Polski Ład rozgrzewa emocje. Szczególnie przedsiębiorców, którzy mają się do tego planu dołożyć swoimi pieniędzmi. W związku z tym postanowiłem poszukać możliwości, jak zarobić na tym, że państwo będzie chciało podnosić podatki.
Firmę prowadzę od bardzo wielu lat. I szczerze mówiąc jestem przyzwyczajony do tego, że regularnie zwiększają się obciążenia związane z prowadzeniem firmy. Właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych muszą płacić coraz wyższe składki na ZUS, a także płacą coraz wyższe podatki. To się nie zmienia i niestety trzeba do tego przywyknąć. W przypadku Polskiego Ładu trzeba postąpić podobnie. Gdy już się nerwy miną z powodu zapowiedzi wyższych podatków, warto zastanowić się w jaki sposób można zyskać na takim posunięciu.
O co chodzi z Polskim Ładem
Polski Ład to program zmian społeczno-gospodarczych, który ma pomóc gospodarce w okresie po pandemii. Oczywiście jak wiele podobnych programów, także i ten wymaga sporych pieniędzy. Tym razem ma się obyć bez nadmiernego dodruku pieniądza (który i tak jest bardzo duży). Pieniądze mają „dostarczyć” najlepiej zarabiający i przedsiębiorcy. Nie chciałbym wchodzić tutaj w polityczne dywagacje. Wystarczy jednak powiedzieć, że ja zawsze stoją po stronie przedsiębiorców, a nie polityków. I jak każdy przedsiębiorca wiem, że trzeba się na to starcie dobrze przygotować.
Dobrze jest jednak zdać sobie sprawę, że żadna ustawa związana z tym programem nie została jeszcze uchwalona. Wszystko, o czym mówimy i piszemy, jest dopiero w fazie projektów, konsultacji i ustaleń. Warto jednak już teraz przygotować się na wariant, gdy większość propozycji zostanie przyjętych.
Jak zarobić na Polskim Ładzie?
Cieszy mnie to, że mieszkam w Polsce. Jako Polacy jesteśmy wyjątkowo kreatywni i potrafimy poradzić sobie nawet w najtrudniejszej sytuacji. Zamiast lamentować, pora „spiąć pośladki” i zadziałać. Nie chcę żeby to brzmiało jak coachingowe brednie (wiesz, że mam do takowych negatywny stosunek), a podstawa do zmiany myślenia o trudnościach.
Jakiś czas temu przygotowałem materiał o tym jak zarabiać w czasie kryzysu. Możesz go znaleźć tutaj.
Ten materiał znalazł się też w e-magazynie FIRMA, który ukazuje się regularnie w ramach projektu www.magazynfirma.pl. Jeśli jeszcze go nie widziałeś, zapraszam Cię do darmowej prenumeraty.
Dlaczego wspominam o tym materiale? Bo nawet gdy gospodarka nie radzi sobie najlepiej, są biznesy, którym wiedzie się świetnie. Na razie kryzysu jeszcze nie ma. Wprost przeciwnie. Firmy szybko się rozwijają. I właśnie dlatego uważam, że warto już teraz przygotować się na starcie z Polskim Ładem.
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza się opłaca?
Jak wiesz, przez lata byłem orędownikiem jednoosobowej działalności gospodarczej. Uważam, że jest to najprostszy pod względem formalnym i najbardziej elastyczny model prowadzenia firmy. Tylko tutaj można skorzystać z ryczałtu, a także preferencyjnego ZUSu. Gdy po dwóch latach uda ci się rozwinąć firmę, będziesz mógł myśleć nad bardziej skomplikowanymi formami.
>> Spółka z o.o. w 2021r. Wady i zalety spółki z o.o. Ile kosztuje spółka z o.o.?
Sam nigdy nie korzystałem z preferencyjnego ZUSu ale przez lata prowadziłem jednoosobową działalność gospodarczą. Dopiero ponad dwa lata temu przekonałem się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo to wciąż uważam, że jdg na początek będzie dla większości młodych przedsiębiorców najlepszym wyborem.
No ale przecież ma być liniowa składka na ZUS, czyli 9% od tego co na fakturze. Teraz właściciele jdg płacą najniższe możliwe składki niezależnie od tego ile zarabiają (najczęściej). A zapowiedź takiej zmiany może faktycznie zaboleć. Nie tylko najmniejsze firmy, czyli np. kurierów, którzy wożą paczki jako jednoosobowi przedsiębiorcy ale i wysoko wykwalifikowanych ekspertów takich jak programiści, project managerowie itd., którzy w znakomitej większości pracują dla zagranicznych korporacji. Tym radzę przyjrzeć się formule spółki z o.o. jeśli boisz się wysokich opłat za księgowość, a także wciąż wierzysz w mit podwójnego opodatkowania koniecznie przeczytaj ten materiał.
