Pomysł na biznes i forma prowadzenia firmy to zdecydowanie dwa bardzo istotne elementy dla początkującego przedsiębiorcy. Jak wybrać najlepszą formę prawną? Jaki wpływ na biznes ma wybór odpowiedniej?

Ostatnio jeden ze znajomych w mediach społecznościowych pytał publicznie o efektywność biur rachunkowych. Interesowało go dlaczego biura księgowe są często prowadzone w formie jednoosobowych działalności gospodarczych, a nie np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która według niego jest najbardziej efektywnym sposobem prowadzenia biznesu. Pamiętam gdy jakiś czas temu poczyniłem wpis, w którym przekonywałem o wyższości działalności gospodarczej nad spółką przede wszystkim ze względu na elastyczność i prostotę takiego rozwiązania.

>>> Dlaczego nie warto zakładać spółki z o.o? Takich argumentów nie znałeś

Od tego czasu otrzymałem wiele wiadomości, których autorzy wielokrotnie dawali mi do zrozumienia, że nie mam racji, że się nie znam itd. Bo w ich mniemaniu jednoosobowa działalność gospodarcza jest najgorszym z możliwych wyborów.

Pod wpisem znajomego pojawiły się opinie, że z jdg nie jest znów tak źle i nie trzeba przesadnie wychwalać spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Forma prowadzenia działalności zależy bowiem od konkretnego biznesu. Postanowiłem więc podpowiedzieć ci, na co zwrócić uwagę, żeby właściwie wybrać najlepszą formę prawną

Co to jest forma prawna firmy?

Forma prawna to sposób prowadzenia biznesu jako:

– indywidualny przedsiębiorca

– osoba prawna, która jest przedsiębiorcą

– jednostka organizacyjna, która nie ma osobowości prawnej, ale jest traktowana jako przedsiębiorca

Zgodnie z prawem przedsiębiorcą można zostać dopiero po ukończeniu 18 lat. I nie ma tu znaczenia, że już od trzynastego roku życia możemy zaciągać zobowiązania, a nawet pracować i zarabiać pieniądze.

LISTA 25 pomysłów na biznes letni. Zobacz, jak zarabiać na urlopowiczach

Najlepszy moment na uruchomienie biznesu

Najlepszym momentem na wybór formy prawnej jest etap, gdy wiesz już w miarę dokładnie co chciałbyś oferować swoim klientom i masz zaplanowane jaki będzie rozmiar tej działalności, wielkość zatrudnienia, a także oczekiwana rentowność. Oczywiście na początku dość trudno dokonać bardzo dokładnych założeń, szczególnie gdy jest to twój pierwszy biznes. Spróbuj jednak dość dobrze odrobić tę lekcję. Takie dane pomogą właściwie wybrać formę opodatkowania, a także pozwolą obliczyć najbardziej efektywny sposób rozliczania składek np. na ubezpieczenie społeczne.

Jak wybrać formę prawną?

Wybór formy działalności jest o tyle ważny, że w zależności od jej rodzaju może ułatwiać lub utrudniać biznes.

Forma prawna przede wszystkim powinna zależeć od ryzyka twojej działalności, wielkości zobowiązań i inwestycji, a także tego w jaki sposób chcesz finansować działalność. Jeśli więc twój biznes będzie niewielki, oparty głównie o twoje własne pieniądze, a ryzyko biznesowe niewielkie, to z dużą dozą prawdopodobieństwa jednoosobowa działalność gospodarcza może być najlepszym wyborem. Przy okazji pamiętaj, że jeśli twój przyszły biznes daje szansę na osiągania regularnych zysków, a doradcy proponują ci spółkę tylko po to by zoptymalizować podatek, pamiętaj, że w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej możesz wybrać sposób rozliczania w formie karty podatkowej albo ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wybór spółki tylko dlatego, że chcesz optymalizować się podatkowo, czyli innymi słowy, oddawać mniej pieniędzy w podatkach, nie ma sensu na początku. W przypadku prostej działalności zacznij od jednoosobowej działalności gospodarczej.

>>> Jak nie płacić podatku w firmie albo zapłacić dużo niższy? 50 najlepszych legalnych sposobów “na koszty” w firmie

W sytuacji gdy planujesz do swojego biznesu zaprosić wspólników (niezależnie od tego czy są to wspólnicy branżowi, czy finansowi to dobrym pomysłem może być spółka osobowa, np. spółkę cywilną). Spółkę kapitałową (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością), rozważ jeśli działalność wiąże się ze sporym ryzykiem strat.

