Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie? Czy bardziej opłaca się założenie spółki z o.o., czy może płacenie podatków jako ryczałtowiec?

Przedstawiciele wolnych zawodów, specjaliści IT (graficy, programiści), a także wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą i rozliczający się według skali podatkowej lub liniowo zastanawiają się co zmieni u nich Polski Ład. Są tacy, którzy zadają pytania:

  • Czy opłaca się założenie spółki z o.o., gdy jestem programistą?
  • Czy przejść na rozliczenie ryczałtem?
  • Co zrobić by płacić mniejsze podatki?

Postanowiłem pomóc wam w podjęciu tej decyzji. Od razu zakładam, że nie będę zajmował się rozliczeniami osób pracujących na umowach o pracę. Interesują mnie wyłącznie przedsiębiorcy.

Polski Ład – założenia

Polski Ład to nazwa kilku ustaw, które wprowadzają sporo zmian w otoczeniu gospodarczym. Część z nich dotyczy przedsiębiorców. Jak zwykle w takim przypadku są wady i zalety.

Zmiany na plus to między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł. Kwota wolna dotyczy rozliczających się np. skalą podatkową. Obecnie kwota wolna to 8 000 zł. Jednocześnie wzrasta górna granica pierwszego progu podatkowego. Zamiast 85 528 zł obecnie, po zmianach będzie to 120 000 zł. Jedną z korzystnych zmian, będzie obniżenie ryczałtu z 15% do 12% dla przedstawicieli branży IT. To szczególnie ważne bo to grupa dobrze zarabiająca.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład – jak zarobić, gdy państwo podnosi podatki

Zmiany na minus w Polskim Ładzie to przede wszystkim to, że składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku. Obecnie składka tez wynosi 9% ale 7,75% można odliczyć. To wszystko oznacza, że realnie kosztuje to podatnika 1,25%. Obecnie składka zdrowotna wynosi 9% podstawy. Tą podstawę stanowi 75% przeciętnego wynagrodzenia. Na mocy Polskiego Ładu, wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od przychodów lub dochodów. I tak:

  • Przy skali podatkowej: 9% dochodu
  • Przy podatku liniowym: 4,9% dochodu

Wysokość składki w przypadku ryczałtu zależna będzie od uzyskiwanych przychodów

  • Do 60 000 zł – 60% przeciętnego wynagrodzenia: 305 zł
  • D0 300 000 zł- 100% wynagrodzenia: 509 zł
  • Pow300 000 – 180% miesięczna składka 916 zł

Spółka z o.o. zamiast działalność gospodarczej rozliczanej ryczałtem

Są i tacy, którzy zastanawiają się czy opłaca im się zmiana formy opodatkowania na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeśli ktoś rozważa taką ewentualność, to w większości przypadków bardziej będzie opłacało się założenie spółki od podstaw i zamknięcie działalności gospodarczej niż przekształcenie działalności w spółkę z o.o. Każdą taką kwestię warto jednak przedyskutować z doradcą podatkowym. Doradzi najlepiej zależnie od branży, czy wielkości obrotów.

CZYTAJ TAKŻE: Spółka z o.o. w 2021r. Wady i zalety spółki z o.o. Ile kosztuje spółka z o.o.?

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza vs spółka z o.o. Czy dla 9 proc. podatku CIT warto?[KONKRETNE WYLICZENIA]

Podstawowa zasada zakłada, że podatek CIT dla spółek do 9%. Znaczy to, że 91% zysków spółka może przeznaczyć na inwestycje. Jeśli całość pieniędzy miałaby być wypłacona wspólnikom w formie dywidendy (19% opodatkowania), to podatek od zysku wyniesie niecałe 27%. Oczywiście nie znaczy to, że trzeba korzystać z takiej formy wypłacania pieniędzy. Znacznie efektywniejsze sposoby wypłacania pieniędzy ze spółki podaję w jednym z wcześniejszych artykułów. Te sposoby można wykorzystać niezależnie od Polskiego Ładu. 😊

Rozliczając koszty spółki z o.o warto pamiętać, że nie można ich sztucznie generować. Wszystkie czynności, które są wykonywane dla spółki muszą faktycznie takie być. Trzeba też uważać na przepisy o ukrytej dywidendzie. Wchodzą one w życie od 2023. W największym skrócie mówią one o tym, że wszystkie koszty spółki, z którymi ma coś wspólnego wspólnik będą pod szczególna uwagą fiskusa. Mogą bowiem być zakwalifikowane jako sposób ominięcia dywidendy.

