Wiele mówi się o użyteczności BIK czy BIG dla konsumentów. A jak to jest z firmami? Czy jako przedsiębiorca mogę sprawdzić kondycję finansową klienta? Okazuje się, że nie jest to takie proste. 

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) i BIG (Biuro Informacji Gospodarczej). Wielu ludzi wciąż myli te dwa skróty. I choć w nazewnictwie różnią się niewiele, faktycznie służą do zupełnie innych celów.

W czym przedsiębiorcy pomoże BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej jest podmiotem, do którego spływają informacje o wszelkich zobowiązaniach zaciągniętych w instytucjach finansowych. Działalność BIK reguluje prawo bankowe. BIK zbiera dane z banków, SKOKów itp. W rejestrze BIK są umieszczone informacje o zobowiązaniach wobec instytucji finansowych, zarówno te negatywne, czyli o opóźnieniach w spłacie, jak i te pozytywne, pokazujące, że dane zobowiązanie jest regulowane terminowo. W raporcie BIK można znaleźć informacje o kredytach, kartach kredytowych, pożyczkach. Zarówno tych, które są w trakcie spłacania jak i tych archiwalnych, już rozliczonych.

Do pozyskiwania informacji z BIKu upoważnione są m.in. banki, instytucje finansowe, policja, urzędy skarbowe. Można też pobrać informację o samym sobie.

Jak w praktyce wygląda korzystanie z BIK?

Ja, Szymon Ostrowski, jako konsument,osoba prywatna mogę pobrać dwa razy w roku bezpłatnie informację o sobie. BIK wygeneruje dla mnie całą historię wszystkich moich zobowiązań: kredytów, które spłacam (hipoteczne), a także tych które spłaciłem i jakie mam zaległości (na szczęście żadnych).

Jednocześnie pojawia się informacja o tym jakie instytucje pytały o mnie w BIK. Będą to jak wspomniałem wyłącznie instytucje finansowe. Co istotne, żeby mogły zajrzeć do bazy BIK, ja muszę na to wyrazić zgodę. Dlatego jeśli staracie się o kredyt, limit w koncie, czy jakikolwiek inny produkt bankowy, doradca zawsze poprosi was o zgodę na sprawdzenie was w BIK.

I teraz ważna rzecz. BIK zapisuje wszystkie dane o zobowiązaniach. Jeśli nie masz żadnych opóźnień w spłatach, wszystko regulujesz terminowo, to informacja o tym również znajdzie się w raporcie BIK, jako tzw. pozytywna historia.

Informacje finansowe przesyłane są przez banki na bieżąco dlatego są one cały czas aktualizowane. Żadna zewnętrzna instytucja nie może zgłosić zobowiązania do BIK.

Jeśli będziesz chciał sprawdzić co o tobie wie BIK, skorzystaj z tego linku Po zarejestrowaniu się w systemie BIK, będziesz mógł pobrać bezpłatny raport o sobie.

Jak sprawdzić wiarygodność partnera biznesowego?

Dobra, a co jeśli zechcę sprawdzić wiarygodność mojego partnera biznesowego? Czy będę mógł dowiedzieć się jak reguluje swoje zobowiązania wobec banków czy innych kontrahentów? Jeśli nie prowadzę działalności finansowej, nie sprzedaję kredytów itd. będzie to praktycznie niemożliwe. Żaden bowiem inny przedsiębiorca, poza wymienionymi w ustawie, czyli bankami, instytucjami finansowymi, fiskusem i kilkoma innymi urzędami nie ma prawa uzyskać pełnych informacji pochodzących z BIKu o konsumencie i przedsiębiorcy.  Jest jednak furtka, która – w ograniczonym zakresie – ale jednak umożliwia uzyskanie takiej informacji.

BIG – czyli Biuro Informacji Gospodarczej

Biuro Informacji Gospodarczej, czyli BIG działa na podstawie innej ustawy niż BIK. Zajmuje się zbieraniem i udostępnianiem danych gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej. Formalnie BIG może działać wyłącznie jako spółka akcyjna, a jej kapitał nie może być mniejszy niż 4 mln złotych. Firma taka w nazwie musi użyć wyrazów„biuro informacji gospodarczej”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „BIG”.

I teraz ważna rzecz. Nazwy „biuro informacji gospodarczej” lub „BIG” nie mogą używać firmy, które nie spełniają warunków określonych w poprzednim akapicie.

