Praca w domu nie jest dla wszystkich. Wymaga żelaznej samodyscypliny i przygotowania do tego…domowników. W przeciwnym razie stanie się udręką.

Pod koniec maja 2017 w biznesowych mediach pojawiła się informacja, że globalny koncern IBM ogranicza możliwość pracy zdalnej.  Pogarszające się wyniki finansowe firmy skłoniły dyrektorów do postawienia pracownikom ultimatum: “wracacie do biur, by pracować dla firmy albo się zwalniacie.” Wcześniej takie decyzje podjęły m.in. Yahoo i Bank of America Corp.

I choć o efektywności pracy zdalnej można dyskutować (ma ona tylu samo zwolenników, co przeciwników), to polskie firmy wciąż niechętnie decydują się na to by pracownicy mogli realizować projekty w domu. Najczęściej na takie rozwiązanie przystają firmy medialne czy te związane z rynkiem IT. Są i tacy, którzy z własnej woli wybierają taki model. To przede wszystkim samozatrudnieni i freelancerzy.

Czy praca w domu się opłaca?

Sam od lat pracuję w ten sposób. Na podstawie doświadczeń własnych i znajomych przedsiębiorców chciałbym pokazać wam kilka zalet ale i wad takiego rozwiązania.

Zalety i wady home workingu

Do zalet takiej pracy bez wątpienia zaliczyć można oszczędność czasu na dojazdy do pracy. W ekstremalnych wypadkach to nawet dwie godziny dziennie. Nie trzeba wstawać bardzo wcześnie rano, można pracować w dresie i wytartej koszulce 🙂 (jak piszę dalej to tylko “ułuda”). No i zawsze można odpocząć.
Nie raz zdarzy się też sytuacja, że rodzina zrzuci na ciebie dodatkowe obowiązki. Jeśli jesteś w domu, to znaczy, że pracujesz mniej więc możesz zająć się prasowaniem albo zostać z chorymi i marudzącymi dziećmi.

Praca w domu to dwa skrajne zagrożenia: zmniejszona produktywność spowodowana zbyt dużą liczbą rozpraszaczy (jak wspomniane pranie, czy np. gotowanie obiadu dla całej rodziny) lub sytuacja odwrotna: ekstremalny pracoholizm przez co zaniedbuje się inne sfery życia. Praca zdalna wymaga całkowitego przeorganizowania trybu życia. Jak wszystko, ma swoje wady jednak dobre przygotowanie pozwoli cieszyć się wszystkimi zaletami takiej elastycznej pracy.

1. Praca w domu. “Praca” oddzielona od „strefy domowej”

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest możliwość pracy w osobnym pokoju, który staje się automatycznie twoją pracownią. Ważne by oddzielić miejsce pracy od reszty domu, np. parawanem, niewielkim regałem lub zasłonką.
 Najgorsze co możesz zrobić, to pracować siedząc na kanapie, na której zwykle odpoczywasz. Przede wszystkim dlatego, że trudno będzie ci się na niej zrelaksować po pracy bo będziesz myśleć o zadaniach, które są jeszcze do wykonania. Jeśli to możliwe, pracuj przy biurku. Wydzielona strefa pracy ułatwi koncentrację. Łatwiej będzie ci się też zmobilizować do pracy.

Biuro = przestrzeń wyłączona z życia rodzinnego. 
Zadbaj o to, by domownicy, a szczególnie twoje małe dzieci nie bawiły się w twojej „strefie biurowej”. Najlepiej będzie jeśli ta część mieszkania będzie należała wyłącznie do Ciebie.

2. Odpowiednie stanowisko pracy

Przygotuj sobie biurko z odpowiednim oświetleniem i wygodnym krzesłem. Podkreślam krzesłem, a nie fotelem. Chodzi o to by efektywnie pracować. Na relaks czas przyjdzie później. Ułóż wszystkie przybory tak by wygodnie ci się pracowało. Notatniki, materiały wykorzystywane w pracy uporządkowane na biurku będą wyraźnym wyróżnikiem tego miejsca. Dla twoich domowników będzie to informacja, że to twoje biuro. Łatwiej będzie im się przyzwyczaić, że zamiast „jeździć do pracy” wykonujesz swoje obowiązki w domu.

 

3. Pracuj przy zamkniętych drzwiach

Jeśli tylko ty w twojej rodzinie pracujesz w domu, a reszta domowników każdego ranka wyjeżdża do szkoły, jesteś w komfortowej sytuacji. Jeśli musisz pracować z rodzinką „u boku” postaraj się maksymalnie skoncentrować. Planuj bardzo dokładnie rozkład dnia.

