Masz pomysł na biznes ale nie wiesz jak sfinansować swój biznes? Dziś kilka pomysłów na to skąd wziąć pieniądze na uruchomienie własnej firmy.
Zanim przejdę do omówienia kilku oczywistych i mniej oczywistych sposobów pozyskania kapitału do własnego biznesu, pozwól że wyrażę swoją opinię na temat niektórych programów pomocowych dla małych firm. Z jednej strony są one niezbyt sprawiedliwe, dla tych, którzy uruchamiali firmy wyłącznie z własnych środków, z drugiej strony skoro już takie propozycje na rynku są, to dlaczego z nich nie skorzystać?
Zdecydowałem się pokazać ci kilka propozycji na zdobycie kapitału. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. O jego przewadze względem drugiego decyduje też to jaki biznes planujesz otworzyć. To, że ja jestem zwolennikiem jakiegoś wariantu, a za innym nie przepadam, nie znaczy, że ty musisz się ze mną zgadzać. Im więcej komentarzy w tej sprawie, tym lepiej. Nie traktuj też tego jako wyrocznię, Ja pokazuję ci pewną drogę. To czy z niej skorzystasz, to wyłącznie twoja decyzja. Zaczynajmy.
1. Pieniądze na firmę z oszczędności
W przypadku małego biznesu zdecydowanie najlepszym źródłem finansowania są własne oszczędności.
Jest to sposób, który wymaga sporo cierpliwości i samozaparcia. Gdy inni korzystają z życia wydając to co zarobią, ty rezygnujesz z wielu przyjemności odkładając te pieniądze z myślą o swoim biznesie. Jeśli dopiero zaczynasz oszczędzanie pieniędzy na swój biznes, już dziś powinieneś zająć się swoim finansami. Już na tym etapie warto kontrolować ile wydajesz na życie. Dobrze też będzie dokładnie oszacować, ile potrzebujesz pieniędzy na swój biznes. Pamiętaj, że jeśli rozpoczynasz biznes usługowy, oparty przede wszystkim na sprzedaży swojej wiedzy, będziesz potrzebować zdecydowanie najmniej pieniędzy. Niezależnie od tego na ile wycenisz swoją firmę, przygotuj sobie poduszkę finansową, która pozwoli ci przeżyć przynajmniej pół roku bez żadnych dochodów. Jeśli chcesz otworzyć małą cukiernię albo sklep internetowy oszacuj, ile pieniędzy będziesz potrzebował na rozruch. Dorzuć do tego przynajmniej 20 proc. na nieprzewidziane wydatki.
Biznes budowany na oszczędnościach ma podstawową zaletę. Uskładane w ten sposób pieniądze będziesz znacznie ostrożniej je wydawał 🙂 A nawet jeśli je stracisz, to nie będziesz miał tylko oszczędności, a nie długów 🙂
No dobra. Ale jak zaoszczędzić na biznes?
Ograniczaj koszty życia, może raz zrezygnuj z wakacyjnego urlopu za granicą? Będziesz kilka tysięcy złotych “do przodu”.
Zdecydowanie łatwiej oszczędzać jest na cele biznesowe gdy nie masz jeszcze rodziny i innych zobowiązań. Dobrze jest więc pomyśleć o przyszłości już na studiach. Łapiąc dorywcze prace możesz sporo odłożyć. Wielu przedsiębiorców wyjeżdżało też za granicę na kilka miesięcy. Większość zarobionych pieniędzy odkładali na przyszły biznes.
Tak jak pisałem, jeśli masz już kredyt hipoteczny na dom, zobowiązania rodzinne może być trochę trudniej odłożyć większą sumkę. Rodzina to sporo wydatków, z których nie zawsze można zrezygnować.
