Księgowy i doradca podatkowy mogą skutecznie pomóc w prowadzeniu twojej firmy. Choć są podobne, to w rzeczywistości zajmują się całkowicie innymi zadaniami. Za co odpowiada księgowy? Co robi doradca podatkowy?

Co robi księgowy?

Główny księgowy w firmach o ugruntowanej pozycji jest zwykle członkiem zarządu, co oznacza, że pozycja ta jest bardzo ważnym ogniwem funkcjonowania firmy. W przypadku małego przedsiębiorcy księgowy pomaga „ogarnąć” finanse firmowe. Warto jednak wiedzieć, że podstawowym obowiązkiem księgowego jest prowadzenie rozliczeń księgowych. Księgowy nie może udzielać porad podatkowych, jeśli nie ma uprawnień doradcy podatkowego.

Zadania księgowego

Księgowy odpowiada za prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozliczenie podatków, prowadzenie ewidencji (np. środków trwałych). Dokonuje też wyceny aktywów i pasywów, tworzy deklaracje podatkowe, odpowiada też za to by wszystkie faktury (zarówno przychodowe i kosztowe) były prawidłowo rozliczone. Może pomóc w założeniu działalności gospodarczej, jej zawieszeniu i w przygotowaniu formularzy  do urzędów. Księgowy nie może reprezentować klientów przed organami podatkowymi. Jeśli więc księgowy przekonuje Cię, że pomoże przy kontroli urzędu skarbowego, to niestety niewiele może. Jedyne w czym pomoże to przygotowanie dokumentów. Poza tym nie może niczego formalnie podpowiedzieć bo nie będzie to wiążące. Księgowy nie jest tez objęty tajemnicą zawodową.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsza księgowość dla małej firmy. Prowadzić księgowość samemu czy z biurem rachunkowym? Jak wybrać biuro rachunkowe?

Kto może być księgowym?

Księgowy jest zawodem, który nie podlega regulacjom. Nie trzeba mieć żadnych certyfikatów potwierdzających umiejętności. Księgowym może być każdy, fach ten  nie podlega nadzorowi żadnego organu. Obecnie żeby zostać księgowym wystarczy zdolność do czynności prawnych, nie być karanym za określone przestępstwa i mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Teoretycznie więc wystarczy odbyć krótki kurs księgowy i już można tytułować się specjalistą. Zdecydowaną większość księgowych na rynku stanowią jednak osoby, które skończyły studia wyższe związane z finansami, czyli np. ekonomię, czy rachunkowość. Księgowy, który prowadzi biuro rachunkowe musi zawrzeć umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Jeśli jej jednak nie posiada, jedyne co mu grozi to kara grzywny.

Dobry księgowy zna oczywiście najnowsze przepisy rachunkowe, czasem nawet będzie w stanie podpowiedzieć ci czy lepiej rozliczać się ryczałtem czy kartą podatkową ale w zdecydowanej większości podpowie księgę przychodów i rozchodów. Nie zawsze też musi wiedzieć, czy opłacać ci się będzie zostanie płatnikiem VAT, czy nie. Wiedzę na ten temat zawsze warto skonfrontować z innym księgowym, wartościowym blogiem (np. biznesnaostro.pl), albo doradcą podatkowym. Dobre zaplanowanie biznesu na początku jest najważniejsze. Później z prawidłowym prowadzeniem rachunków, księgowy sobie poradzi.

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność czy spółka. Najlepsza forma prawna dla twojej działalności?

Co robi doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to najprościej rzecz ujmując bardziej zaawansowany księgowy. Doradca podatkowy ma prawo wykonywać wszystkie czynności, do których upoważniony jest księgowy. Dodatkowo jednak może doradzać przedsiębiorcy w zakresie prawa podatkowego. Może też reprezentować klientów przed organami podatkowymi, a także przed Sądami Administracyjnymi w trakcie kontroli podatkowych i celnych. Takich możliwości nie ma księgowy.

Praktyka pokazuje, że stanowisko księgowego i doradcy podatkowego są często wydzielone. Duże firmy rachunkowe, usługi księgowe i podatkowe świadczą jako dwie osobne marki. Dlaczego?

