Rynek finansowania wierzytelności powiększa się o nowego gracza. Jest nim Faktoria – spółka rozpoczynająca swoją działalność pod skrzydłami Nest Banku. Chce umożliwić każdej małej i średniej firmie w Polsce rozwijanie pełnego potencjału poprzez dostarczanie rozwiązań w pełni dopasowanych do potrzeb mikro- i MŚP, tworzonych w ścisłej współpracy z klientami.

Czy to rozwiązanie ma szansę powodzenia? Patrząc na polski rynek mikrofaktoringu, który stopniowo się zagęszcza (są tu już Finiata, Invipay, czy dość młoda marka SMEO), rozwiązanie oferowane przez Faktorię zdaje się nie być nowatorskie. Jego przewagą jest to, że Faktorię firmuje Nest Bank, instytucja finansowa, której grupą docelową są małe rodzinne firmy. Jest to pierwsze tego typu bankowe rozwiązanie. Konkurencyjne firmy są niezależnymi firmami fintechowymi, które mają podpisane umowy z bankami (np. ivipay z Bankiem Pocztowym czy ING). Faktoria to usługa stricte bankowa, a jako taka może wzbudzać większe zaufanie klientów. 

Przedstawiciele Faktorii stawiają sobie za cel pomoc w poprawie finansowania mikroprzedsiębiorstw. 

Ile kosztuje mikrofaktoring w Faktorii? Firma zapewnia w reklamach, że to 1 zł za każdy dzień finansowania faktury na kwotę 1000 zł.  W Smeo jest to 1 proc. za każdy miesiąc finansowania, a w Invipay 0,1 proc. dziennie. Czy taka oferta Faktorii może się spodobać?

Na start Faktoria oferuje swoim klientom:

  • Finansowanie Sprzedaży to usługa, dzięki której klienci nie będą już zagrożeni stratami spowodowanymi opóźnieniami w płatnościach od swoich odbiorców. Przekazując faktury do Faktorii, uzyskają szybki dostęp do gotówki, którą będą mogli przeznaczyć na rozwój swoich firm. Da im to swobodę w zdobywaniu nowych klientów i zwiększaniu inwestycji.
  • Finansowanie Zakupów pozwoli klientom dokonywać wcześniejszej zapłaty do swoich dostawców, przez co zwiększą swoją wiarygodność na rynku. Dodatkowo będą mogli korzystać z rabatów za wcześniejszą płatność.
  • Faktura na raz to usługa, z której można skorzystać w przypadku niezaplanowanych wydatków i zatorów płatniczych.
  • Opiekun czasu to osobisty asystent, który zadba o to, aby klient znalazł równowagę między pracą a życiem prywatnym i wykorzystał czas po pracy dokładnie tak, jak tego chce.

Biorąc pod uwagę, że daje możliwość szybszego rozliczania faktur zakupowych, a także osobistego opiekuna to może być ciekawą alternatywą dla konkurencji. Finiata i invipay oferują swoje produkty przedsiębiorcom, których staż jest większy niż 12 miesięcy. Smeo pozwala skorzystać z faktoringu już od rozpoczęcia działalności. 

Jak wygląda produkt Nest Banku? To rodzaj kredytu – informują konsultanci infolinii. Dostępny jest dla firm, które mają staż przynajmniej 12 miesięczny i założą konto firmowe w Nest Banku. Czy wobec tego jest to elastyczne rozwiązanie? Sami odpowiedzcie

You may also like