Choć liczba studentów od kilku lat systematycznie maleje to wciąż jest to ponad milion osób rocznie. Ogromna liczba z nich dorabia albo traktuje przygodę z firmą jako początek swojego przyszłego biznesu. Oto 10 konkretnych pomysłów na studencki biznes.

Coraz rzadziej studenci to „biedni żacy”. Wielu z nich to świadomi młodzi ludzie. Są wśród nich tacy, którzy studia traktują jako dobry sposób na wypróbowanie swoich pomysłów na firmę. Oto kilka podpowiedzi, jaki biznes będzie dla studentów dobry. Od razu poproszę Cię o podzielenie się swoim własnym pomysłem na to, jak dorobić na studiach tak by można było to w przyszłości potraktować jako biznes.

Rozpoczęcie biznesu na studiach ma tę zaletę, że jest spore prawdopodobieństwo, że nie masz jeszcze na utrzymaniu rodziny i możesz pozwolić sobie na skromniejsze życie by wszystkie zarobione pieniądze wkładać w rozwój biznesu.

1. Udzielanie korepetycji

To jeden z najbardziej „oklepanych” pomysłów na biznes studencki ale i dający spore zyski. Jeśli znasz się na jakiejś dziedzinie możesz uczyć maturzystów lub pomagać uczniom szkół średnich lub podstawówek. Najpierw zacznij robić to samodzielnie, z czasem możesz skorzystać z pomocy znajomych z roku i założyć centrum korepetycyjne. Współpracowników szukaj wśród osób, które mają sporą wiedzę z dziedziny, której chcą nauczać. Ty będziesz odpowiedzialny za pozyskiwanie nowych klientów. Wierz mi, na rynku sporo jest korepetytorów, którzy są znakomitymi nauczycielami ale nie mają zmysłu biznesowego. Z pewnością będą w stanie oddać ci kilka złotych ze swojej stawki godzinowej by zdobyć klientów. Najpopularniejszymi „przedmiotami”, w których pomagają studenci „korepetytorzy” są języki obce i matematyka.

2. Nauka języków obcych – szkoła językowa

Zebranie sporej liczby uczniów zainteresowanych korepetycjami w połączeniu z dwoma, trzema skutecznymi nauczycielami pozwoli ci już na uruchomienie mini szkoły językowej. Nie musisz mieć własnego lokalu. Korepetytorzy będą mogli dojechać w każde miejsce w mieście. Myśląc jako przedsiębiorca, możesz sam udzielać korepetycji ale i korzystać z pracy innych dla ciebie. Ile można na tym potencjalnie zarobić? Jeśli godzina korepetycji kosztuje 50 zł, a ty jesteś w stanie w tygodniu „obsłużyć” wyłącznie 4 godziny takich zajęć, to twój przychód to 200 zł tygodniowo. Jeśli zdecydujesz się na współpracę z dwoma innymi korepetytorami i z każdej godziny ich pracy „weźmiesz” 10 zł, to biorąc pod uwagę, że w sumie będą pracowali 8 godzin w tygodniu, dodatkowo zarabiasz 80 zł. Jeśli zdecydujesz się na mini szkołę językową to przy czterech uczniach, możesz zaproponować im naukę w grupach. Wtedy relatywnie stawka godzinowa będzie znacznie wyższa.

>>> 15 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na biznes we franczyzie

Na rynku jest sporo marek oferujących korepetycje czy naukę języków obcych działających we franczyzie. Po prostu korzystasz ze znanej marki i sprzedajesz usługi związane z uczeniem dzieci. Jeśli masz zmysł biznesowy, spróbuj taką markę zbudować samodzielnie. Zacznij od małych kroków. Na podobnej zasadzie możesz spróbować poszukać odpowiedzi na pytanie jak otworzyć małą szkołę muzyczną albo animacje.

A skoro już przy animacjach jesteśmy. Sporo studentek dorabia sobie jako hostessy lub promotorski sprzedaży. Jeśli masz doświadczenie w tej branży albo zdobywałaś pierwsze szlify w opiece nad dziećmi możesz zając się tematem jakim są

3. Animacje urodzinowe lub weselne

To wciąż bardzo chłonny rynek. Po co pracować dla kogoś, skoro możesz zacząć działać na własną rękę. Zdobywaj nowe kontakty i zawsze pomyśl co dodatkowo możesz zaproponować klientowi. Jeśli twoi znajomi biorą ślub, a wśród gości będą dzieci, możesz zaproponować kilkugodzinną opiekę, mini-warsztaty dla dzieci. Godzinka takich warsztatów to koszt dla klienta ok. 20 zł za dziecko. To dobry punkt zaczepienia do uruchomienia kolejnego biznesu jakim jest…

4. Barman do wynajęcia

A skoro już jesteśmy przy imprezach, to zamiast pracować w gastronomii dla „kogoś” może warto spróbować swoich sił jako barman do wynajęcia? Potrafisz śpiewać? Znasz sztuki cyrkowe? Załóż firmę, która skupia osoby o nietypowych umiejętnościach i wynajmujcie się na różne imprezy.

