Inflacja, niepewność o przyszłość sytuacji gospodarczej spędza sen z powiek. Jeśli jednak brakuj ci przedsiębiorco nowych wrażeń, to przygotowałem specjalnie dla ciebie 10 najważniejszych zmian związanych z prowadzeniem małej firmy w 2023 roku. To lista zmian prawnych, zmian podatkowych i wszystkich tych, związanych z prowadzeniem biznesu. Wśród nich jest taka, która może jeszcze pogłębić szarą strefę w budowlance.

W życiu przedsiębiorcy najbardziej stałą rzeczą jest zmiana. Regularnie trzeba przystosowywać się do zmieniających się warunków prowadzenia firmy. Początek nowego roku to zawsze okres wchodzenia w życie nowych przepisów. Ich znaczenie może być różne dla każdej z branż. Jednak zawsze dość mocno oddziałują ja to jak będziesz prowadził swój biznes. I właśnie dlatego przejrzałem planowane na 2023 rok zmiany i wybrałem te, które mogą być najbardziej istotne dla przedsiębiorców z sektora MŚP

  1. Najwyższa w historii podwyżka składek ZUS

Nowy rok nie zaczął się dla przedsiębiorców dobrze. Zapowiadana od kilku miesięcy podwyżka składek ZUS stała się faktem. Składki ZUS 2023 są wyższe o 17% niż wcześniej. Od stycznia 2023 pełne składki ZUS to 1418,48 zł. Bez uwzględniania składki zdrowotnej. Bo ta jak już wiadomo liczona jest od dochodu przedsiębiorcy (przy skali) i ryczałtowo od przychodu przy wybraniu rozliczania podatku ryczałtem.

Tabela składek ZUS

Stawka                                           2022                   2023

Przeciętne wynagrodzenie         5922                   6935

Podstawa wymiaru                      3553,20              4161

SKŁADKI ZUS -ubezpieczenie

emerytalne        19,52 proc.        693,58                812,23

rentowe             8 proc.                284,26                332,88

wypadkowe      1,67 proc.          59,34                  69,49

chorobowe        2,45 proc.          87,05                  101,94

FP/FS    2,45 proc.                        87,05                  101,94

SUMA                                             1211,28              1418,48

  1. Zmiana minimalnego wynagrodzenia za pracę

W 2023 wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę i stawka godzinowa. Wyjątkową sytuacją jest to, że w 2023 minimalna pensja wzrośnie dwa razy. Od stycznia będzie to 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa – 22,80 zł. W lipcu płaca minimalna wyniesie 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa od 1 lipca to 23,50 zł. Wskaźnik ten jest o tyle istotny, że sporo innych limitów czy składek liczonych jest od minimalnego wynagrodzenia.

  1. Obowiązkowy PUE ZUS

W 2023 każdy płatnik składek ZUS musi kontaktować się z ZUS poprzez Platformę Usług elektronicznych PUE ZUS. Platforma pozwala na załatwienie wielu spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w formie online. Zakładasz firmę? Musisz od razu założyć tez profil PUE ZUS.

  1. Wyższe diety

Oprócz wyższej płacy minimalnej, pracodawcy będą musieli wypłacać wyższe diety pracownikom za podróże służbowe. Od 2023 jest dieta za podróż służbową jest wyższa o 7 zł i wynosi ona 45 zł. Zmienia się też ryczałt przysługujący pracownikowi, któremu nie zapewniono bezpłatnego noclegu i nie przedłożył on rachunku w tym zakresie – 67,50 zł za każdy nocleg (dotychczas 57 zł). Zwrot kosztów noclegu, jeśli są one udokumentowane rachunkiem będą możliwe do kwoty 900 zł (wcześniej 760 zł)

  1. Dyrektywa OMNIBUS – zmiany dla sprzedawców (nie tylko internetowych)

Jedną z szerzej komentowanych jest zmiana ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. To efekt implementacji unijnych przepisów, tzw. dyrektywy Omnibus. Prawo to dotyczy konsumentów i sprzedawców. Jednym z najbardziej istotnych zapisów jest obowiązek informowania klientów o obniżeniu ceny towaru lub usługi o najniższej cenie tego towaru lub usługi, jaka była stosowana w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Mało tego. W przypadku zakupu produktu lub usługi poza lokalem przedsiębiorcy, która odbyła się np. podczas wycieczki organizowanej przez przedsiębiorcę, możliwe będzie odstąpienie od takiej umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów i bez potrzeby podawania przyczyny odstąpienia w ciągu 30 dni.

