Podatki płacisz gdy zarabiasz. To jasne jak słońce. Z perspektywy przedsiębiorcy podatki są często elementem traktowanym jako koszt działalności. I to zbyt duży koszt. Jeśli szukasz sposobów na to by obniżyć podatki 2021 i zapłacić mniej, przygotowałem dla Ciebie listę rozwiązań, które w tym pomogą.

Są rozwiązania, które bardzo dobrze sprawdzają się każdego roku – tu polecam Ci materiał sprzed kilkunastu miesięcy. o tym Jak nie płacić podatku w firmie albo zapłacić dużo niższy? 50 najlepszych legalnych sposobów “na koszty” w firmie.

Teraz przedstawiam całkiem nowe. Mam tu na myśli np. możliwości, które pojawiły się za sprawą pandemii COVID.

 1. Podatki i ulga na COVID

2021 jest specyficznym rokiem jeśli chodzi o ulgi podatkowe. Z powodu COVID wprowadzono udogodnienie dla wszystkich, którzy wspomogli organizacje pożytku publicznego albo jednostki medyczne. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i w ciągu 2021 roku przekazałeś darowiznę na walkę z COVID, to odliczeniu od dochodu podlega kwota 100% darowizny. W przypadku, gdy darowizna została przekazana w terminie 1 stycznia-31 marca 2021 to od dochodu odliczyć 150% darowizny. O wysokości odliczenia decyduje data przelewu albo faktycznego przekazania darowizny.

>>>10 pomysłów na mały biznes oparty na technologii

 1. Darowizna na sprzęt komputerowy dla szkoły

Każdy, kto przekazał sprzęt komputerowy dla szkoły lub placówki oświatowej albo organizacji pożytku publicznego będzie można odliczyć (podobnie jak w przypadku ulgi na COVID) 100% wartości sprzętu. Jeśli darowizna była przekazana nie później niż 31 marca, to można od dochodu odliczyć 150% wartości darowizny.

CZYTAJ TAKŻE: Jaką formę opodatkowania wybrać? Przegląd, podstawy

 1. Ulga IP BOX i ulga B+R

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność badawczo-rozwojową związane z walką z COVID-19, podatek może obniżyć już na etapie zaliczek płaconych w ciągu roku. Ulga IP BOX wspiera przedsiębiorców, którzy rozwijają innowacyjne produkty i technologie. Jeśli uda się uzyskać dochody z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), to taki przedsiębiorca zapłaci od takich dochodów 5% podatku, a nie 19% stosowanych w podatku liniowym lub 17%, 32% w przypadku skali progresywnej.

 1. Ulga internetowa

Wciąż są tacy, którzy nie skorzystali z ulgi internetowej. Jeśli należysz do tej grupy, możesz odliczyć po 760 zł przez dwa lata wydatki związane z dostępem do internetu. Co istotne, faktury muszą być na ciebie jako osobę prywatną. Jeśli są „na firmę”, to nie możesz zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodu, żeby skorzystać z ulgi internetowej.

 1. Ulga termomodernizacyjna

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, która jest właścicielem nieruchomości mieszkalnej może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatki na remont domu związany z polepszeniem warunków cieplnych, które są potwierdzone fakturami, mogą być odliczone od dochodu. Chodzi tu np. o ocieplenie domu albo wymianę instalacji grzewczej. Warunek jest jednak taki, by wartość wydatków nie była wyższa niż 53 000 zł. Z ulgi można korzystać przez 6 kolejnych lat.

 1. Maksymalna kwota wolna od podatku

Wykorzystaj maksymalnie kwotę wolną od podatku. Przy dochodzie do 8000 zł, kwota wolna od podatku wyniesie aż 1360 zł. Zakładając, że przedsiębiorca zarabia sporo więcej, to przy dochodzi do 85528 zł kwota wolna wyniesie 525,12 zł

Pełne kwoty wolne przedstawiam w tabelce poniżej

Kwota dochoduKwota wolna
Do 8000 zł1360 zł
8001 – 13000 zł1360 zł pomniejszone o 834,88 zł x (podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) : 5000 zł
13001 – 85528 zł525,12 zł
85 529 – 127000 zł525,12 zł pomniejszone o 525,12 zł x (podstawa obliczenia podatku – 85528 zł) : 41472 zł
Pow. 127001 złbrak kwoty wolnej

 

 1. Umowa o dzieło z prawami autorskimi

Dobrym pomysłem na obniżenie podatku jest rozliczenie się umową o dzieło z prawami autorskimi. Nawet jeśli jesteś przedsiębiorcą i realizujesz dla klientów usługi to pomyśl, czy da się je zakwalifikować jako dzieła, które można rozliczyć prawami autorskimi. W takiej sytuacji można zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu. Rzeczywista skala podatku to ok. 10%. Zagrożenia są tutaj dwa – jeśli prowadzisz już działalność gospodarczą jako twórca i rozliczasz się podatkiem liniowym lub według skali, nie będzie można tych samych usług wykonać na podstawie umowy o dzieło z prawami autorskimi.