Wtedy dobrze jest otworzyć biznes “po godzinach”, którego skala na początku nie będzie duża ale da ci rozeznanie ile dokładnie możesz potrzebować na rozruch
2. Pieniądze z konkursów
Na bieżąco śledź inicjatywy organizowane przez instytucje finansowe, magazyny branżowe i różne fundacje. Regularnie organizują one konkursy dla przedsiębiorców. Sam pomysł bez wiedzy jak go zrealizować nie jest nic wart. W takich konkursach można “zgarnąć” spore pieniądze. Jeśli nie wygrasz, nic nie tracisz, jeśli zwyciężysz, masz w kieszeni sporą gotówkę i większe prawdopodobieństwo sukcesu (bo konkurs oceniają praktycy). Ciekawym konkursem, który już od kilku edycji wspieram jest “Mikroprzedsiębiorca Roku”. W tym roku zwyciężyła firma, której założycielka też długo szukała pieniędzy na jego rozruszanie.
A jeśli chcesz na bieżąco wiedzieć o programach dla przedsiębiorców, o możliwościach zdobycia dodatkowych pieniędzy zostań fanem na FB…a wtedy nic cie nie ominie
3. Pieniądze od rodziny
To dość kontrowersyjny sposób na uzyskanie kapitału na firmę. Jeśli rodzina ci sprzyja i zechce pomóc w rozwoju, może nawet poratuje określoną kwotą na start. Jeśli jednak będziesz wolał wariant “pożyczkowy” to radzę robić to ostrożnie. Jak mówi stare powiedzenie: “chcesz zniszczyć przyjaźć, pożycz od kogoś kasę”. Podobnie może być w rodzinie. Nie zawsze opłaca się ryzykować popsucie relacji rodzinnych. Może się tak stać, jeśli biznes się nie uda. Zamiast więc od razu “uderzać do rodziny” po pieniądze, polecam zainteresować rodzinę twoim biznesem. Skonsultuj z rodziną swój pomysł, dorzuć też że brakuje ci trochę by go zrealizować.
Rodzina może ci pomóc oferując pracę dla twojej firmy, może też poratować pieniędzmi. Wiele zależy jednak od stosunków panujących w twojej rodzinie. Czasem nie warto traktować rodziny jako źródła pożyczek. Jeśli faktycznie oczekujesz pomocy, przedstaw dokłanie pomysł, prognozy związane z biznesem. Jeśli rodzina zrozumie co chcesz robić i na czym zarabiać istnieje większa szansa, że się uda pozyskać finansowanie od rodziny.
>>> Ile płacić członkom rodziny
4. Dotacje z urzędu pracy
Wciąż można znaleźć jeszcze znaleźć programy pomocowe pochodzące ze środków Unii Europejskiej. Te najbardziej znane to wsparcie na uruchomienie działalności gospodarczej oferowane przez urzędy pracy. Żeby w ogóle złożyć wniosek o taką pomoc należy być bezrobotnym. Np. w Warszawie można uzyskać nawet 16 000 zł
5. Dotacje z Unii Europejskiej
Unia Europejska daje nawet 40 000 zł na uruchomienie własnej firmy. Co istotne nie można tych pieniędzy wykorzystać na działalność w formie stowarzyszeń czy spółek kapitałowych. Preferowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Choć taka forma ma kilka wad, wciąż jest najczęściej wybieranym modelem prowadzenia firmy. Dlaczego? Próbowałem to pokazać w tekście “Dlaczego nie opłaca się zakładać sp. z .o..o” Jednak od 2019 r spółka z o.o. może znaleźć więcej zwolenników (być może i mnie). Stanie się tak, gdy zostanie uchwalone obniżenie podatku dochodowego od małych spółek do poziomu 9 proc.
Dotacje unijne wymagają jednak sporo zachodu. Dużo trudu trzeba włożyć w rozpisanie wniosków pomocowych, a potem przeznaczyć dużo czasu na ich rozliczenie. Z rozmów z przedsiębiorcami, którzy skorzystali z takich dotacji, nasuwa się jeden wniosek – gdyby wiedzieli, że stracą “na papierologię” tyle czasu, to by się w to nie pakowali a popracowali ciężej by te pieniądze zarobić” 🙂
6. Kredyt bankowy dla młodych firm
To model, który będzie bardzo trudno zrealizować. Systematycznie zmniejsza się liczba banków, które proponują jakiekolwiek środki kredytowe dla firm bez stażu. Takie rozwiązania można znaleźć np. w mBANKU czy IDEABANKU.