CZYTAJ TAKŻE: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Lista najczęściej popełnianych błędów związanych ze sp. z o.o.

Spółka z o.o. wydawała się dobrą propozycją dla przedstawicieli wolnych zawodów. Gdy jednak podano informację, że ryczałt dla tej grupy zostanie obniżony do 12%, spółka z o.o. przestała być już tak atrakcyjna.

Rozważmy sytuację, że jesteś małym przedsiębiorcą, który do tej pory rozliczał się skalą podatkową lub podatkiem liniowym. W takiej sytuacji twoim kosztem była chociażby składka zdrowotna, której wartość obniżała kwotę do opodatkowania. Płacenie składki ZUS było jednak sporym obciążeniem. I właśnie dlatego duża grupa osób zastanawiała się nad tym, czy opłaca się otworzyć spółkę z o.o.

Zalety spółki z o.o.

Niewątpliwie do zalety spółki z o.o. należy oddzielenie majątku prywatnego od firmowego. Faktury wystawiane przez spółkę zasilają konto spółki, a nie konto twoje, czyli wspólnika, czy prezesa (w zależności od tego ile ról sobie przypiszesz). To z jednej strony bardzo ułatwia zapanowanie nad budżetem, z drugiej może być sporym kłopotem do ogarnięcia dla osoby, która do tej pory łączyła pieniądze firmowe z tymi osobistymi.

CZYTAJ TAKŻE: 12 sygnałów, które wskazują nadchodzące problemy z utrzymaniem płynności finansowej

Zaletą spółki jest też to, że przy dobrej organizacji spółki jesteś w stanie zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo majątku prywatnego. Jako wspólnik nie odpowiadasz za zobowiązania spółki. Żeby wyjaśnić Ci to prościej. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, wszystkie zobowiązania firmowe, są jednocześnie twoimi zobowiązaniami prywatnymi. Jeśli masz spółkę, to zobowiązania należą do spółki, a nie do Ciebie. Może się więc okazać, że spółka zbankrutuje ale ty jako wspólnik tej spółki nie stracisz wiele.

Ryczałt w Polskim Ładzie

Sam temat ryczałtu poruszałem przede wszystkim na siostrzanym serwisie magazynfirma.pl. Podstawą jest tabela ryczałtu – tę najnowszą możesz znaleźć tutaj.

W przypadku ryczałtu nie rozlicza się kosztów. To co wystawisz na fakturze, będzie opodatkowane według odpowiedniej stawki zależnej od rodzaju. Wysokość stawki ryczałtowej zależy od rodzaju świadczonej usługi. Jeśli jesteś programistą będziesz mógł płacić zarówno 8,5% jak i 12%. Inaczej będzie to wyglądało w sytuacji gdy będziesz realizował usługę programistyczną, a jeszcze inaczej w sytuacji gdy dla jednego z klientów zrobisz coś co podchodzi pod pracę grafika komputerowego. Każda z tych usług będzie opodatkowana inną stawką ryczałtu. I trzeba je będzie rozliczyć odrębnie.

To jaki sposób opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni możesz sprawdzić chociażby w narzędziu jakim jest Kalkulator optymalizacji podatku działalności gospodarczej | e-pity

Za każdym razem wykorzystuj kalkulator i licz, licz, licz. Jeśli coś nie będzie dla Ciebie jasne lub będziesz chciał skorzystać z pomocy doradcy podatkowego, napisz do mnie. Znajdziemy odpowiedniego specjalistę w moim zespole. Na pewno Ci pomoże.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób zapłacić niższe podatki możesz spojrzeć do materiału Podatki 2021, podatki 2022. Jak zapłacić niższe podatki? Lista 20 rozwiązań na koniec roku Ważne jest jednak to, że jeśli wybierzesz ryczałt, nie będziesz miał możliwości odliczania wydatków. Po prostu tyle ile zarobisz będzie opodatkowane

 

 

 

 

 

You may also like