Z powodu pandemii koronawirusa spora grupa Polaków spędzi wakacje w kraju. Gdy inni będą odpoczywać, ty możesz na tym zarobić. Oto lista pomysłów na biznes letni, które możesz uruchomić od podstaw albo uzupełnić o nie swój mały biznes

Na początek zacznijmy od miejscowości typowo turystycznych.

1. Pokoje do wynajęcia – to biznes, który możesz uruchomić w każdym miejscu i czasie. Jeśli masz warunki do tego, by ugościć turystów, to warto spróbować swoich sił w tym biznesie. Pojedynczy pokój możesz wynająć nawet bez konieczności uruchamiania działalności gospodarczej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Czy zawsze trzeba rejestrować firmę? Jak dorobić do etatu bez firmy?

Gdy jednak twój biznes chcesz prowadzić profesjonalnie, warto otworzyć działalność zajmującą się oferowaniem usług noclegowych. Nie  będziesz miał problemu z urzędem skarbowym. A i użytkownicy potraktują cię poważniej bo twoja działalność będzie sformalizowana. Nocleg, który oferujesz możesz zareklamować nie tylko na takich serwisach jak airbnb, czy booking.com ale i na mniejszych jak nocowanie.pl, noclegi.pl. Warto też przygotować reklamę lokalną w firmie dużej tablicy z informacją o wolnym pokoju, a także prostą stronę internetową.  Pamiętaj, że konkurencja w tej branży jest bardzo duża, a ze względu na zamrożenie gospodarki z powodu koronawirusa wiele pokojów do wynajęcia proponowanych jest w bardzo niskich cenach.

2. Pole namiotowe, camping – w tym przypadku wystarczy posiadać działkę w atrakcyjnym miejscu. Na fali ogromnej popularności caravaningu, turyści będą szukali wielu takich miejsc. Sporym wydatkiem może być jednak przygotowanie pełnego węzła sanitarnego.

W okresie wakacji można też spróbować z wypożyczalnią.

3. Wypożyczalnia przyczep kempingowych, kamperów – tu jednak sporym wyzwaniem może być znalezienie wolnych kamperów, które możesz kupić by je wypożyczać. W tym roku zainteresowanie jest tak duże, że większość wypożyczalni ma już zarezerwowany cały sezon. Jeśli więc masz możliwość zaoferowania klientom dobrej klasy kampera lub przyczypę kempingową, warto spróbować. Pamiętaj jednak, żeby w ofercie mieć sprzęt naprawdę dobrej jakości.

Wypożyczalnia skuterów

4. Wypożyczalnia skuterów albo quadów – możesz potraktować to jako dodatek do już istniejącego biznesu letniego albo też uznać, że będzie to przedsięwzięcie budowane od podstaw.

5. Wypożyczalnia leżaków, parasoli plażowych, sprzedaż parasoli plażowych, wypożyczalnia sprzętu sportowego (badminton, tenis itd) to  pomysł, który sprawdzi się bardzo dobrze w nadmorskich miejscowościach. Możesz to też dołączyć jako oferta dodatkowa dla swoich gości, gdy wynajmujesz pokoje turystom.

Pomysły na biznes w czasie kryzysu. Na czym zarabiać? [Lista 25 konkretnych rozwiązań]

6. Organizacja wycieczek meleksem, bryczką – możesz zaproponować turystom wycieczki napędzanymi elektrycznie pojazdami albo innymi niezwykłymi. Żeby się wyróżnić dobrze będzie opracować dokładny plan takiego wyjazdu. Możesz np. organizować wycieczki w stylu letnim, w stylu PRL, a jeśli masz stary wóz konny to dobrym pomysłem mogą okazać się np. wycieczki bryczką.

7. Wycieczki busem po regionie – sporo firm autobusowych ma teraz sporo promocyjnych ofert wynajmu. Może warto razem z lokalnym biurem turystycznym zorganizować wycieczki po okolicy? To może być bardzo ciekawy pomysł biznesowy, który być może przerodzi się w duże lokalne biuro podróży

8. Zarabianie na pieszych wycieczkach z przewodnikiem – da się też zarobić na oprowadzaniu turystów po okolicy. Jeśli masz talent do opowiadania ciekawych historii, jesteś w stanie znaleźć interesujące informacje o swoim mieście i pasjonuje cię pokazywanie nie tylko zabytków, to warto zorganizować wycieczki dla gości odwiedzających konkretny region. Prócz reklam online, warto wydrukować ulotki umieścić je np. miejscach noclegów turystów.

9. Sprzedaż produktów ogrodowych – ogromny rynek stanowią akcesoria ogrodowe, dmuchane baseny, grille itp. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest tak duże, że wiele hurtowni przestawiło się na handel detaliczny bo zdecydowanie więcej zarabiają na pojedynczych transakcjach

10. Firma organizująca spływy kajakowe – oczywiście kajaki czy sprzęt pływający można wypożyczać turystom jako wypożyczalnia kajaków ale zdecydowanie więcej korzyści może przynieść kompleksowa oferta spływów kajakowych razem z noclegami i transportem.

11. Wypożyczalnia jachtów lub motorówek – a skoro już przy sprzęcie pływającym jesteśmy to warto też spróbować swoich sił w wypożyczaniu jachtów czy motorówek. Oczywiście jeśli takiego sprzętu nie posiadasz, możesz zdobywać klientów na rejsy organizowane przez inne firmy.