>>>Zobacz, gdzie po kredyt dla młodych firm
Decyzja o wzięciu kredytu na działalność już na początku powinna być przemyślana wyjątkowo dokładnie. Jeśli biznes nie wyjdzie zostaniesz z długami, które i tak będziesz musiał spłacić. Masz pomysł jak to zrobisz? Czy będziesz w stanie znaleźć nowe zajęcie, pozwalające spłacić to zobowiązanie?
7. Pieniądze wspólnika
Zawsze możesz też poprosić o wsparcie wspólnika, którego zaprosisz do biznesu. Jeśli nie jesteś zwolennikiem sztywnych połączeń typu sp. z o.o. możecie spróbować założyć firmę w formie spółki osobowej (jawnej bądź cywilnej). To zdecydowanie inna konstrukcja dająca wam troszke więcej swobody.
8. Aniołowie Biznesu
To raczej pomysł dla osób myślących o biznesie na dużą skalę. Anioł Biznesu nie będzie zainteresowany inwestycją w twój sklep osiedlowy albo cukiernię. Aniołami Biznesu są zamożne osoby, które są w stanie sfinansować firmę w zamian za udziały. Podchodzą do biznesu bardzo pragmatycznie. To zupełnie inaczej niz w przypadku wspólnika, o którymi piszę w pkt 7. Dla nich liczą się wysokie stopy zwrotu. A te są możliwe w biznesach bardzo ekspansywnych. Dla małego biznesu, nastawionego na rozwój organiczny, i powolny ale stabilny, aniołowie biznesu moga się okazać nietrafionym celem. To zdecydowanie za wczesny etap.
9. Finansowanie crowdfundingowe
sposób, który do dziś mnie nie przekonuje. Dałem temu wyraz w swoim materiale na blogu Polega on na tym, że ogłaszasz w sieci swój pomysł i mówisz ile potrzebujesz na niego kasy, a internauci mogą cię wspierać wybraną kwotą. Sam decydujesz czy dostaną za to jakieś profity. Czy to poważne? Traktowałbym to raczej jako zabawę i sprawdzenie możliwości biznesu. Ja raczej bym nie skorzystał.
10. Pójście na żywioł, czyli firma bez kasy
To mało odpowiedzialne bo tak naprawdę firmy nie da się otworzyć bez żadnych pieniędzy. Nawet jeśli na początku włożysz niewiele więcej niż swoją pracę i czas, szybko zorientujesz się, że przecież masz wydatki, które i tak musisz ponieść (zwykłe potrzeby życiowe). W związku z tym zapraszam cię teraz do pochwalenia się, akie ty masz sposoby na sfinansowanie działalności, swojego biznesu.? Napisz w komentarzu w jaki sposób sfinansowałeś swoją firmę albo masz zamiar to zrobić?
A gdy już ruszysz, napisz do mnie,a pomogę ci wypromować twój biznes.
Bardzo interesujące przykłady. Dla mnie decydująca była książka “Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę”. Ileż się z niej można dowiedzieć cennych informacji.
a czytalem czytalem, lektura naprawde godna uwagi, troche krotka ale konkretna bez lania wody
Gdzie wyscie znalezli ta ksiazke? Chodzi mi o normalna cene bo na allegro jakis wariat chce za nia 500 zl i ani zl mniej xD Szukam papierowej wersji
Bardzo ciekawy artykuł i przydatny, teraz nie jest trudno znaleźć finansowanie naszych pomysłów na biznes.
Ciekawe artykuły i fajnie Pan pisze ale proszę bardziej zwracać uwagę na literówki i składnię bo czasami to już za bardzo kuje w oczy
Spółka cywilna nie jest spółką osobową i zasadniczo nie jest w ogóle spółką w rozumieniu przepisów prawa. To po prostu umowa obligacyjna zobowiązująca dwóch lub więcej przedsiębiorców do określonego współdziałania, jednak prawnie są oni różnymi podmiotami.