  1. Niższe ceny prądu dla MŚP

Wysokie ceny energii są obciążeniem nie tylko dla gospodarstw domowych. To również spore koszty dla przedsiębiorców. Mikroprzedsiębiorca, mały lub średni przedsiębiorca skorzysta z zamrożenia cen prądu. Stawka za energię elektryczną to 785 zł/MWh. Żeby skorzystać z tej możliwości przedsiębiorca musi zatrudniać mniej niż 250 pracowników, a obrót firmy nie przekracza 50 milionów euro, a suma aktywów bilansu końcowego nie przekroczyła 43 mln euro w przeliczeniu na złotówki.

Stawka 785zł/MWh dotyczy energii elektrycznej zużywanej na potrzeby podstawowej działalności przedsiębiorcy. Ostatnio pojawiła się jednak interpretacja, by przepisem objąć też tych, którzy np. wynajmują lokale do prowadzenia swojej działalności.

Jeśli przedsiębiorca ma umowę ze sprzedawcą energii na wyższą kwotę, to stawka ta będzie obowiązywała również z mocą wsteczną za okres do 30 listopada 2022 roku. Mało tego. Jeśli w 2023 przedsiębiorca zużyje o 10 proc. energii mniej niż średnioroczne zużycie z okresu od 1 stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2022 roku, to będą mogli otrzymać dodatkowy upust do ceny energii elektrycznej. Upust to 10% wartości nabytej przez przedsiębiorstwo energii elektrycznej za cały 2023 rok i zostanie uwzględniona przez dostawcę energii elektrycznej w rozliczeniach z przedsiębiorcą w trakcie 2024 roku.

  1. Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku

A skoro już przy oszczędzaniu energii jesteśmy. Już 28 kwietnia 2023 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane. Rozszerzony będzie katalog osób, które będą musiały posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. To przepis, który dotyczy nie tylko właścicieli domów ale i osób, które inwestują i obracają nieruchomościami. Świadectwo energetyczne obowiązuje wszystkie budynki. Będą musiały być umieszczone w widocznym miejscu. Świadectwo energetyczne to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku, które pomagają obliczyć zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji czy klimatyzacji

  1. Zmiany w limitach dla ryczałtowców

Zmienił się także limit dla tych, którzy wybierają rozliczenie ryczałtem. Mogą z niego skorzystać ci, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy uzyskali przychody, które nie przekraczały 2 000 000 euro. Kwota limitu przeliczana jest według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy. Wtedy kurs ten 4,8272 zł.  W związku z tym limit pozwalający na ryczałt to 9.654.400 zł przychodu.

  1. Ryczałt dla zysków z nieruchomości

Spora zmiana dotyczy też inwestujących w nieruchomości. Jeśli zarabiasz na nieruchomościach w formie najmu prywatnego, to od 2023 roku podatek od zysków z najmu nieruchomości może być rozliczany wyłącznie w formie ryczałtu. Oznacza to dokładnie tyle, że nie będzie możliwe odliczanie kosztów poniesionych np. na remont mieszkania. Skutek? W mojej opinii może to zwiększyć szarą strefę w budownictwie. Jeśli bowiem ktoś inwestował profesjonalnie w nieruchomości, to koszty ponoszone na remont czy odnowienie lokalu potwierdzały faktury uzyskane od wykonawców. Teraz gdy niezależnie od poniesionych kosztów będzie można rozliczać się tylko ryczałtem, inwestorzy nie będą kwapili się do brania faktur. W związku z tym jest szansa, że wyremontują mieszkania taniej, a przynajmniej nie tak drogo jak mogłoby to wyglądać bez takiej zmiany. Co ważne ryczałt dotyczy najmu prywatnego. Cóż którzy wynajmują nieruchomości w ramach działalności gospodarczej nadal będą mogli odliczać pełne koszty. Zmiana o której wspominam dotyczy -dla przypomnienia- wyłącznie najmu prywatnego. Drobnych inwestorów, którzy właśnie w ten sposób pomnażają swoje oszczędności jest zdecydowanie więcej niż takich, którzy robią to w ramach działalności gospodarczej.

  1. Kasy fiskalne w myjniach samochodowych

Od lutego 2023 właściciele myjni samochodowych (chodzi głównie o myjnie samoobsługowe) będą musieli potwierdzać sprzedaż kasą fiskalną. Przez wiele miesięcy sprawa ta wzbudzała sporo pytań i kontrowersji. Obawy mieli – i wciąż mają – producenci kas fiskalnych. W tym przypadku będą musiały być bowiem zastosowane specjalne modele urządzeń, która są wyjątkowo odporne na działanie wilgoci i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

 

You may also like