Praca dla nieletnich. Kompleksowy poradnik jak zatrudnić nieletnich?

Jakie są zasady zatrudniania nieletnich? Jakie przepisy określają warunki pracy dorywczej? Jak zatrudnić po raz pierwszy nieletniego?

Praca nieletnich w formie roznoszenia gazet czy dorywczej pracy w gastronomii to bardzo częsty przykład pokazywany w amerykańskich filmach. Jeszcze kilka lat temu praca nieletnich w wakacje była dobrym sposobem zarobienia na wyjazd czy dalszą naukę. Dziś, w czasach dobrobytu, młodzież niezbyt chętnie garnie się do pracy. Nie chcę rozstrzygać czy to dobrze, czy źle i co zrobić by młodzież nauczyła się obowiązkowości. Zależy mi na tym by podpowiedzieć właścicielom firm jak zatrudnić nieletnich zgodnie z prawem.

Zasady zatrudniania nieletnich

Zasady zatrudniania nieletnich reguluje kodeks pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami umowa o pracę może być podpisana tylko z nieletnim, który ukończył 15 lat, a dodatkowo skończył przynajmniej szkołę podstawową (8 klas), ma zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania powierzonej na danym stanowisku pracy. Nieletni może pracować wyłącznie przy pracach lekkich, które nie zagrażają jego zdrowiu i życiu

Czy można zatrudnić 13 latka?

Warto wiedzieć, że zarobkowo mogą pracować jeszcze młodsze osoby. Już 13-14 latkowie mogą otrzymywać pieniądze za wykonywaną pracę. W takiej sytuacji w grę wchodzi jednak jedynie umowa cywilnoprawna: umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Żeby jednak zawrzeć umowę z taką młodą osobą, trzeba będzie ją podpisać z rodzicem lub opiekunem.

Praca dla nieletnich – jak zatrudnić nieletnich?

Jeśli chcesz zatrudnić osobę nieletnią, pamiętaj, że nie może ona wykonywać wszystkich prac. Młodociany, czyli każdy kto ma mniej niż 16 lat może zarobkowo wykonywać prace wyłącznie dla podmiotów związanych z kulturą, działalnością artystyczną, sportową czy reklamową. Jeśli działasz w jednym z tych segmentów biznesów, to i tak poproś o zgodę na przedstawiciela osoby nieletniej. Trzeba też będzie uzyskać zgodę inspektora pracy.

Nieletni, którzy mają 16 lat, mogą pracować w większej liczbie branż i obostrzenia w tym zakresie są już znacznie mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że prawo wskazuje tzw. prace wzbronione. Są to wszystkie prace, które są zabronione dla nieletnich. Chodzi np. o prace na wysokości powyżej 3 metrów, prace w ograniczonej przestrzeni, czy takie, które narażają na nagłe zmiany temperatur.

Wyjątkiem są zajęcia, które młodociany wykonuje przygotowując się do zawodu. Wtedy obostrzenia te nie będą działały.

Jak długo może pracować nieletni?

Niezależnie od tego w jakiej formie zatrudniony jest nieletni (młodszy niż 16 lat), nie może on pracować więcej niż 6 godzin w ciągu doby. W przypadku starszego (powyżej 16 lat) możliwy jest 8-godzinny wymiar pracy ale wyłącznie gdy dotyczy to przygotowania zawodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Dlaczego Żydzi mają tak duży majątek? Zasady prowadzenia żydowskiego biznesu

Niezależnie od wszystkiego nieletni nie może mieć nadgodzin, ani pracować w porze nocnej, czyli od 22 do 6 rano.

Nieletni musi mieć gwarancję minimum 14 godzinnej przerwy między kolejnymi dniami pracy. Niepełnoletni objęty jest gwarancją 48 godzinnej przerwy, która musi obejmować niedzielę. Oznacza to, że nieletni powinien być zatrudniany tylko od poniedziałku do piątku.

Zatrudnienie nieletnich, którzy się uczą

Jeśli chcesz zatrudnić nieletniego, który się jeszcze uczy, to w sytuacji gdy nie jest to przygotowanie zawodowe, zgodnie z prawem w ciągu tygodnia nie może pracować dłużej niż 12 godzin, a w dniu lekcyjnym więcej niż 2 godziny.  W czasie wakacji i przerw w nauce taka osoba może pracować 35 godzin w tygodniu i nie dłużej niż 7 godzin dziennie.

Wynagrodzenie nieletniego pracownika

Osoba nieletnia nie może zarabiać mniej niż wynagrodzenie minimalne. Biorąc pod uwagę liczbę godzin, maksymalnie będzie to ¾ etatu. Gdy umówimy się na stawkę godzinową, to nie może to być mniej niż 19,70 zł na godzinę. Co istotne, jest to kwota bez podatku. Dodatkowo nie trzeba też płacić składek ZUS. Może to więc być spora oszczędność dla pracodawcy.

CZYTAJ TAKŻE: 15 rzeczy, które spowodują, że kryzys nie pokona twojego biznesu

Jak szukać pracownika?

Dobrym sposobem szukania pracowników młodocianych jest internet, a dokładnie lokalne portale i grupy fejsbukowe. Skuteczne okazują się zwykłe ogłoszenia zawieszane na witrynie czy słupie ogłoszeniowym. Jak w wielu podobnych sytuacjach, pomóc może tzw. poczta pantoflowa.

 

You may also like