biznes na ostro

5. Agencja hostess lub pośrednictwo pracy dla studentów

Sporo studentów, którzy przyjeżdżają na studia szuka pracy dorywczej. Możesz pomóc im znaleźć ciekawe zajęcie. Najczęściej są to usługi hostessy, czy animatora. Korzystając ze swojego zmysłu biznesowego, a także kontaktów będziesz w stanie zaproponować pracę ciekawą, a nie tylko dobrze płatną. Z czasem może się to przerodzić w spory biznes. Nawet jeśli nie masz umiejętności, o których mówię w punktach 3 i 4 zawsze możesz wszystko tylko „ogarniać” co jest drogą do tego by już zastanowić się…

6. Jak założyć firmę organizującą imprezy?

Masz pomysł na siebie? Znasz ciekawych ludzi, którzy sporo umieją ale mają problem ze sprzedażą swoich kompetencji? Wynajmuj ich dla swoich klientów na różne imprezy. Jako właściciel firmy organizującej imprezy musisz być punktualny i bardzo poukładany.

7. Sprzedaż przez internet

Sprzedaż przez internet jest dobrym sposobem na biznes. Możesz zacząć przez allegro ale i stworzyć własny sklep internetowy. Dobrym pomysłem jest sprzedaż rzadkich, specyficznych produktów. Wtedy nie musisz walczyć ceną. Szczególnie, że nie musisz nawet kupować produktu na własność żeby go odsprzedawać. Ja np. od kilku miesięcy samodzielnie sprzedaję całoroczne grille dla branży camperowej i turystycznej. Jeśli chciałbyś wstawić moje produkty do swojego sklepu internetowego zapraszam do kontaktu na: contact@safirepoland.pl. Produkty znajdziesz tutaj: www.safirepoland.pl

8. Doradztwo finansowe

Firma doradztwa finansowego to często pierwszy kontakt studentów z biznesem. Nauczą Cię tu sprzedaży, poznasz różne produkty finansowe. Wielu dzisiejszych przedsiębiorców właśnie w ten sposób zbudowało swoje fortuny. Od początku działasz na swoje własne nazwisko. Niezależnie od tego, czy sprzedajesz ubezpieczenia czy kredyty, a może inne produkty finansowe, już na starcie budujesz swoją bazę klientów. To bardzo dobry start. Szczególnie, że taki biznes nie wymaga praktycznie żadnego wkładu finansowego. To czego potrzebujesz to elegancki strój i kilkanaście godzin nauki.

9. Punkt ksero

Bardzo dobry pomysł na biznes dla studentów. Choć wiele dokumentów przesyła się już elektronicznie, popularność punktów ksero nie maleje. Taki biznes wiąże się z koniecznością inwestycji. Ważna będzie lokalizacja i dobry sprzęt. Zanim jednak się na ten biznes zdecydujesz, sprawdź ile dokładnie będziesz musiał płacić za wynajem lokalu w atrakcyjnym miejscu gdzie sporo osób przewija się każdego dnia. Maszyny do druku i ksero najlepiej kupić nowe. Wtedy masz gwarancję ich niezawodności. Nie musisz ich kupować od razu na własność. Warto wziąć je w leasing. Miesięcznie nie zapłacisz dużo i szybko przekonasz się o tym, że takie rozwiązanie pozwoli stabilnie budować twój biznes.

10. Firma przewozowa. Nie tylko Uber i taxify

Nie tylko Uber ale i taxify i kilka innych podobnie działających aplikacji pozwala zarabiać na wożeniu ludzi. Jeździsz kiedy chcesz i ile chcesz – tak reklamują swoje usługi. Zawsze jednak wymagana jest działalność gospodarcza. Oczywiście możesz pracować dla partnera, któremu będziesz oddawał część swoich dochodów ale skoro tak to może lepiej założyć od razu działalność samemu. Koszty na początku nie będą duże.

Jeśli już zdecydujesz się na uruchomienie firmy dobrze będzie zadbać o finanse firmowe. Polecam ci do tego konto w Nest Bank. Jeśli je wybierzesz, ja dostanę niewielką prowizję, która pozwoli mi rozwijać biznesnaostro. Polecam to konto dlatego, że sam go używam. To co mnie przekonało, to darmowe prowadzenie, a także…najbardziej atrakcyjne kursy wautowe. Nawet przedstawiciele kantorów internetowych nie byli w stanie “przebić” oferty Nest Bank. Dlatego polecam również Tobie to konto firmowe. 

Jeśli i ty masz swój pomysł na biznes na studentów pochwal się nim w komentarzu i napisz jak to zrobiłeś albo jesteś zainteresowany uruchomieniem biznesu i wciąż szukasz takiego pomysłu, to też daj znać. Spróbuję pomóc ci w rozwinięciu tego biznesu.

You may also like