Kiedyś usłyszałem ciekawe porównanie: księgowy jest jak urzędnik, który reprezentuje państwo i dba o to by wszelkie rozliczenia firmowe (podatki, zobowiązania socjalne) były prawidłowe bez wnikania i podpowiadania przedsiębiorcy, co zrobić by zapłacić mniej. Doradca podatkowy natomiast studiuje na bieżąco zmiany w prawie (głównie podatkowym) i doradza przedsiębiorcy tak by zapłacić jak najniższe podatki. Z tego powodu bliżej mu do stawania po stronie przedsiębiorcy, niż jest to w przypadku księgowego.

Kto może zostać doradcą podatkowym?

Żeby wykonywać tę profesję, doradca podatkowy musi mieć wykształcenie wyższe i zdać specjalny egzamin. Po zdaniu egzaminu doradca jest wpisywany na listę doradców podatkowych. Trzeba też mieć przynajmniej 2 lata praktyki zawodowej. Doradca podatkowy objęty jest obowiązkiem tajemnicy zawodowej, podobnej do tej, której musi przestrzegać np. adwokat.

Ile kosztuje obsługa księgowa?

Najtańszy księgowy jest w stanie obsłużyć rachunki małej firmy już za ok. 100-150 zł. Doradca podatkowy „bierze” za godzinę nawet 400-500 zł. Kogo więc wybrać?

Finanse małej firmy, jednoosobowej działalności gospodarczej nie są skomplikowane. Wystarczy więc że skorzystasz z usług wiarygodnego biura rachunkowego. Jeśli struktura twojej firmy jest bardziej rozbudowana, firma ma duże obroty, warto skorzystać z podpowiedzi doradcy podatkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Budżet firmowy. Jak kontrolować finanse małej firmy na co dzień?

Choć może się wydawać, że doradca podatkowy ma więcej uprawnień, a więc stoi wyżej w „hierarchii” profesji związanych z prowadzeniem rozliczeń firmowych, nie zawsze musisz korzystać z niego. Jak wielokrotnie podkreślałem, dobry księgowy poprowadzi poprawnie twoje rachunki. I nie martw się. Firm w Polsce jest tak dużo, że prawdopodobieństwo kontroli ze strony urzędu skarbowego jest niewielkie. Szczególnie, jeśli wszystkie podatki płacisz w terminie, deklaracje spływają do określonych urzędów, a twoja działalność z księgowego punktu widzenia jest mało skomplikowana.

Naprawdę nie ma sensu płacić znacznie więcej za porady profesjonalisty jeśli nie będziesz w biznesie wykonywał żadnych skomplikowanych operacji.

Osobiście korzystam z firmy księgowej, która nie ma „na pokładzie” doradcy podatkowego. Liczy się dla mnie to by księgowy motywował mnie do dostarczania dokumentów we właściwym formacie i w odpowiednim czasie. Co miesiąc płacę stałą kwotę za rozliczenie konkretnego miesiąca. Raz w roku kupuję godzinę lub dwie konsultacji doradcy podatkowego, by opowiedzieć mu o strukturze biznesu i zaplanować takie ułożenie przedsiębiorstwa by zapłacić optymalne podatki. Bo księgowy nie jest od tego by podpowiadać ci, czego i jak płacić mniej.

>>> POZNAJ serwis MAGAZYNFIRMA.PL – nowy projekt twórcy BIZNESNAOSTRO.pl

Nie jest moim zadaniem przekonywać cię, czy lepiej jest korzystać z księgowego czy z doradcy podatkowego. Najlepiej będzie mieć obu „na pokładzie”. Księgowy nie jest gorszy od doradcy podatkowego. Po prostu każdy z nich powołany do jest to innych zadań. I choć wydaje się, że pracują przy tych samych sprawach, to jednak ich działania mają zupełnie inne konsekwencje.

Potrzebujesz pomocy w rozpoczęciu biznesu? Nie wiesz, jak ruszyć? Skorzystaj z konsultacji. Napisz do mnie: kontakt@biznesnaostro.pl aby ustalić najbardziej efektywną formę i cenę

 

You may also like