Nareszcie niższy ZUS. To na co czekało wielu przedsiębiorców stanie się faktem. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zakładającą obniżenie składek na ZUS dla najmniejszych firm jednoosobowych. Dzięki nowym przepisom około 175 tys. mikrofilm zapłaci niższy ZUS. Niższy ZUS od 2019 roku będzie zależał od przychodu.

Najmniejsi przedsiębiorcy nie będą musieli płacić nieproporcjonalnie wysokich składek, a tzw. mała działalność gospodarcza niesie ze sobą ogromne oszczędności dla firm. Szacunki mówią o oszczędnościach na poziomie 1,5 mld zł w 2019 roku.

biznes na ostro
biznes na ostro

Zmiana, która wejdzie w życie od 2019 roku, spowoduje, że właściciele najmniejszych firm będą płacili składki na ubezpieczenia społeczne dostosowane do ich przychodów. Nowe przepisy mają zachęcić przedsiębiorców działających w szarej strefie do jej opuszczenia.

Ile wynoszą składki ZUS

Obecnie wysokość składki społecznej płaconej przez przedsiębiorców wynosi 1232,16 zł. Jeśli przedsiębiorca nie osiągnie przychodów, składke ZUS i tak musi zapłacić.

>>Firma zarabia, a w kasie pusto? Wszystko, co musisz wiedzieć o płynności finansowej

ZUS od stycznia 2019 roku?

Dzięki zmianom, na które przystał prezydent osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne, niezależnie od stażu firmy. Składki będą proporcjonalne do przychodu.

Firma bez rejestracji

Przedsiębiorca, który zaczyna działalność,a jego miesięczny przychód będzie niższy niż połowa najniższej pensji krajowej (przychód wynoszący 1050 zł), w ogóle nie musi rejestrować swojej działalności. Jeśli zacznie się rozwijać, musi założyć firmę. Może wtedy skorzystać z tzw. ulgi na start. Oznacza to, że przez pół roku od rejestracji przedsiębiorstwa będzie zwolniony ze składek społecznych.

Z nowych zasad opłacania składek właściciel jednoosobowej firmy może korzystać przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia własnego biznesu. Pozostałe 2 lata przedsiębiorca zobowiązany jest do płacenia składek na ZUS w pełnej wysokości. Podpisane przez prezydenta przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2019 roku.

Co to da przedsiębiorcom? Ogromne oszczędności. Przedsiębiorcy uprawnieni do korzystania z małego ZUS-u, będą płacić składki w kwocie od 520 zł do 1232 zł.

You may also like