Najlepsza spółka

Jeśli wiesz, że twoja działalność będzie prosta i chcesz elastycznie ją rozwijać, zdecydowanie najlepsza będzie jednoosobowa działalność. Moja rada. Swoje rozważania dotyczące formy prowadzenia biznesu zaczynaj zawsze od jednoosobowej działalności. Jeśli okazuje się, że akurat ta forma się nie sprawdzi, dopiero wtedy myśl o spółce. I tu kolejna ważna uwaga, rodzaju spółki nie wybieraj wyłącznie pod kątem opodatkowania. Najbardziej ogólne zasady można zamknąć w kilku zdaniach: jeśli już „upierasz się” na firmę w firmie spółki, to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być przez ciebie rozważana, jeśli twój biznes oceniasz jako wysoko ryzykowny, do którego rozwijania będziesz potrzebował finansowania zewnętrznego. Jeśli chcesz do swojego biznesu zaprosić wspólnika, który wyłącznie da pieniądze ale nie będzie chciał za mocno angażować się w biznes, możecie rozważyć spółkę komandytową. Spółka partnerska natomiast może być jedynym słusznym rozwiązaniem dla tych, którzy mają wolny zawód i razem z kolegami z branży chcą uruchomić własną działalność (np. kancelarię prawną, czy biuro doradztwa podatkowego albo biuro architektoniczne).

Zasady wyboru formy prawnej

  1. Zaczynaj od najprostszej formy, która jest najmniej ryzykowna podatkowo, a także ze względu na konieczność lub nie rozliczania ubezpieczeń społecznych (tak jak pisałem wcześniej, sprawdź czy wystarczy ci na początku jednoosobowa działalność gospodarcza)
  2. Załóż, że pierwsza forma działalności będzie obowiązywała maksymalnie przez 3 lata. Jeśli firma się rozwinie zawsze będziesz mógł przejść na formę spółki (np. spółki z o.o.). Znacznie łatwiej jest przejść z jdg na inne rodzaje biznesu niż np. ze spółki wrócić do jdg (to zupełnie odrębne byty więc sytuacja jest skomplikowana)
  3. Przeanalizuj dokładnie swoją sytuację rodzinną. Czy masz małżonka i na ile jest w stanie zaangażować się w twój biznes i ponosić ewentualne koszty finansowe w razie niepowodzenia? W przypadku małżeństw możesz prowadzić jdg bez obciążania członków rodziny stratami. Wystarczy dobrze przygotowana intercyza
  4. Czy w ogóle potrzebna jest ci działalność gospodarcza? Może to co robisz jesteś w stanie rozliczać jako działalność osobista lub w ramach rozliczania praw autorskich.

Intercyza przedsiębiorcy. Czy warto mieć rozdzielność majątkową z małżonkiem gdy prowadzisz firmę? Czy intercyza faktycznie chroni?Wady i zalety takiego rozwiązania

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Założenie jednoosobowej działalności nie jest trudne. Mimo to wielu z was pyta mnie o wiele spraw związanych z biznesem. A to jak wybrać dobrą firmę księgową, a to które konto bankowe będzie najlepsze? Bo choć formalnie firmę można założyć szybko dobrze jest właściwie zaplanować jej formułę i od razu związać się z odpowiednimi partnerami. Postanowiłem więc pomóc Ci w podjęciu decyzji o uruchomieniu działalności gospodarczej i razem z firmą Cashdirector, operatorem marki SUPERKSIEGOWA chcemy odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania związane z prowadzeniem jednoosobowej firmy. Dzięki mojej współpracy z SUPERKSIEGOWA.pl masz do dyspozycji specjalny numer infolinii (udostępniony wyłącznie dla czytelników bloga www.biznesnaostro.pl), gdzie każdego dnia możesz uzyskać odpowiedzi na wiele nurtujących cię pytań, a przede wszystkim bez kłopotu i bez wychodzenia z domu otworzysz firmę, konto firmowe, podpiszesz umowę o prowadzenie księgowości i uzyskasz wiele innych potrzebnych informacji.

Masz pytania? Dzwoń, a najczęściej pojawiające się wątpliwości będę rozwiewał na moim blogu. Pamiętaj, że wszystkie porady są udzielane dla Ciebie bezpłatnie. Jeśli zdecydujesz się jednak skorzystać z jakiejkolwiek usługi bądź produktu mojego partnera, firmy CashDirecor, otrzymam wynagrodzenie i będę mógł dalej tworzyć treści pomocne w rozwoju twojego biznesu.

Jednoosobowa działalność – wady i zalety

Wielokrotnie zaznaczałem, że jednoosobowa działalność jest najbardziej wygodnym i efektywnym sposobem prowadzenia biznesu w początkowym etapie. Pamiętaj, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorstwem jesteś ty sam, czyli twoje imię i nazwisko reprezentuje firmę. Jeśli działalność prowadzisz w mieszkaniu, twój prywatny adres będzie ogólnodostępny.

