Biznes lokalny może być świetnym sposobem na życie. I to niekoniecznie taki oparty na sprzedaży internetowej, pełnej ostrej walki konkurencyjnej. Oto lista ciekawych pomysłów na biznes

Gdy rozmawiam z kimś na temat pomysłów na biznes, słyszę często o wielkich możliwościach jakie daje handel w internecie. Wielu jest takich, dla których dobrą opcją może być handel na Allegro lub handel na E-bay. Uważam jednak, że jeśli myślisz o własnym biznesie, wcale nie musisz skłaniać się ku sprzedaży przez internet.

E-commerce

E-commerce wprawdzie bardzo szybko się rozwija ale jednocześnie rośnie konkurencja. Głównie ze strony międzynarodowych graczy. To powoduje, że sprzedaż internetowa jest coraz trudniejsza. Szczególnie, że problematyczna może być walka konkurencyjna z globalnymi platformami sprzedażowymi. Dodatkowo wzmaga się walka o jak najniższą cenę. To wszystko sprawia, że niewielki sklep internetowy nie zawsze będzie biznesem „skazanym na sukces”. W związku z tym postanowiłem stworzyć listę lokalnych pomysłów, którym światowa konkurencja nie jest straszna bo zainteresowanie na takie produkty i usługi będzie zawsze. Co istotne, jeśli nie znasz się na handlu w internecie, w mediach społecznościowych, to zdecydowanie będą to biznesy, w których internet jest wyłącznie wsparciem.

Oczywiście, nie jest tak, że każdy z pomysłów daje gwarancję dobrych zysków. Musisz zawsze pamiętać o tym, że o sukcesie decyduje nie tyle pomysł na biznes, co odpowiednie jego wykonanie, realizacja.

Tradycyjny biznes lokalny

W materiale nie będę skupiał się na pomysłach związanych np. z usługami wirtualnej asystentki, specjalisty SEO, czy prowadzeniu sklepu internetowego albo zajmowaniu się na zlecenie social mediami. Dlaczego? Bo o biznesach „internetowych napisano już wiele. I w dużej mierze jest to po prostu praca dla jednego, dwóch klientów, w której zamiast umowy o pracę, czy umowy o dzieło mamy faktury wystawiane klientom.

Dobry biznes lokalny

Na początek warto będzie ustalić sobie definicję biznesu lokalnego. W moim rozumieniu będzie to biznes, który opiera się na klientach z najbliższego otoczenia, najbliższego miasta i okolic. W tym biznesie ważna będzie lokalizacja ponieważ opiera się on zwykle o bezpośrednią obsługę klienta. Poza tym jest to biznes powtarzalny. Raz pozyskany klient pojawiać się będzie u ciebie bardzo często. No to zaczynamy:

  1. Lokalna kwiaciarnia

Kwiaciarnia to biznes, który sprawdza się praktycznie tylko lokalnie. Kwiaty to produkt świeży, który nie lubi być zbyt wiele razy transportowany. Mało tego. Ktoś kto chce kupić kwiaty nie pojedzie po nie do miejsca oddalonego np. o 40 km. Niezależnie więc od tego, czy planujesz otworzyć kwiaciarnie w małym, czy dużym mieście, możesz mieć szansę na dobry biznes. Chcesz się wyróżnić? Oprócz oferowania pięknych bukietów, warto postawić na dostawę kwiatów do klienta.

  1. Piekarnia, ciastkarnia

Świetnym pomysłem na biznes jest piekarnia. Czy znasz jakąś ogólnopolską piekarnię? Ja też nie znam. Dobre, tradycyjne wyroby wygrywają właśnie tym, że można je kupić w określonym miejscu. Z czasem warto otwierać kolejne punkty sprzedaży

  1. Korepetycje, pomoc w nauce

O ile kursy online rozwijają się bardzo dynamicznie, o tyle wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się wszelkie zajęcia w formie stacjonarnej. Tak korepetycje, jak i zajęcia z tańca albo sportowe. Nie mówiąc o bardzo popularnych szkołach językowych. Oferta może być bardzo szeroka. Również w tym przypadku istotne staje się to, że miejsce takiej dodatkowej nauki powinno być zlokalizowane jak najbliżej miejsca zamieszkania klientów.

