Klienci firmowi są wyjątkowo lojalnymi klientami banków.  Mimo to instytucje finansowe dokładają wiele bonusów by przekonać przedsiębiorców do skorzystania ze swoich usług.

Postanowiłem sprawdzić, jakie dodatkowe usługi proponują swoim klientom biznesowym banki.

Terminal płatniczy w pakiecie

Terminal bezgotówkowy umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie płatności dokonywanych przy użyciu kart płatniczych czy telefonu. W tej chwili terminale oferowane są w zasadzie przez każdy bank, nawet skupiający się przede wszystkim na klientach indywidualnych (na przykład Bank Millennium). Wobec faktu, że to instytucje finansowe są w pełni odpowiedzialne za rozliczanie płatności bezgotówkowych i pobierają od nich prowizję, terminal płatniczy jest dla nich kolejnym produktem, na którym zarabiają.

Najczęściej miesięczna cena za wypożyczenie urządzenia wynosi około 50 zł. Dodatkowo firmy muszą płacić prowizję od transakcji. Prowizja często jest nie wyższa niż 1 proc., choć do kwoty każdej transakcji doliczana jest stała kwota.

Ile to kosztuje?

W Banku ING stała opłata od każdej transakcji kartą wynosi 10 groszy +0,59 proc. prowizji. Z kolei w Idea Bank dostępne są dwie oferty – opłata 5 groszy oraz 0,69 proc. prowizji od każdej transakcji oraz miesięczna opłata 41 złotych. Firma może także zdecydować się na jednorazowy zakup terminala (za kwotę 299 zł) oraz płacenie prowizji w wysokości 1,49 proc. od każdej transakcji.

Ofert terminali płatniczych jest obecnie tyle, że każdy przedsiębiorca może znaleźć korzystną ofertę dla swojego biznesu.

Księgowość

Niezależnie od branży i skali działalności, przedsiębiorca musi mieć możliwość wystawienia faktury, musi również prowadzić księgowość. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą Idea Bank, mBank oraz Alior Bank. Każdy z nich obrał osobną strategię wobec swoich usług księgowych.

Idea Bank dostarcza klientom panel (aplikację), która umożliwia prowadzenie własnej księgowości, wyliczanie należnego podatku, wystawianie faktur i dokumentów. Pełen dostęp do panelu użytkownik otrzymuje za darmo – warunkiem jest prowadzenie konta.

W ramach współpracy możliwe jest również powierzenie prowadzenia rozliczeń profesjonalnemu księgowemu współpracującemu z bankiem z ramienia firmy TaxCare. W takiej sytuacji obsługa księgowa wyceniana jest indywidualnie. Tutaj możesz przeczytać, co mi się podoba w Idea Bank, a co nie.

Najbardziej rozbudowane usługi księgowe oferuje przedsiębiorcom mBank. Przy otwarciu konta dla przedsiębiorcy można za darmo korzystać z serwisu mksiegowość. Jeśli przedsiębiorca rozlicza samodzielnie podatki przy jego użyciu, aplikacja jest darmowa.

Bank przewiduje również płatne plany przygotowane z myślą o rosnącym biznesie klienta. (jeśli chciałbyś mieć dostęp do tych usług, wystarczy otworzyć konto firmowe w mBanku, klikając w ten link. Dzięki skorzystaniu z programu partnerskiego, bank wesprze mnie środkami, które przeznaczę na dalszy rozwój bloga) Pamiętaj, że wspieram wyłącznie te produkty i usługi, których sam używam lub uważam, że są naprawdę godne polecenia.

W ramach kosztującego 200 złotych miesięcznie wariantu Komfort, przedsiębiorca otrzymuje opiekę profesjonalnej księgowej, wraz ze wszystkimi tego zaletami, takimi jak reprezentacja przed urzędem skarbowym czy ubezpieczenie od pomyłek, obowiązkowe dla biur księgowych. Dodatkowo jeśli klient dopłaci, może otrzymywać z systemu powiadomienia przy pomocy sms.

W dedykowanym dla największych klientów planie premium kosztującym 400 złotych miesięcznie, klient otrzymuje usługi doradcze. Dodatkowo to księgowy zajmuje się przyporządkowywaniem spływających na konto płatności do właściwych faktur, co może mieć znaczenie, gdy rośnie skala prowadzenia biznesu i dziennie pojawia się kilkadziesiąt czy kilkaset płatności.

Rozmawialiśmy z klientami i z naszych analiz wynikało, że bolączką wielu z nich jest prowadzenie księgowości. Nasze narzędzie pomaga w szybki i niemal automatyczny sposób prowadzić rozliczenia – komentuje Marta Rutkowska z biura prasowego mBanku – W rezultacie z księgowości online korzysta już co trzeci nowy klient firmowy mBanku.

