto?[KONKRETNE WYLICZENIA]

Przeciwnicy spółek wciąż podnoszą argument o podwójnym opodatkowaniu pieniędzy ze spółki, a co za tym idzie o nieopłacalności takiego rozwiązania. Z drugiej strony przekonują, że o ile łatwo przyzwyczaić się do modelu prowadzenia firmy w formie spółki, o tyle wypłata pieniędzy do majątku prywatnego okazuje się być skomplikowana i nie zawsze optymalna podatkowo.

Postanowiłem więc zmierzyć się z tym mitem i zaplanowałem stworzenie listy oczywistych i mniej oczywistych sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki. Jeśli znasz jeszcze inne, napisz koniecznie w komentarzu. Będę dzięki temu mógł ten wpis aktualizować tak by stworzyć najbardziej obszerną listę sposobów wypłacania pieniędzy ze spółki.

Wypłacanie pieniędzy ze spółki a podwójne opodatkowanie

Dla jasności. Materiał odnosi się przede wszystkim do spółki z o.o.. Dlaczego? Ze względu na jej największą popularność wśród spółek. Zacznijmy od mitu podwójnego opodatkowania spółki z o.o. Spółka ma osobowość prawną. Jest więc całkowicie odrębnym bytem, którym kieruje się poprzez zarząd. Wspólnicy spółki ponoszą odpowiedzialność finansową jedynie do wysokości kapitału zakładowego, który wnieśli.

Po co ta informacja? Żeby uzmysłowić sobie, że wszystkie pieniądze, które wpływają na konto spółki, stanowią jej majątek (a nie prywatny majątek prezesa, czy wspólników). Jeśli spółce uda się wygenerować zysk, to jest on opodatkowany niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez wspólników, czy członków zarządu. Gdy wiec wspólnik jest jednocześnie prezesem zarządu, to wypłacanie pieniędzy ze spółki (np. na prywatne potrzeby) wiąże się z ich oddzielnym opodatkowaniem. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, to pieniądze firmowe i osobiste są tym samym, dlatego podatek płaci się raz.

I ta subtelna różnica powoduje, że pojawia się mit podwójnego opodatkowania spółki z o.o. Do takiego czegoś może oczywiście dojść, gdy spółka jest bardzo duża i nie zależy jej na optymalizacji podatkowej. Spotkałem się z tym np. w państwowych firmach. Prywatne spółki robią wszystko by jak najkorzystniej rozliczyć podatek. Na szczęście jest wiele sposobów na to by w legalnie wypłacić pieniądze ze spółki tak by podatek nie był płacony dwukrotnie.

Trzeba pamiętać, że wszystkie transakcje, zarówno przychody jak i koszty w spółce muszą bć udokumentowane. Ważne są szczególnie wydatki. Wszystkie one muszą być poniesione w jednym celu. Mają prowadzić do zwiększenia majątku spółki.

Dywidenda dla wspólnika spółki z o.o.

Skoro spółka ma osobowość prawną i pieniądze spółki są oddzielne od majątku prywatnego zarządu czy wspólników, to nie znaczy, że są one niedostępne. Spółka zapłaci podatek tylko wtedy gdy osiągnie zysk. I ten zysk jest opodatkowany. Załóżmy, że spółka w ciągu roku osiągnęła 100 000 zł zysku na czysto. Pieniądze te mogą być przeznaczone na kapitał rezerwowy lub pokrycie strat z ubiegłych lat albo na dywidendę dla wspólników. W każdym przypadku ten dochód będzie opodatkowany stawką podatku CIT (czyli od dochodów osób prawnych. Gdy wspólnik wypłaci sobie ten zysk w formie dywidendy, to będzie musiał zapłacić od tej dywidendy podatek. W tym wypadku faktycznie wystąpi podwójne opodatkowanie. Jak wiec widać pod względem podatkowym dywidenda z własnej spółki jest najmniej atrakcyjna podatkowo.

Jak można wypłacić pieniądze ze spółki z o.o?

Sposobów na wypłatę pieniędzy jest kilka. Oprócz pobierania dywidendy można np. podpisać ze spółką umowę o pracę, umowę o dzieło, wystawiać spółce faktury ze swojej jednoosobowej działalności, można też pełnić funkcję prezesa lub członka zarządu na zasadzie powołania, rozliczać delegacje albo najem.
Sposobem na opłacanie mniejszych podatków jest możliwość takiego przetransferowania pieniędzy spółki by można było z nich skorzystać również w celach prywatnych. Innymi słowy, trzeba wygenerować uzasadnione koszty dla spółki.

1. Dywidenda

Opisuję ją wyżej. Jest jednym z najmniej optymalnych podatkowo sposobów wypłacenia pieniędzy ze spółki. W małych podmiotach praktycznie się nie stosuje dywidendy.

2. Umowa o pracę

Oczywiście możemy zatrudnić się w swojej spółce i wypłacać sobie wynagrodzenie w ramach umowy o pracę. Choć jest to sposób na to by wypłacić ze spółki pieniądze, to ten przykład jest jednym z najmniej opłacalnych. Przywołuję go jednak by zachować rzetelność. W tym przypadku musimy jednak wziąć pod uwagę wydatki na składki ZUS co powoduje że średnie opodatkowanie w tym wypadku to ponad 40%.