  1. Instruktor jazdy, pływania

Podobnie jak w poprzednim punkcie, także i w tym zajmuję się nauką. Rozwinąłem to jednak o naukę jazdy, czy naukę pływania. Wszystko dlatego, że to początek większego biznesu. Instruktor jazdy może bowiem w przyszłości założyć szkołę jazdy, a instruktor pływania zająć się organizacją letnich obozów pływackich.

  1. Naprawa komputerów, sprzętu IT

Po miesiącach pracy zdalnej, coraz więcej osób wraca do biur. Nie znaczy to, że znika problem napraw sprzętu teraz przejmowany przez zespoły IT w biurowcach. Dobrze działający punkt napraw wszelkiego sprzętu sprawdza się znakomicie w mniejszych miastach. Gdy liczy się szybkość napraw, żaden ogólnopolski punkt nie będzie w stanie spełnić takiego oczekiwania. Bo przecież najpierw komputer czy inny element musi trafić do centralnego punktu napraw, gdzie trwa diagnozowanie problemu. Jeśli masz natomiast lokalny serwis sprzętu IT, zyskujesz sporą przewagę. Głównie czasu naprawy.

  1. Pomysł na biznes – mały warzywniak

Nie ma co kryć, to wyjątkowo trudny biznes. Daje jednak spore pieniądze i mnóstwo satysfakcji. Dobrze zaopatrzony warzywniak łatwo wygra z dyskontami, czy większymi sklepami spożywczymi. Można tu bowiem oferować klientom domowej roboty pierogi, wędliny z małych zakładów produkcyjnych, a także żywność ekologiczną. To, co klienci doceniają szczególnie w takich miejscach to przede wszystkim bezpośredni kontakt. Coraz popularniejsze stają się miejsca, gdzie sprzedawca zna bardzo dobrze preferencje klienta, a także jest w stanie zrealizować nawet najbardziej wymyślne zamówienie. To w dużych sieciach nie jest możliwe.

Sprawdź również: Biznes na wsi i małym mieście. Nawet dla tych, którzy nie są artystami. Jak na tym zarobić?

  1. Salon kosmetyczny, salon fryzjerski

To pomysł na biznes opierający się w głównej mierze na klientach lokalnych. Dzięki wysokiej jakości usług będzie można łatwo zdobyć szerokie grono lojalnych klientów.

  1. Ręczna myjnia samochodowa – salon detalingu

I w tym przypadku to świetny pomysł na biznes. Szczególnie, gdy chcemy oferować klientom kompleksową usługę „door 2 door” czyli z odebraniem i odwiezieniem z powrotem samochodu. Koszt początkowy stworzenia myjni ręcznej wcale nie musi być duży. Największym wydatkiem będzie oczywiście przygotowanie odprowadzenia brudnej wody (jeśli nie ma go w miejscu potencjalnej myjni) i dobre środki czyszczące.

  1. Naprawa samochodów

To biznes, do którego nie mam zbyt dużego przekonania jako tego, który można polecać. Po pierwsze, konkurencja jest tu ogromna (naprawa samochodów to jeden z najczęściej wybieranych biznesów w Polsce). Potwierdzają to nie tylko dane z oficjalnych rejestrów. Wystarczy wjechać bowiem do dowolnego miasta i miasteczka by zobaczyć jak dużo jest tam reklam takich biznesów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski Ład. Ulga dla klasy średniej. Jak działa?   

  1. Punkt dorabiania kluczy, drobne usługi krawieckie

Sporo czasu zajęło mi przekonanie się o słuszności wyboru takiego biznesu. Wielość drobnych usług, które może świadczyć taki punkt wskazuje, że to idealny wybór na niewielki biznes w małym mieście. Dlaczego? W takim punkcie można „na poczekaniu” załatwić bardzo wiele spraw.

  1. Złota rączka

To świetny pomysł na biznes. Lokalny „pan Władzio”, czy „pan Henio”, który potrafi naprawić kran lub gniazdko elektryczne jest na wagę złota.

  1. Zakład pogrzebowy

To tak jak poprzednie pomysły, zdecydowanie biznes lokalny. Trzeba w tym przypadku bardzo dobrze znać lokalne parafie, zarządców cmentarzy. Zakład pogrzebowy wybiera się przecież lokalnie. Nie jedzie się do innego miasta po to by zamówić pogrzeb.

A jaki biznes lokalny ty uważasz za najlepszy? Pochwal się w komentarzu

You may also like