Z kolei Alior Bank oferuje swoim klientom narzędzie do prowadzenia samodzielnie księgowości oraz porady dotyczące rozliczeń. Nie oferuje jednak płatnych planów dla firm, które chciałyby powierzyć swoje rachunki na zewnątrz.

Własny serwis księgowy udostępnia również ING, jednak jest on dostępny dla większych graczy, zobowiązanych do prowadzenia pełnej księgowości.

Księgowość jako usługa dodatkowo płatna jest dostępna dla firm, które posiadają pełną księgowość, takich jak: spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, stowarzyszenia oraz fundacje. W przypadku działalności gospodarczej, spółek cywilnych i spółek jawnych, usługa jest dostępna pod warunkiem uzyskania obrotów przekraczających próg pełnej rachunkowości, tj. 2 mln euro obrotów – informuje Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ING Banku.

Serwis z poradami biznesowymi

Często spotykane jest oferowanie przedsiębiorcom dostępu do serwisu z poradami dotyczącymi prowadzenia działalności biznesowej. Własną platformę udostępnił Alior Bank w formie portalu Zafirmowani.pl, gdzie oprócz artykułów, raportów i materiałów wideo przedsiębiorca znajdzie także bazę wzorów przydatnych dokumentów.


Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie portalem zafirmowani.pl nie tylko ze strony małych firm ale również dużych przedsiębiorstw (dostawców usług dla firm), którzy chcieliby współpracować z nami w ramach rozwoju portalu. Ciągle pracujemy nad rozwojem nowych funkcjonalności i integracją z podmiotami zewnętrznymi w tym z administracją publiczną (np. CEIDG, GUS) – komentuje Ewa Małecka, menedżer ds. produktów transakcyjnych w Alior BankuDużym zainteresowaniem cieszy się opcja kontaktu z Ekspertami portalu w ramach, której nasi Użytkownicy mogą zadawać bezpośrednie pytania autorom artykułów i uzyskiwać dodatkowe wsparcie prowadzonej przez siebie działalności.

BZ WBK uruchomił z kolei portal FirmoweEwolucje. Oprócz publikowania materiałów informacyjnych, inicjatywa firmuje również spotkania i szkolenia dla przedsiębiorców. Jest to w tej chwili najbardziej rozbudowany serwis poradnikowy dla przedsiębiorców prowadzony przez bank, o bogatej ofercie darmowych szkoleń i wydarzeń.

Najskromniejszym wygląda w tej kategorii oferta banku PKOBP, który prowadzi dedykowany przedsiębiorcom serwis bankofirma.

Biuro za darmo?

Wielu, zwłaszcza początkujących przedsiębiorców, decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej we własnym domu lub mieszkaniu, co może być wyzwaniem ze względów organizacyjnych. Nie wszyscy potrafią się odpowiednio skupić poza biurem, brakuje także infrastruktury biurowej, takiej jak skaner, ksero czy drukarka.

Naprzeciw tym potrzebom wyszły Idea Bank oraz mBank.

Przedsiębiorca posiadający konto w Idea Bank otrzymuje dostęp do przestrzeni coworkingowych Idea Hub. Punkty znajdują się w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. (dowiedz się więcej klikając tutaj ) Klienci mogą do nich przyjść i korzystać bez ograniczeń, mają również do dyspozycji salę konferencyjną a w wybranych lokalizacjach rownież studio fotograficzne.

Z perspektywy freelancera, który nie ma w domu odpowiednich warunków do pracy, jest to niezwykle silny wabik i zdecydowany wyróżnik oferty na rynku. W jednym z wcześniejszych wpisów podpowiadałem, jak efektywnie pracować w domu. Znajdziesz go tutaj: Homoworking. Jak efektywnie pracować w domu?

Z kolei klienci mBanku otrzymują w pakiecie z kontem 6 miesięcy korzystania z biura coworkingowego w ramach sieci BusinessLink. Kolejne miesiące korzystania z biura będą jednak płatne. BusinessLink prowadzony jest przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, co oznacza, że użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich odbywających się tam spotkań biznesowych, szkoleń oraz wielu usług dodanych. Biura BusinessLink otwarte są całą dobę, grupują społeczność startupowców i niezależnych przedsiębiorców. Dodatkowo można tam zarejestrować swoją działalność gospodarczą, co nie jest możliwe w przypadku IdeaHub.

Po upływie 6 miesięcy można przedłużyć współpracę z BusinessLink, jednak jest to koszt przynajmniej 500 zł miesięcznie za dostęp do przestrzeni coworkingowej. W wielu przypadkach jest on jednak uzasadnionym wydatkiem.

Unikatowe usługi dla przedsiębiorców

Banki również przygotowują unikatowe oferty dla swoich klientów. Bank Zachodni WBK daje posiadaczom konta firmowego dostęp do dedykowanych saloników oraz ułatwienia w rezerwacji hoteli (usługi w ramach karty Visa).

