Dla jednego może to być chwilowy problem z utrzymaniem płynności finansowej. Dla drugiego sposób na życie polegający na niepłaceniu w terminie za produkty lub usługi. Kontrahenci są różni, a tracisz zawsze ty. Zebrałem więc 10 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że kontrahent nie zapłaci.
Jeśli prowadzisz firmę, to pewnie przynajmniej raz spotkałeś się z sytuację, że płatność za produkt lub usługę była opóźniona, a czasem nawet nie wpłynęła w ogóle. A jeśli nie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że takie coś ci się przytrafi. Bo choć zewsząd słyszymy, by sprawdzać swoich kontrahentów, to niewielu z nas faktycznie to robi. Albo nie mamy na to czasu, albo nie wiemy w jaki sposób to zrobić. Oczywiście są na rynku wywiadownie gospodarcze, czy detektywi, którzy zajmują się tym na co dzień. Powiedzmy sobie jednak szczerze, ile razy skorzystałeś z usług takiej firmy? Ja postanowiłem odrobić część tej pracy za ciebie. Porozmawiałem z kilkoma detektywami i przedstawicielami firm zajmujących się wywiadem gospodarczym i stworzyłem listę 10 sygnałów, które mogą świadczyć o problemach finansowych twojego kontrahenta. I bez wątpienia mogą wpłynąć również na sytuację twojego budżetu domowego. Bo oprócz takich, którzy nie chcą zapłacić za już zamówione produkty czy usługi, są też tacy, którzy próbują wyciągnąć od ciebie pieniądze.
Jednoosobowa działalność czy spółka. Najlepsza forma prawna dla twojej działalności?
Windykacja należności. Czy giełdy długów są skuteczne?
I nie, w tym materiale nie znajdziesz informacji o tym, że warto sprawdzać kontrahenta na giełdzie długów itd. O skuteczności giełd dłużników można dyskutować. Są takie działające prężnie, gdzie wpis powoduje, że przeterminowane płatności wpływają na konto szybciej ale i takie, z których niewiele sobie robimy. Ja postanowiłem porozmawiać ze specjalistami i dowiedzieć się co może wskazywać na to, że biznes z danych przedsiębiorcą może być szczególnie niebezpieczny.
Oferta z gwarancją biznesową
Zdecydowanym liderem na liście biznesowych oszustw są wszelkiego rodzaju gwarancje zawarte w ofertach. W biznesie ryzyko jest zawsze. Jeśli ktoś proponuje ci zysk bez ryzyka, wejście w biznes generujący “tylko zyski”, to musisz uważać.
Mam nadzieję, że jako przedsiębiorca jesteś szczególnie wyczulony na takie „wabiki” w ofertach
Koszty początkowe biznesu. Jak obliczyć ile trzeba wydać na uruchomienie firmy?
Zbyt wysoka jak na standardy rynkowe stopa zwrotu
No i wszelkiej maści wysokie zyski w krótkim czasie. Jeśli stawki bankowe to ok. 1-2 proc. na lokacie (co jest już wysoką stawką), a ktoś nagle proponuje ci 25 proc., to uważaj
Nieścisłości w podstawowych danych
Jeśli nawiązujesz współpracę z nowym kontrahentem, zawsze sprawdź dane przedsiębiorcy w ogólnodostępnych rejestrach. Podstawą będzie CEiDG (dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych), a także Krajowy Rejestr Sądowy w przypadku spółek kapitałowych. Sprawdź czy zgadza się nazwa firmy, jej adres i telefon. Zobacz, czy firma ma stronę internetową. Możesz też sprawdzić dzięki google maps czy siedziba firmy faktycznie istnieje. Jeżeli na jakimkolwiek etapie są nieścisłości, poproś kontrahenta o wyjaśnienia.
Złotousty sprzedawca
Warto też uważać na złotoustych sprzedawców. Oczywiście rolą przedstawicieli handlowych, którzy przyjeżdżają do twojej firmy, jest jak najlepsze zaprezentowanie produktu firmy, którą reprezentują. Zgodnie z maksymą polityków „nikt ci tyle nie da, ile my możemy ci obiecać”.
Jak ogłosić upadłość jednoosobowej firmy lub spółki?
Brak informacji o firmie w internecie
„Nie ma cię w internecie, nie istniejesz”. Ta maksyma jest coraz częściej przywoływana również w biznesie. Oczywiście są przedsiębiorcy, którzy nie mają strony internetowej, nie posiadają firmowego profilu w mediach społecznościowych twierdząc, że bazują wyłącznie na poleceniach. Takich firm jest jednak bardzo mało. Warto pamiętać, że każdy szanujący swoją reputację przedsiębiorca jest w stanie wskazać informacje, które go uwiarygadniają. Jeśli nie jest to strona internetowa, może to być przynajmniej dobrze zrobiony folder firmowy. Oczywiście znam przedsiębiorców z branży handlowej (np. pośrednicy w obrocie warzywami i owocami), o których trudno znaleźć jakiekolwiek informacje oprócz nazwy firmy i adresu z CEiDG ale to naprawdę jest dziś margines i rzadko mają obroty przekraczające milion złotych.
