Sprzedajesz kredyty lub pożyczki? Zaproponuj ten produkt kobiecie. Z danych BIG Infomonitor oraz BIK wynika, że panie dłużej myślą nad kredytem i mają wiele obaw co do pożyczania ale mimo to chętniej od mężczyzn pożyczają pieniądze. 

Gorzej zarabiają od mężczyzn, są mniej aktywne zawodowo, bardziej lubią zakupy i wydawanie pieniędzy, chętniej od mężczyzn zaciągają kredyty, a mimo to zdecydowanie lepiej obsługują swoje zobowiązania. Z danych BIG InfoMonitor oraz BIK wynika, że niesolidnych dłużników kobiet jest jedynie 38 proc. Jak one to robią? Wbrew pozorom rzadziej od mężczyzn ulegają pokusom zakupowym, dłużej od nich zastanawiają się czy wziąć kredyt i bardziej stresują się pożyczaniem.

Aż połowa przedstawicieli płci męskiej zastanawia się nad zaciągnięciem kredytu konsumpcyjnego czy pożyczki gotówkowej maksymalnie kilka dni, a co piątemu wystarczy na to jedynie kilka godzin.

2_Badanie.jpg

 
Panie myślą dłużej, bo się bardziej stresują pożyczając pieniądze, zdenerwowanie odczuwa aż 38 proc. kobiet wobec 30 proc. mężczyzn. Panie intensywniej zastanawiają się też, jak sobie poradzą z ratą, gdy sprawy potoczą się nie tak jak powinny i np. zostaną zwolnione z pracy, zachorują, itd. Rozważa to prawie połowa kobiet, a wśród mężczyzn 38 proc. Panowie natomiast częściej rozmyślają co kupią za pożyczone pieniądze. Odczuwają też ulgę, że mogą zrealizować plany i rozwiązać problemy.
 

biznes na ostro

 

Jak spłacają swoje zobowiązania kobiety? 

Na 2,68 mln osób, które mają problemy z regulowaniem rat kredytów, pożyczek i bieżących rachunków ponad 1,65 mln stanowią mężczyźni, a 1,03 mln kobiety. W bazach BIG InfoMonitor i BIK kobiety dłużniczki zaczynają przeważać dopiero w grupie osób po 65 roku życia i to dlatego, że żyją znacznie dłużej niż panowie. W łącznej kwocie zaległości Polaków – 67,2 mld zł, płatności opóźnionych o co najmniej 30 dni, na kobiety przypada niecałe 21,5 mld zł. Do mężczyzn należy większość zaległości nawet po odjęciu długów alimentacyjnych, które należą do nich w 95 proc. Ona – ma średnie zadłużenie 20 925 zł. On – 27 566 zł.
 
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: BIK I BIG – co może mieć z tych instytucji przedsiębiorca

Jeśli chodzi o solidność w spłacie zobowiązań nie ma mowy o równouprawnieniu płci. Mimo, że w społeczeństwie kobiety mają przewagę, jak podaje GUS w populacji pow. 18 roku życia jest ich 52,5 proc., czyli prawie 16,5 mln na 31,5 mln, to wśród niesolidnych dłużników stanowią jedynie 38 proc. – Nasze dane i badania zdecydowanie przeczą stereotypom na temat płci. Wynika z nich, że to właśnie panie podchodzą do zarządzania pieniędzmi mniej emocjonalnie i rozsądniej niż panowie. Są też mniej skłonne do ryzyka niż mężczyźni – zauważa Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Najmniejsza liczba kobiet z problemami finansowymi przypada na wiek 18-24 lat. Największy udział w problemach ze spłatą kredytów i bieżących rachunków przypada paniom w wieku 35-44 lat (23,3 proc.), w tym wieku jest niemal co czwarta dłużniczka.

9_grupy.jpg

Źródło: BIG InfoMonitor i BIK

Wśród niesolidnych płatników, panie są w defensywie i nie robią wyjątków nawet w najbardziej sfeminizowanych województwach czyli w łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim, gdzie reprezentacja płci pięknej w populacji, przekracza średnią dla kraju i wynosi odpowiednio: 53,1 proc., 53 proc. i 52,6 proc. Stosunkowo najmniejsze dysproporcje między dłużnikami obu płci widać w woj. łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz śląskim. Największe różnice są natomiast w woj. świętokrzyskim, lubelskim, podlaskim i podkarpackim, gdzie niepłacących mężczyzn jest niemal dwukrotnie więcej niż kobiet.

You may also like