 1. Zatrudnienie pełnoletnich członków rodziny

Dobrym sposobem na ograniczenie podatków jest zaangażowanie do tego dorosłych dzieci lub rodziców albo teściów. Wystarczy, że podpiszą z firmą umowę o dzieło z prawami autorskimi i w ten sposób jako przedsiębiorca zapłacisz niższy podatek. Może to być np. umowa na wykonanie logotypu.  W ten sposób nie będziesz mógł jednak rozliczyć swojej własnej pracy ani pracy małżonka. O ile oczywiście firma jest jednoosobową działalnością gospodarcza. Jeśli jesteś wspólnikiem spółki kapitałowej (np. spółki z o.o.) to możesz podpisać umowę o dzieło (jak piszę w punkcie powyżej)

 1. Założenie firmy jesienią i wliczanie kosztów edukacji

Załóżmy, że chcesz podnieść swoje kwalifikacje i zapisujesz się na dodatkowy kurs lub studia płatne. Możesz obniżyć podatek jeśli wraz z rozpoczęciem nauki uruchomisz działalność gospodarczą. Wszelkie wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji będziesz mógł „wrzucić” w koszty, a co za tym idzie obniżysz podstawę opodatkowania. Jeśli te koszty wygenerują stratę w twojej firmie, to będzie można ją rozliczać przez najbliższe 5 lat. Do kosztów możesz wliczyć np. wydatki na czesne, na dojazdy, opłaty na przybory szkolne, a także za egzamin. Ważne jednak by każdy taki wydatek był udokumentowany fakturą.

CZYTAJ TEŻ: Co zrobić, gdy nie mam faktury dokumentującej wydatek

 1. Fundusz rehabilitacyjny

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą wszystkie dochody firmy są jednocześnie twoimi dochodami osobistymi. Jeśli więc prowadzisz firmę to możesz obniżyć podatek dorzucając sobie różne wydatki. Nawet jeśli nie są związane z prowadzoną przez Ciebie działalnością. Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba niepełnosprawna, to warto zafundować takiej osobie leczenie w sanatorium albo turnus rehabilitacyjny. Możesz taki wyjazd zafundować bliskiej osobie pod koniec roku. Udokumentuj wydatki fakturami (na siebie jako osobę prywatną), a potem odlicz je obniżając podatek.

 1. Ulga podatkowa dla honorowych dawców krwi

Podatek mogą też skutecznie obniżyć honorowi dawcy krwi. Za każdy litr oddanej krwi można odliczyć od dochodu 130 zł. W przypadku osocza kwota ta ustalana jest indywidualnie. W odliczeniu można uwzględnić wyłącznie faktycznie oddaną krew.

 1. Koszty wyposażenia do firmy i podatki

Grudzień to dobry miesiąc na „generowanie” kosztów firmowych, które skutecznie obniżą podatek. Żeby wliczyć całość wydatków, jednostkowa wartość zakupu nie może przekraczać 10 000 zł.

 1. Remont biura

Wydatki na remont lub odświeżenie biura mogą też skutecznie obniżyć podatek. Ostatnim momentem na takie zmiany jest grudzień. Żeby inwestycję można było odliczyć jako koszt jednorazowy, wartość wydatku nie może przekroczyć 10 000 zł

 1. Zrób imprezę dla pracowników

Jeśli chcesz obniżyć podatek i „zrobić sobie koszty”, przygotuj imprezę firmową dla pracowników albo kontrahentów. Wszystkie wydatki na ten cel zmniejszą podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Lista najczęściej popełnianych błędów związanych ze sp. z o.o.

 1. Wyprzedaż towarów

Dobrym pomysłem na obniżenie podatku jest maksymalnie „zejście ze stanów magazynowych”. Jeśli w twojej firmie zalega sporo niesprzedanego towaru i przewidujesz, że wartość remanentu będzie sporo wyższa niż to, z czym zaczynałeś rok, sprzedaj towar z minimalną marżą lub nawet po kosztach zakupu. Będzie to bardziej opłacalne niż płacenie podatku.

 1. Zrób zapasy

Przed chwilą pisałem o wyprzedaży towaru, a teraz namawiam Cię na zrobienie zapasów? Tak, wyprzedaż dotyczy towarów, którymi handlujesz. W przypadku zapasów chodzi o wszystko to, co wykorzystujesz w ciągu roku. Zaopatrzenie drukarek w tonery, pracowników w materiały biurowe albo kawę czy herbatę na kilka miesięcy na przód mogą obniżyć podatek. O ile zakupimy je pod koniec roku.

CZYTAJ TAKŻE: Opłacalny biznes w kryzysie. Jak otworzyć firmę w czasie spowolnienia?

 1. Darowizna na kościół

Podatek można też obniżyć przekazując darowiznę na rzecz kultu religijnego albo dla organizacji pożytku publicznego, której działalność jest związana z kultem religijnym. Wartość takiej darowizny nie może przekroczyć 6% dochodów. Takim limitem nie są ograniczone darowizny na działalność charytatywno – opiekuńczą kościoła

 1. Darowizna na szkołę

Na podobnej zasadzie działa darowizna na edukację. Wartość takiej darowizny można odliczyć od dochodu.

 1. Odłóż pieniądze na IKZE – zapłacisz niższe podatki

Jeśli odłożysz pieniądze na IKZE to wpłata będzie obniżała dochód, a co za tym idzie podatek. Wpłata do wysokości 6310,80 zł pozwoli obniżyć podatek nawet o ponad 2000 zł. Maksymalną kwotę można wpłacić na rachunek IKZE nawet ostatnie grudnia.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład – jak zarobić, gdy państwo podnosi podatki

 1. Poczekaj na Polski Ład

Ostateczny kształt Polskiego Ładu wciąż nie jest znany ale do końca 2021 powinniśmy już wiedzieć więcej. Wtedy będzie jeszcze trochę czasu by przygotować się na ewentualne obniżenie podatku.

 

You may also like