3. Wynagrodzenie członka zarządu z tytułu powołania

Jeśli jesteś wspólnikiem spółki, a jednocześnie zasiadasz w jej zarządzie to możesz przyznać sobie wynagrodzenie z tytułu sprawowania funkcji członka zarządu.
Takie rozwiązanie jest kosztem dla spółki z o.o. Znaczy to dokładnie tyle, że zmniejsza kwotę dochodu, od którego spółka musi płacić CIT. Dodatkowo sprawowanie funkcji prezesa zarządu jest zwolnione z ZUS. Nie trzeba więc płacić składem na ubezpieczenie społeczne. Od takiego wynagrodzenia trzeba jednak zapłacić podatek, rozliczany skalą podatkową. Do kwoty dochodu 85 528 zł rocznie płaci się 17% podatku dochodowego, a po przekroczeniu progu, stawka podatku wynosi 32%.
Jeśli więc spółka zarobiłaby nie więcej niż 85 528 zł, to lepiej jest wypłacić te pieniądze w formie wynagrodzenia prezesa lub członka zarządu zamiast dywidendy.

4. Wystawianie faktur na spółkę

Inną możliwością jest wystawienie faktur na spółkę. To rozwiązanie korzystne jeśli chcesz w ciągu roku „wyjąć” ze spółki więcej niż 85 528 zł. Trzeba to jednak robić z głową. Jeśli już mamy umowę związaną z pełnieniem funkcji członka zarządu to nie możemy wystawić faktury ze swojej działalności gospodarczej na spółkę za usługę zarządzania tą spółkę. Bo doszłoby do sytuacji, że dostajemy pieniądze dwa razy za to samo.

Konkretnie jeśli np. w ramach zarządzania spółką prezes prowadzi jej marketing, to nie może wystawić z tego tytułu dodatkowej faktury dla spółki. Jeśli jednak stworzyłby film reklamowy, który spółka sprzeda innemu klientowi, to jak najbardziej może dodatkowo wystawić za to fakturę. Jeśli w tym przypadku cały zysk wypłacimy poprzez wypłatę z tytułu powołania a resztę poprzez fakturę dla spółki to zapłacimy za to tylko 17% podatku (przy powołaniu) i 19% przy zastosowaniu podatku liniowego). A skoro już przy fakturach jesteśmy. Kwoty na fakturze musza odpowiadać wartości rynkowej danego świadczenia. Nie możemy kształtować ich dowolnie.

5. Umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich

Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań jest zawarcie ze spółką umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. W tym przypadku można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu co powoduje, że faktycznie można wypłacić około 170 tys. złotych rocznie płacąc podatek tylko jeden raz.
Warto jednak wiedzieć, że umowa o dzieło z przeniesieniem praw autorskich wiąże się z określonymi obowiązkami. Przede wszystkim może ona być zawarta tylko wtedy, gdy zostało stworzone dzieło w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Chodzi tu np. o tekst, grafikę, grę komputerową, film. Ponadto jako twórca musimy przenieść na spółkę prawa autorskie.

6. Wynajem prywatnej nieruchomości dla spółki

W niektórych sytuacjach możliwe jest wynajęcie spółce swojej prywatnej nieruchomości i pobieranie od spółki czynszu najmu. Musimy być jednak właścicielami danej nieruchomości. Rozliczając się w ten sposób podatek wynosi 8,5% więc jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. W ten sposób można wynajmować np. część swojego mieszkania na potrzeby biura, czy mały magazyn w garażu.

7. Wynajem ruchomości dla spółki

Podobnie rzecz ma się z maszynami czy urządzeniami, a nawet samochodami. Jeśli należące do twojego prywatnego majątku urządzenie lub samochód może być potrzebne dla spółki, to można je spółce wynająć rozliczając takie wynagrodzenie podatkiem z najmu. Wtedy takie ruchomości cały czas stanowią twój prywatny majątek, ale czerpiesz korzyści z ich wynajmowania spółce.

8. Diety i koszty podróży służbowych

Jeśli sporo podróżujesz w ramach prowadzonej działalności, możesz sobie wypłacać diety za podróż służbową. Warto pamiętać, że dieta może wypłacona również osobie, która nie jest zatrudniona w spółce. Dieta należy się więc prezesowi lub członkowi zarządu jeśli pełni on swoją funkcję na podstawie powołania.

9. Umorzenie udziałów

Innym ze sposobów jest umorzenie udziałów wspólnika. Jeśli na taki krok pozwala umowa spółki, to możliwe jest umorzenie udziałów wspólnika. W takiej sytuacji wynagrodzenie za umorzenie jest pokrywane z czystego zysku spółki

10. Wcześniejszy zwrot pożyczki od wspólnika

Może się zdarzyć, że w trakcie działania spółki, wspólnik udzieli spółce pożyczki. Jeśli będzie potrzebował wypłacić ze spółki większą kwotę może po prostu rozliczyć to jako wcześniejszy zwrot pożyczki.

Wypłata pieniędzy ze spółki dla wspólnika, czy prezesa zarządu jest legalnym sposobem na czerpanie korzyści z zysków generowanych przez spółkę. Wybierając jakiś sposób wypłaty pieniędzy lub wykorzystując połączenie kilku z nich trzeba pamiętać, że trzeba dopasować go do specyfiki naszej spółki z o.o. Inne możliwości będą mogły być zastosowane w typowo usługowej spółce z o.o., a inne w spółce handlowej, która sprzedaje setki rodzajów produktów na cały świat.
Jeśli znasz jeszcze jakieś inne metody, pochwal się nimi w komentarzu lub w prywatnej informacji wysłanej na kontakt@biznesnaostro.pl Stwórzmy największą listę możliwości „wypłacania” pieniędzy ze spółki.

You may also like