Jako jednoosobowy przedsiębiorca będziesz musiał odprowadzać składki ZUS. Odpowiadasz też w pełni za wszelkie zobowiązania. Nie demonizowałbym jednak tego obowiązku ponieważ w mojej opinii przedsiębiorca powinien być osobą rzetelną i świadomą ryzyka. A skoro tak, musi być przygotowany na opłacanie swoich zobowiązań. A w wielu branżach naprawdę ryzyko nie jest duże jeśli prowadzimy swój biznes rozważnie. Możesz rozliczać się podatkowo według skali progresywnej albo liniowej, a także w określonych sytuacjach nawet ryczałtem. Takiej wielości rozwiązań nie ma w żadnej ze spółek kapitałowych.

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy zawsze trzeba rejestrować firmę? Jak dorobić do etatu bez firmy?

Mało tego. Majątek firmy jest jednocześnie twoim majątkiem prywatnym. Możesz więc bez żadnych ograniczeń prywatnie korzystać ze sprzętów, czy akcesoriów, które kupiłeś „na firmę”. Możesz też swobodnie korzystać z pieniędzy firmowych, kupując za nie prywatne rzeczy i na odwrót. Oczywiście polecam rozdzielać oba budżety dla zachowania porządku w finansach ale zaznaczam, że wskazane wcześniej działanie jest możliwe. W JDG łatwo biznes uruchomić, zawiesić albo zamknąć. Takiej swobody nie masz np. w spółce z o.o. (czytaj dalej o jej wadach i zaletach). Dla jdg łatwiej też zdobyć zewnętrzne finansowanie bankowe. Jeśli chcesz wziąć kredyt, to jednoosobowa działalność gospodarcza dla banku jest wiarygodna już od pierwszego dnia funkcjonowania. Taka spółka z o.o. musi najczęściej działać przynajmniej rok, by w ogóle można podjąć rozmowy o jakimś kredycie.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to również prosta księgowość. Przy okazji, jeśli masz pytania dotyczące rozliczeń swojej firmy, polecam ci ponownie infolinię

INFOLINIA DLA CZYTELNIKÓW BIZNES NA OSTRO

Wadą jdg może być to, że jdg nie da się sprzedać. Ponieważ jest to firma związana z właścicielem, to jedyne co można zrobić, to spieniężyć majątek zgromadzony przez lata prowadzenia biznesu ale formalnie samej firmy nie da się sprzedać bo nie jest ona osobnym podmiotem. Jednoosobowa działalność może nie być wskazana dla wyjątkowo ryzykownych czy kapitałochłonnych biznesów.

Spółka z o.o.

Spółka z o.o. jest najczęściej uruchamianą spółką kapitałową. Sposób działania spółki regulowany jest w kodeksie spółek handlowych. Jeśli jesteś współwłaścicielem takiej spółki, to nie będziesz odpowiadał za jej zobowiązania. No chyba, że jesteś prezesem spółki. Wtedy możesz być pociągnięty do odpowiedzialności za długi jeśli do nich doprowadzisz. Spółka ma bowiem swój własny majątek. Założenie spółki jest trochę bardziej skomplikowane niż jdg. Trzeba też prowadzić pełną księgowość spółki. Nie ma też możliwości wyboru opodatkowania. Spółka zawsze płaci jeden podatek od osiągniętych przez siebie zysków – podatek CIT.

W spółce z o.o. inaczej wygląda też kwestia reprezentacji. To że jesteś wspólnikiem w spółce nie znaczy, że możesz ją reprezentować. To, kto może zaciągać zobowiązania reguluje kodeks handlowy. Spółka z o.o może być dobrym rozwiązaniem jeśli twój biznes jest już duży i chcesz wprowadzić do biznesu innych partnerów, tak by dzielić się z nimi zyskami i zobowiązaniami. (pamiętaj, że alternatywą może być np. spółka cywilna – która w określonych przypadkach będzie tańsza).

Mam nadzieję, że przekonałem Cię, żeby formę działalności rozpatrywać z uwzględnieniem rodzaju biznesu i jego skomplikowania. Bardzo trudno jednoznacznie określić, że jednoosobowa działalność, czy spółka z o.o., spółka cywilna, spółka komandytowa będą jedynym dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak masz pytania dotyczące swojego biznesu w najprostszej formie (jdg), pamiętaj o infolinii.

Pozdrawiam Cię serdecznie jako prezes i wspólnik spółki z o.o. (a wcześniej przez lata właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej). Bo w mojej sytuacji spółka była naturalnym krokiem rozwoju ale nigdy nie zakładałem, że będę w tej formie prowadził biznes od pierwszego dnia. Bo jestem zwolennikiem stosowania najbardziej elastycznych i najtańszych rozwiązań w danym momencie.

 

You may also like