Częste zmiany profilu działalności – zmiany w PKD
Ogólnodostępne rejestry (wspomniany CEiDG, a także KRS) zawierają informację o PKD, czyli rodzajach działalności, które prowadzi przedsiębiorca. Zobaczymy w nich nie tylko to, czym dana firma się zajmuje ale możemy też prześledzić zmiany, które zaszły w tym zakresie. Zbyt częste dopisywanie lub wykreślanie wybranych rodzajów działalności powinno wzmóc naszą czujność.
Faktoring, mikrofaktoring czy kredyt? Różne czy takie same sposoby finansowania biznesu
W okresie masowych wyłudzeń VAT wywiadownie gospodarcze odnotowywały przyrost firm zajmujących się obrotem artykułami elektronicznymi. Jako przykład szczególnie dziwnego przebranżowienia można podać firmę, która przez ponad dekadę handlowała np. produktami dla gastronomii, czy produkowała artykuły z korka, a nagle zajęła się sprzedażą elektroniki. Na dodatek tak skonstruowano komunikat na stronie, że klienci mieli wrażenie, że firma działa w branży od 13 lat. I faktycznie działała od 13 ale w ogóle na rynku. Elektroniką zaczęła handlować dopiero 10 lat później.
Kombinacje „własnościowe”
Sporym ryzykiem może okazać się współpraca z kontrahentem, który ma skomplikowaną strukturę własnościową biznesu. Wystarczy szybka analiza by okazało się, że jest to grupa kilku powiązanych ze sobą spółek z dość rozproszoną odpowiedzialnością. Zdarza się, że jedna firma ma spółki-córki działające w różnych branżach rozlokowane w różnych krajach świata, a główny udziałowiec to spółka zarejestrowana w Wielkiej Brytanii. Wystarczy skorzystać z ogólnodostępnych informacji o firmach zarejestrowanych w Europie by sprawdzić czy współpraca z takim kontrahentem będzie dla nas bezpieczna. Można skorzystać np. z rejestru EU (https://beta.e-justice.europa.eu/489/PL/business_registers__search_for_a_company_in_the_eu)
Częste zmiany zarządu, dyrektorów
Wyjątkowo ryzykowne są bardzo częste zmiany zarządu lub nagła zmiana osób zarządzających. Może to być początek ucieczki przed odpowiedzialnością. Każda zmiana zarządu powinna być uzasadniona. I nawet jeśli współpracujesz z kontrahentem od lat, to w przypadku zmiany zarządu, zawsze zapytaj o przyczynę takiego działania.
Brak potwierdzenia reprezentacji
To punkt, Zawsze sprawdzaj, czy sprzedawca, przedstawiciel handlowy faktycznie pracuje dla twojego potencjalnego kontrahenta.
Problem ze spłatą leasingu. Czy możliwe jest wypowiedzenie umowy leasingu? [KOMPLEKSOWY PORADNIK]
Obiekcje przed podpisaniem bardzo szczegółowej umowy
Kontrahent, który nie traktuje cie poważnie, na pewno podrzuci do podpisu prostą umowę, z ogólnymi sformułowaniami. Jeśli zaproponujesz mu zapisanie w niej szczegółowych uzgodnień, z dużym prawdopodobieństwem nie będzie chciał ich podpisać. Umowy „oszustów” zwykle pisane są „na kolanie”, dość nieprecyzyjnie
Uważaj też na emocje w biznesie, nie ulegaj chęci zrealizowania „szybkich transakcji”. Ryzykowne mogą być „transakcje życia”, które mają przynieść ci błyskawiczne zyski.
Jak sprawdzić kontrahenta?
Nie ma możliwości sprawdzania wszystkich kontrahentów przez cały czas. Nie znaczy to jednak, że nie warto kontrolować tego, z kim współpracujemy. Nawet jeśli wszystkie płatności pojawiają się na twoim koncie regularnie i nagle występuje nawet jednodniowe opóźnienie, od razu reaguj i sprawdzaj z czego wynika opóźnienie. O ile oczywiście jest to efekt zawieruszenia się faktury, to mały problem. Większy kłopot gdy jest to sygnał bardziej poważnych problemów finansowych. Im wcześniej zareagujesz, tym lepiej.
LISTA 25 pomysłów na biznes letni. Zobacz, jak zarabiać na urlopowiczach
Lista linków do sprawdzania kontrahentów
I właśnie dlatego przygotowałem dla Ciebie listę źródeł, w których możesz zweryfikować informacje o swoich kontrahentach
CEIDG | Sprawdzenie jednoosobowych działalności |
Krajowy Rejestr Sądowy | Sprawdzenie spółek |
Rejestr REGON | Sprawdzenie firmy w bazie REGON |
Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych | Rejestr osób powiązanych z daną firmą |
Rejestr firm UE | Rejestr firm zarejestrowanych w Unii Europejskiej |
Baza podatników VAT | Baza podatników Unii Europejskiej |
Baza Dłużników Niewypłacalnych | Możliwość pozyskania numeru dłużnika w Rejestrze Dłużników (rejestr płatny) |