Atrakcje dla turystów

A co jeśli masz ochotę działać ze swoim biznesem w typowo nadmorskich miejscowościach możesz wykorzystać pomysł na biznes, który wykorzystywany jest od lat. Wystarczy spojrzeć na to, co interesuje turystów i to im zaproponować

12. Park zabaw z karuzelami i “dmuchańcami” – taki park to super atrakcja dla dzieci i młodzieży. Co istotne, wymaga sporo miejsca ale nie musisz takiego biznesu uruchamiać bezpośrednio w pierwszej linii brzegowej. Nawet tam gdzie przewija się mniej ludzi, masz szansę na znalezienie klientów. Przewagę możesz zbudować ciekawymi “dmuchańcami” i karuzelami.

13. Fotobudka – fotobudka wciąż jest popularna. Możesz ją postawić dosłownie wszędzie, a dodatkowo możesz zaproponować turystom wykonanie pocztówek ze zdjęciem jako pamiątki z pięknego miejsca.

14. Stacjonarna sala zabaw – oczywiście wakacje nad polskim morzem czy w innych miejscowościach turystycznych to brak gwarancji dobrej pogody. W związku z tym ciekawą propozycją może być stacjonarna sala zabaw.

15. Animacje dla dzieci – jeśli nie masz gdzie przygotować stacjonarnej sali zabaw, możesz wyjść z ofertą mobilnych animacji dla dzieci. Wystarczy dogadać się z kilkoma hotelami, czy pensjonatami i organizować w nich programy animacyjne dla dzieci.

Biznes na wsi i małym mieście. Nawet dla tych, którzy nie są artystami. Jak na tym zarobić?

16. Animacje dla dorosłych – oczywiście oprócz dzieci do “zagospodarowania” są też rodzice. Zastanów się czy jesteś w stanie przygotować warsztaty dla rodzin z dziećmi. Mogą to być np. warsztaty pieczenia chleba, warsztaty szycia, malarstwa itd. Oczywiście możesz też zrobić przyspieszony kurs tańca albo warsztaty fitness lub naukę jazdy konnej.

Biznes gastronomiczny. Czy warto?

W czasie urlopu turyści lubią zjeść coś nietypowego. Swoich zwolenników zawsze znajdą tradycyjne przekąski.

17. Pomysł na bar z domowymi obiadami – ten biznes wymaga sporo pieniędzy. Musisz mieć profesjonalną kuchnię, która spełni wymagania sanepidu, miejsce do serwowania posiłków, a także sprawną ekipę, która będzie obsługiwała gości. Jeśli nie możesz sobie pozwolić aż na taką inwestycję, możesz spróbować sprzedaży posiłków przygotowywanych przez kogoś innego. Na przykład w formie dowozu na miejsce.

18. Przyczepa z hot-dogami, hamburgerami – na ten biznes wpływ może mieć lokalizacja. To gdzie ustawisz przyczepę będzie często decydowało o być lub nie być tego biznesu. Pamiętaj, żeby dobrze przemyśleć co chcesz w takiej mobilnej przyczepie sprzedawać. Jeśli znajdziesz sposób na to by sprzedawać coś oryginalnego, masz szansę na spore zyski.

19. Budka z lodami i goframi – to istne “must have” każdych wakacji.

20. Budka z popcornem, cukierkami, orzeszkami w karmelu – dodatkowo możesz też swoje produkty dostarczać bezpośrednio na plażę, czy deptak

21. Automat vendingowy – większość produktów “wakacyjnych” można też sprzedawać za pośrednictwem maszyn vendingowych, czyli automatów do sprzedaży zabawek, przekąsek

22. Hotel dla zwierząt – możesz go uruchomić nie tylko w nadmorskiej miejscowości. Świetnie sprawdzi się w każdym mieście, jest sporo właścicieli zwierząt. To może być dobry początek dla firmy zajmującej się kompleksową pielęgnacją psów (np. fryzjer dla psów)

23. Sprzedaż miejsca parkingowego – możesz spróbować swoich sił oferując miejsca parkingowe

24. Obsługa firm “wakacyjnych” i noclegów – to zestaw usług, które możesz zaproponować firmom obsługującym turystów. Możesz więc jako firma sprzątać hotele, dowozić posiłki z restauracji, dbać o ogrody i zieleń wokół budynków. Fakt, że jestem profesjonalnie działającym podmiotem może znacząco poprawić szansę na zdobycie nowych klientów.

25. Odkomarzanie – to usługa, którą możesz realizować razem z innymi usługami wymienionymi w poprzednim punkcie. Jeśli jest ciepło, a jednocześnie sporo pada, to pojawia się ogromnie dużo komarów. Z usług odkomarzania na pewno skorzystają właściciele parków linowych, kempingów czy przystani jachtowych. Co istotne odkomarzanie powinno się robić kilka razy w roku dlatego masz możliwość kilka razy obsłużyć tego samego klienta.

Jaki biznes otworzyć “po godzinach”?

Oczywiście wakacje to również dobry czas by otworzyć inny, jakikolwiek biznes, o jakim marzyłeś od dawna. Niezależnie od tego na co ostatecznie się zdecydujesz, śledź na bieżąco materiały z mojego bloga. Podpowiadam bowiem jak zmniejszyć ryzyko biznesowej porażki.

 

 

You may also like