Idea Bank z kolei umożliwia wpłacenie pieniędzy poprzez mobilny wpłatomat, który może podjechać i odebrać gotówkę od klienta. Jest to szczególnie kusząca propozycja dla firm, których klienci płacą przede wszystkim gotówką, na przykład lokalnych sklepów czy małych punktów usługowych. Przenoszenie dużych ilości gotówki nie jest ani przyjemne ani bezpieczne a przyjazd mobilnego wpłatomatu rozwiązuje ten problem.  

Unikatowe na polskim rynku jest Aleo uruchomione przez ING Bank Śląski. Jest to platforma zakupowa dla segmentu B2B dostępna także dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają konta w banku. W ramach serwisu przedsiębiorcy mogą wysyłać zapytania ofertowe i ogłaszać aukcje. Obecnie na platformie zarejestrowanych jest 61 tys. firm.

Instytucje te rozumieją także potrzebę wymiany informacji na temat prowadzonego biznesu i pokazania się potencjalnym klientom. W związku z tym trzy banki – Alior Bank, Idea Bank oraz ING Bank Śląski, oferują swoim klientom bazę przedsiębiorców, gdzie mogą wpisać swój biznes i się reklamować oraz przejrzeć innych zarejestrowanych.

Z kolei ING Bank Śląski oraz Idea Bank oferują swoim klientom bezpieczny dysk online, gdzie mogą przechowywać, na przykład, elektroniczne wersje wybranych dokumentów. W erze ransomware, które w jednej chwili może zabrać wszystkie zasoby cyfrowe firmy, jest to szczególnie interesujący dodatek.

W zależności od profilu swojej działalności, przedsiębiorca może w tej chwili wiele zaoszczędzić dzięki wybraniu odpowiedniego banku.

A co jest ważne dla Ciebie?

Jak ja oceniam takie usługi? W przypadku terminali płatniczych może to być wspaniały początek przygody z tymi urządzeniami. Początkujący przedsiębiorca, który nie zna jeszcze wszystkich zalet terminali, kosztów rynkowych (łatwo znaleźć korzystniejsze oferty, wymagają one jednak sporych obrotów bezgotówkowych). Przestrzeń coworkingowa, czyli biura udostępniane przez Idea Bank przekonują mnie o tyle, o ile ktoś wykonuje działalność freelancerską i nie chce płacić za biuro. Oczywiście z takiej usługi skorzystają tylko ci klienci, którzy prowadzą firmy w dużych miastach. Trudno o takie udogodnienia dla przedsiębiorców z mniejszych miast (a całkiem sporo jest tu specjalistów IT, grafików czy architektów, którzy są skazani na pracę w domu. Tacy przedsiębiorcy w zdecydowanej większości korzystają z rachunków w bankach internetowych (nie potrzebne im są placówki), ale chętnie skorzystaliby z biura.

Znacznie większym zainteresowaniem powinna się cieszyć usługa zintegrowanej księgowości. Z perspektywy małego i średniego przedsiębiorcy taka opcja raczej mnie nie przekonuje. Nie jestem zwolennikiem “trzymania wszystkich jaj w jednym koszyku”. Dobre konto firmowe w banku dedykowanym przedsiębiorcom TAK!!!, ale księgowość (szczególnie internetowa) zupełnie niezależna. W połączeniu księgowości z kontem widzę więcej korzyści dla instytucji finansowej niż dla przedsiębiorcy.

Po pierwsze, abonament księgowy w serwisach typu ifirma.pl, wfirma.pl można mieć już za niecale 40 złotych miesięcznie, a działanie programu jest identyczne (działa tu taki sam mechanizm). Poza tym w przypadku samodzielnie prowadzonego konta księgowego, o naszych rozliczeniach wie tylko przedsiębiorca i jego księgowy. 
Poza tym większe firmy, czy takie realizujące bardziej skomplikowane transakcje będą potrzebowały doradztwa księgowego. Księgowość “bankowa” nie zawsze jest w stanie spełnić te oczekiwania. 

Ankieta dla przedsiębiorców

Jednym z ostatnich argumentów jest to, że nie lubię po prostu gdy zbyt wiele podmiotów wie o moich rozliczeniach. Jeśli miałbym założyć konto w IDEABANKU, to przede wszystkich z powodu udostępniania przestrzeni biurowej, a nie księgowości. 

To co banki powinny rozwijać to wszelkiego rodzaju serwisu doradcze. Zafirmowani.pl i inne podobne przyniosą więcej korzyści klientom-przedsiębiorcom. Szczególnie ciekawe są też moim zdaniem platformy transakcyjne typu Aleo, które pozwalają zdobywać dodatkowe zlecenia czy wprost reklamować swoje usługi. 

Zapraszam Cię do wypełnienia ankiety na temat usług najbardziej przydatnych przedsiębiorcom, które mogą zaoferować banki? Zostaw przy okazji swój adres mailowy, a 15 września 2017 dostaniesz podsumowanie wyników.

You may also like