Jeśli jesteś programistą, czy freelancerem łatwo znajdziesz w swojej działalności coś co będzie dziełem, a wtedy będziesz mógł wystawiać swojej spółce umowy o dzieło z przeniesieniem praw autorskich. I płacić znacznie niższy podatek niż w przypadku jdg.
Może to być dla nich jedyne wyjście. Dlaczego? Rozliczają się z dużymi korporacjami więc każde działanie jest dokumentowane fakturą. Nie da się tu zastosować rozliczeń gotówkowych. Czemy to takie ważne? Nie oszukujmy się. Sporo jednoosobowych działalności gospodarczych obsługujących klientów indywidualnych wciąż używa w rozliczeniach gotówki. A to powoduje, że niektóre transakcje mogą być zrealizowane w szarej strefie.
W przypadku rozliczeń między przedsiębiorcami jest to mniej prawdopodobne. Skoro już przy szarej strefie jesteśmy. Obawiam się, że znacząco się ona zwiększy. Szczególnie w momencie, gdy zlikwidowane zostaną tzw. umowy śmieciowe, czyli np. umowy zlecenie. Dla firm informatycznych czy tych, które zatrudniają wysoko wyspecjalizowanych pracowników dobrym pomysłem może być sięgnięcie po ekspertów z zagranicy, którzy będą wystawiać faktury. Może się też zdarzyć tak, że pracownicy albo też sami założą spółkę z o.o. i jako spółka będą się rozliczać.
A gdzie widzę korzyści?
Patrząc na to co dzieje się w gospodarce, można wyciągnąć wniosek, że tam gdzie państwo daje dotacje, istnieje szansa na spory ruch w interesie. A także wszystkich pobocznych. Każda zapowiedź większych pieniędzy na służbę zdrowia powoduje, że większy ruch jest w…prywatnych przychodniach. Gdy więcej pieniędzy idzie na górnictwo, rośnie ruch w okołogórniczych branżach.
Jeśli więc chcesz zarobić na Polskim Ładzie, spróbuj tak przemodelować swój biznes by oprócz obsługi innych firm, działać też na rynku klientów indywidualnych. Dlaczego? Bo tu zawsze jest większa szansa na rozliczenia gotówkowe, co pozwoli ci zoptymalizować dochód. Mało tego. Rozwija się bardzo szybko rynek tradycyjnych produktów i usług (małe firmy produkujące zdrową żywność, fachowcy „złote rączki”).
Wciąż będzie się rozwijał rynek nieruchomości. I to w mniejszych miastach, gdzie ludzie chętniej budują domy, zamiast wybierać małe mieszkanie w bloku. A w takich miejscach zawsze przyda się lokalny operator internetowy, przedszkole, profesjonalny hydraulik itp. Rynek cały czas będzie potrzebował takich specjalistów. A ich nie zastąpią duże, globalne firmy. Być może wcale nie będziesz musiał prowadzić jdg albo spółki by taką działalność prowadzić.
Zarabianie na nieruchomościach
W czasach gdy państwo podnosi podatki i rosną koszty działalności, zdarza się, że rozwija się rynek nieruchomości. Wszystko dlatego, że najbogatsi „szukają kosztów” kupując nieruchomości. Polski Ład zakłada też łatwo dostępne kredyty. Będzie to wiec czas żniw dla pośredników i doradców. To również szansa dla lokalnych deweloperów.
Uważam, że spowoduje to rozkwit firm budowlanych. Każdy kto zna się na tej branży, będzie mógł zarobić na budowaniu nawet niewielkich budynków. Co za tym idzie, szansę widzę w biznesie związanym z handlem materiałami budowlanymi. Możesz się wyspecjalizować np. w sprzedaży okien albo produkcji schodów drewnianych. To naprawdę dobry pomysł na biznes.
Kredyty bez wkładu własnego to również – i nie ma tu nic dziwnego – możliwość zarobku dla firm windykacyjnych lub oddłużeniowych. Szczególnie, że Polski Ład ma skłaniać wielu ludzi do konsumpcji, a ta w porównaniu z niskim poziomem edukacji finansowej, może prowadzić do zachwiania finansów rodzinnych. A to sensowny pomysł na biznes dla firm windykacyjnych.
Z tego wszystkiego wyłania się jeden obraz. Szansę na spore zarobki mogą mieć ci, którzy mają „fach w ręku”. Eksperci od optymalizacji, marketingowcy, pracujący dla dużych korporacji mogą mieć znacznie trudniej. Wszystko dlatego, że koszty świadczonych przez nich usług będą musiały być dużo wyższe, a na podwyżki od swoich zleceniodawców raczej liczyć nie mogą.
Wyjedź do mniejszego miasta, zacznij robić coś co naprawdę kochasz i nie przejmuj się tym, że płacisz podatki. Pracuj tak by było stać Cię na dobrego doradcę podatkowego, który pomoże w optymalizacji albo wygospodaruj sobie czas na śledzenie mojego bloga lub serwisu www.magazynfirma.pl, gdzie podpowiemy, jak rozwijać biznes.