Obecnie w naszym kraju działa 5 biur informacji kredytowej:

 • Biuro Informacji Gospodarczej BIG Infomonitor SA (jego akcjonariuszami jest Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich)
 • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA (należy do Grupy Kaczmarski, znanej głównie z marki Kaczmarski Inkasso zajmującej się windykacją należności)
 • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (Grupa Kapitałowa Kruk, również związana z firmą zajmującą się windykacją należności
 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. należy do CRIF AG z siedzibą w Szwajcarii, będąca częścią Grupy CRIF (Włochy)
 • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych KIT

Są to organizacje działające niezależnie od siebie. Jedno biuro nie musi wcale wiedzieć o zobowiązaniach tej samej firmy w innym biurze. Zbierają one dane o wszelkich przeterminowanych zadłużeniach osób i firm wobec np. gazowni, telewizji kablowych, operatorów sieci telefonicznych, o dłużnikach alimentacyjnych itd.

Jak działa Biuro Informacji Gospodarczej?

Informacja o osobach nie będących konsumentami (a taki wariant mnie interesuje), jest informacją jawną więc nie muszę nikogo pytać o zgodę na sprawdzenie potencjalnego lub obecnego kontrahenta. Uzyskanie jednego raportu kosztuje od kilku do kilkuset zł

[icon_block icon=”icon-lamp” align=”” color=”” size=”55″][alert style=”warning”]

PRZYKŁADOWE CENY RAPORTÓW JEDNORAZOWYCH

ERIF BIK: 40 zł

KRD: 0-400 zł (zależnie od rodzaju)

BIG Infomonitor: 79 zł

[/alert]

Znacznie korzystniejsze jest wykupienie abonamentu miesięcznego. Tutaj za kwotę od 100 do ok. 900 złotych otrzymujemy dostęp do kilkuset raportów o kontrahentach. Jeśli jakiś nasz partner biznesowy nie reguluje wobec nas zobowiązań mamy prawo wpisać taki dług do jednego z biur informacji kredytowej (lub wszystkich na raz). Jeśli interesuje nas, czy kontrahent reguluje wszystkie zobowiązania wobec ZUS czy urzędu skarbowego będziemy musieli poprosić by sam dostarczył nam odpowiednie potwierdzenie odprowadzania składek. Danych o ewentualnych zaległościach wobec tych organów w BIG raczej nie znajdziemy.

W jaki sposób zobowiązanie trafia do BIG?

Biuro przechowuje informacje o dłużnikach, jeżeli zostają spełnione następujące punkty:

 • łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika wynosi co najmniej 500 zł w przypadku dłużnika-przedsiębiorcy,
 • zobowiązanie to jest wymagalne od co najmniej 60 dni,
 • upłynął miesiąc od dnia wysłania przez wierzyciela listu upominającego o zapłacie, a zarazem ostrzegającego o wpisaniu dłużnika do rejestru BIG

Informacje dotyczące długów przechowywane są w bazach biura informacji gospodarczych do momentu, kiedy ja jako wierzyciel, nie zawiadomię o spłacie zaległości. Zgodnie z prawem powinien powiadomić BIG o dokonaniu spłaty w ciągu dwóch tygodni (14 dni). Po otrzymaniu informacji o uregulowaniu zobowiązania wpis jest usuwany. Informacja o zadłużeniu może być też zostać usunięta wcześniej lecz to zależy od ustaleń między klientem i wierzycielem.

BIG Biuro Informacji Kredytowej (to należące do BIK) jest jedynym biurem, które udostępnia dodatkowo dane z baz Biura Informacji Kredytowej (BIK) oraz Związku Banków Polskich (ZBP). W tym jednak przypadku będzie to wyłącznie informacja o przeterminowanych płatnościach wobec banków (dokładniejsze dane nie są dostępne). I żeby uzyskać takie dane będę musiał na to dostać zgodę kontrahenta. I to jest właśnie ta furtka, o której pisałem w pierwszej części materiału.

Przy okazji w każdym z biur możemy też sprawdzić informację o swojej firmie, a także o tym, kto zdecydował się sprawdzić naszą wiarygodność finansową. Takie informacje nie kosztują więcej niż 10 złotych.

 

I jeszcze na koniec prośba:

 • Proszę Cię kliknij “Lubię to” w boxie Facebooka w prawej kolumnie bloga (gdzieś dużo, dużo wyżej niż miejsce, w którym teraz czytasz). Jeśli tego nie zrobisz, to będę dalej od celu jakim jest posiadanie 1000 fanów bloga do końca marca 2017 roku.
 • Jeśli jeszcze nie subskrybujesz newslettera mojego bloga, to proszę rozważ zapisanie się na niego.
 • Napisz też proszę w komentarzu czy korzystasz z biur informacji gospodarczej? Jakie są twoje wrażenia? Jak reagują kontrahenci na sprawdzanie ich w bazie? 

 

You may also like