4. Utrzymuj porządek

Po skończonym dniu pracy posegreguj wszystkie dokumenty i notatki. Najlepiej schowaj je w segregatorze lub szufladzie. Podobnie postępuj z przyborami do pisania czy pieczątką. Z własnego doświadczenia wiem, że ulubiony długopis szybko może stać się jednym z głównych elementów mostu w pięknej klockowej konstrukcji twojego dziecka.

5. Zadbaj o jedzenie i picie.

Pracując w domu przytyłem. Po pierwsze dlatego, że mniej się ruszałem. Po drugie, jadłem regularnie, w większym spokoju ale bardzo duże porcje. Po trzecie rośnie chęć podjadania. Najbardziej tuczące chrupki, chipsy, paluszki i czekolada, która wspomaga myślenie w połączeniu z małą porcją ruchu ma błyskawiczne przełożenie na wagę. 

A jeśli będziesz chciał do swojego domowego biura zamówić “biurową wodę”, polecam firmę EDEN. Wystarczy 40 zł miesięcznie by zapewnić sobie regularne dostawy. Więcej dowiesz się KLIKAJĄC TUTAJ. Pamiętaj, że polecam wyłącznie te produkty i usługi dla firm, z których sam korzystam. 

6. Kontroluj czas pracy

Elastyczny czas pracy, który daje praca w domu jest zdradziecki. Zdarzają się dni kiedy 12-14 godzin potrafisz pracować bez wytchnienia prowadząc jednocześnie kilka projektów. Z drugiej strony może być też tak, że pracujesz cały czas,a a efektów nie widać. Na dodatek domownicy będą wymagali byś zajął się domem. Wrzucenie prania do pralki to przecież kilka minut, podobnie jak obranie ziemniaków. Przy okazji przyda się jeszcze skosić trawnik albo zrobić gruntowny porządek na strychu. W międzyczasie dzwoni klient więc przerywasz, zajmujesz się projektem, wracasz do kosiarki. Nawet nie zauważasz, kiedy zaczynasz być…cały czas w pracy. By tego uniknąć określ sobie dokładnie godziny pracy.

[icon_block icon=”icon-lamp” align=”” color=”” size=”55″][alert style=”warning”]

PRZYKŁADOWY HARMONOGRAM DNIA

7.30 pobudka

7.45 śniadanie

8.00-10.00 praca

10.00-11.00 prace domowe

11.00-14.00 praca

14.00-14.30 obiad

14.30-16.00 -praca

16.00 koniec pracy

[/alert]

 

Zawieś plan pracy na lodówce lub tam, gdzie twoi domownicy będą mogli oglądać ją każdego dnia. Przyzwyczajaj ich do tego, że w określonych godzinach jesteś w pracy i nie możesz wykonywać innych obowiązków.
Choć praca w domu pozwala na elastyczność, warto wprowadzić sobie pewien reżim, schemat. Dość szybko zauważysz czy najbardziej efektywnie pracujesz w nocy, czy też bladym świtem.

7. Ubierz się jak do pracy

Efektywnie pracować pomaga też odpowiednie ubranie. Wyciągnięty dres czy powyciągana koszulka, a tym bardziej paradowanie przez cały dzień w piżamie (takie sytuacje też się zdarzają) nie będzie tutaj dobrym rozwiązaniem. Twój organizm będzie rozleniwiony. Oczywiście nie chodzi o to by od razu wskakiwać w garnitur. Ubierz się wygodnie ale niech to będzie strój do pracy.

I wreszcie efektywnie pracuj.

O tym jak pracować, planować zadania itd. będzie mowa w jednym z kolejnych wpisów. Teraz powiem ci o jeszcze jednym ważnym elemencie związanym z pracą w domu. Chodzi o

ograniczone kontakty z ludźmi przy pracy zdalnej

Jednym z najczęściej przywoływanych minusów pracy w domu jest ryzyko ograniczonych kontaktów z innymi ludźmi. Dbaj więc o to by spotykać się ze znajomymi po pracy (częściej niż zwykle). Dobrze jest też w trakcie pracy wyjść na półgodzinny spacer by „wyjść między ludzi”.

Praca w domu wiąże się z ryzykiem „ciągłego bycia w pracy” i brakiem urlopu . Jeśli nie zastosujesz się do rad powyżej może się zdarzyć, że trudno ci będzie wziąć wolne. Ale spróbuj całkowicie wyłączyć się na dzień, dwa. To pomoże zresetować się.

Przy okazji polecam ci jeszcze mój materiał o Solopreneurach, czyli ludziach, którzy nie są “przedsiębiorcami na siłę”. Znajdziesz go TUTAJ

 

A jakie ty widzisz zalety, a jakie zagrożenia pracy w domu?
Daj temu wyraz w komentarzu. Pamiętaj o polubieniu fanpejdża Biznes na Ostro na Facebooku

You may also like