Najlepsze konto dla startupu? To nie jest prosty wybór. Szczególnie, jeśli ma być tanie. W dobie podnoszenia opłat przez banki nie jest łatwo znaleźć najlepsze rozwiązanie. 

 

Jak wiesz lubię sprawdzać na własnej skórze jak działają różne produkty i usługi. Po kilku godzinach czy dniach od razu wyrabiam sobie opinię na ten temat. W przypadku produktów bankowych dla firm, test trwa zwykle kilka tygodni lub miesięcy. I dopiero wtedy mogę wyrobić sobie zdanie na temat konkretnej oferty.

Wielu z was pytało mnie w mailach jakie konto wybrać dla startupu. Nie raz już wskazywałem swoje przekonanie o wyższości jednoosobowej działalności gospodarczej nad spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. (dla przypomnienia tekst o tym) Przynajmniej jeśli chodzi o niewielkie przedsięwzięcia. Bo nie jestem zwolennikiem uruchamiania spółki z o.o. tylko dla samego faktu „bycia prezesem”. Bo działalność jest najwygodniejsza jeśli chodzi o kwestie rozliczeń i prowadzenia rachunków.

Konto dla jednoosobowej działalności jest lepsze?

Ale dziś trochę przekornie, a trochę po to by odpowiedzieć wielu z was, postanowiłem poszukać dobre konto biznesowe dla spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiele firm, które są uruchamiane z założeniem znalezienia zewnętrznego finansowania jeszcze w początkowej fazie rozwoju ma właśnie formę spółki z o.o. Szukamy konta dla niewielkiego podmiotu. Podstawowym kryterium dla mnie jest jak najniższy koszt obsługi tego rachunku, możliwość wykonywania tanich przelewów i wypłat z bankomatów.

I tu od razu pojawia się problem. Wiele banków ma ciekawą ofertę dla mikroprzedsiębiorców, dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (kłania się korzyść tej formy nad sp. z o.o). i dość rozbudowaną dla dużych przedsiębiorstw. Znacznie gorzej jest z ofertą dla młodych spółek. Bo albo trzeba za takie konto płacić (ok. 15-25 złotych miesięcznie) albo zapewniać wysokie obroty na rachunku by taką opłatę sobie obniżyć. No i kredyt trudno dostać. O ile w przypadku działalności gospodarczej bank ma możliwość sprawdzenia zdolności kredytowej już od pierwszego dnia funkcjonowania firmy, opierając się na scoringu właściciela, to nowa spółka, bez żadnej historii ma ogromny problem z uzyskaniem finansowania z banku. Trzeba na to poczekać 3- 6 miesięcy. 

Rachunek firmowy dla startupu technologicznego

Zakładam, że firma będzie startupem technologicznym i będzie zarabiała na mikropłatnościach w modelu abonamentowym. Otrzyma więc mnóstwo wpłat o niewielkiej wartości początkowej. Na dużego inwestora trzeba jeszcze poczekać więc działamy „po kosztach” i szukamy najtańszego rozwiązania.

Zdecydowanie na czoło wysuwa się propozycja mbanku.  Konto biznes start można też otworzyć na spółkę z o.o. Bank akurat ma promocję i przez dwa lata darmowe są takie elementy jak prowadzenie rachunku, przelewy inernetowe, i korzystanie z bankomatów: wypłaty z Panet Cash, Euronet, BZ WBK S.A, a wpłaty dokonywane przez Euronet.

Wprawdzie bank ma dedykowane konto wyłącznie dla spółek z o.o. to jednak w okresie promocyjnym warto założyć właśnie rachunek biznes start. Mbank przekonuje mnie jeszcze bardzo ciekawą opcją księgowości. Firma promuje markę superksiegowa.pl czyli internetowe biuro rachunkowe. Co ważne, biuro takie może skutecznie obsłużyć spółki z o.o. Korzystałem. Polecam. Jeśli i ty chciałbyś założyć takie konto KLIKNIJ W TEN LINK. Jak wiesz, proponuję wyłącznie takie rozwiązania, których sam używam i jestem pewien ich funkcjonalności. 

Bitwa mbanku z… 

Wypada mi się też przeprosić z Idea Bank. Pisałem wam ostatnio o tym, że nie przepadam za ich agresywnym marketingiem i wysokimi kosztami produktów kredytowych. Jednak to co bank zrobił dla spółek z o.o. to istny majstersztyk. Idealnie wpasowuje się w branżę startupową. Nie dość, że konto dla spółek jest całkowicie darmowe to można bezpłatnie korzystać z przestrzeni coworkingowej oraz mobilnego wpłatomatu. Żeby zasilić konto gotówką nie trzeba ruszać się domu lub firmy. Samochód z wbudowanym wpłatomatem podjeżdża do nas wtedy gdy go sobie zażyczymy. Jeśli twój startup potrzebuje do rozliczeń terminala płatniczego, to akurat tutaj będzie go można dostać na bardzo dobrych warunkach. Jest też darmowe fakturowanie. Taki rachunek mam już od trzech miesięcy. Jeśli porównać je z mbankiem to niewątpliwą zaletą jest to, że wizerunkowo jest dość dobrze skrojone pod startupy. Szczególnie pod względem przestrzeni coworkingowej. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą się poczuć „ponad” ;). Zainteresowany? KLIKNIJ I SAM PRZETESTUJ

Co mają inne banki i dlaczego ich nie polecam?

Bardzo dobre konta dla firm mają też Alior Bank i ING Bank. W obu posiadałem konta ale w tym przypadku ich nie polecę. Dlaczego? Choć można znaleźć wiele elementów skutecznie obniżających koszty funkcjonowania takich rachunków, to jakoś tak subiektywnie nie jestem w stanie się przyzwyczaić do ich systemów transakcyjnych.

Jak widać, jest jeszcze spora luka jeśli chodzi o tanią obsługę kont dla niewielkich spółek z o.o. Zmiany w prawie podatkowym, które obniżają stawkę CIT na 15 proc. pewnie skłonią wielu przedsiębiorców do przejścia na taką formę prowadzenia swojego biznesu. I banki wciąż mają tu pole do popisu.

Pamiętaj. W tym przypadku określiłem określone założenia dla tych rachunków bankowych. Jeśli chcesz bym sprawdzić dla Ciebie jakiś produkt lub usługę, której będziesz używać w swoim biznesie, daj mi znać

A ty? jakiego konta dla spółki używasz? Jakie ma wady, jakie zalety? Jak obniżasz sobie koszty obsługi bankowej?

You may also like