Pismo od komornika nie jest niczym przyjemnym. Gdy jako przedsiębiorca masz problemy finansowe i komornik rozpoczął działanie by odzyskać dług, pojawia się pytanie, czy można „cofnąć” komornika.  No to sprawdźmy.

Problemy finansowe mogą przytrafić się każdemu przedsiębiorcy. Kilka osób, czytelników bloga, pyta mnie o to jak poradzić sobie z problemami finansowymi ale przede wszystkim, czy można cofnąć działania komornika. Czy postępowanie komornicze wobec przedsiębiorcy różni się czymś od egzekucji komorniczej wobec osoby, która nie jest przedsiębiorcą?

Komornik w firmie

To jakie kroki podczas egzekucji komorniczej podejmie komornik, w dużej mierze zależy od wierzyciela (czyli osoby lub firmy, której jesteśmy winni pieniądze). Bo to na wniosek wierzyciela komornik rozpoczyna swoje działanie. Gdy wierzyciel zaznaczy we wniosku do komornika, że dłużnikiem jest przedsiębiorca i trzeba wierzytelność wyegzekwować od przedsiębiorcy komornik może przeprowadzić zajęcie firmowego konta bankowego, a także zajęcie firmowych nieruchomości i ruchomości.

Zajęcie ruchomości przez komornika

Komornik może zająć ruchomości. Zalicza się do nich np. elektronika, meble, czy pojazdy. Może też zdecydować się na zajęcie nieruchomości. Wtedy zajmuje hale produkcyjne, czy mieszkanie.

Odpowiedzialność za długi w spółce

Jeżeli jesteś wspólnikiem w spółce jawnej czy spółce z o.o., a dług należy do niej, to będzie on egzekwowany z majątku spółki. Majątek prywatny wspólnika nie będzie zagrożony. Jeśli natomiast dług jest twoim prywatnym długiem, a masz udziały w spółce, to komornik na wniosek wierzyciela, ma prawo przejąć udziały i wypowiedzieć umowę spółki.

Nie oznacza to jednak, że mając długi możesz “uciec” z majątkiem przekształcając swój biznes w spółkę. Wszystkie długi, które powstały przed dniem rejestracji spółki, w której jesteś wspólnikiem są dalej wymagalne i mogą być egzekwowane z prywatnego majątku.

Ile może zabrać komornik?

Choć zajęcie konta bankowego przez komornika może być uciążliwe, nie oznacza, że komornik może zabrać wszystkie pieniądze na poczet długu. Dlatego dobrze jest mieć świadomość, ile może zabrać komornik jeśli jesteś przedsiębiorcą

Czego nie może zająć komornik?

Zanim wyjaśnimy, ile może zabrać komornik, warto wiedzieć, czego nie może on zająć. I tak komornik nie może zabrać przedmiotów, które są niezbędne do wykonywania zawodu. Może to być np. młotek, czy komputer wykorzystywany w działalności. Oczywiście tylko wtedy gdy ich wartość nie przekracza znacząco przeciętnej wartości takich przedmiotów. Jeśli bowiem przedsiębiorca jeździł luksusowym Porsche, a do wykonywania obowiązków wystarczyłby mu dostawczy volkswagen, to istnieje duża szansa, że komornik zajmie samochód w wyniku egzekucji komorniczej. Komornik nie może też zająć rzeczy związanych z kultem religijnym. Z powodu takich ograniczeń zdecydowanie najłatwiejszym sposobem odzyskania należności, jest zajecie konta bankowego przez komornika.

Kwota wolna od zajęcia przez komornika

Wspominałem wcześniej o zajęciu konta przez komornika. Jeśli jesteś przedsiębiorcą to pewnie posiadasz dwa rachunku bankowe. Jeden do rozliczeń firmowych, a drugi prywatnych. Musisz jednak wiedzieć, że jako przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, twój majątek firmowy jest traktowany na równi z prywatnym. Oznacza to, że komornik może zająć jednocześnie jeden i drugi rachunek. Prawo określa wysokość kwoty wolnej od zajęcia. To pieniądze, które muszą pozostać na koncie dłużnika. To wartość minimalnej pensji. W 2021 komornik 2 800 zł brutto, czyli około 2 062 zł na rękę. I tyle na koncie prywatnym musi zostawić komornik.

Kwota wolna od zajęcia z rachunku przedsiębiorcy.

Trochę inaczej wygląda kwestia tego ile może zabrać komornik z konta przedsiębiorcy. W przypadku konta firmowego nie istnieje zasada kwoty wolnej od zajęcia. Oznacza to, że komornik może zająć całość środków na firmowym koncie bankowym. Wyjątek stanowią jedynie środki zgromadzone na rachunkach oszczędnościowych i lokatach bankowych. Tu wchodzą przepisy prawa bankowego. Zakładają one, że kwota wolna od potrącenia wynosi 7% minimalnego wynagrodzenia brutto.

Ile może zająć komornik?

Komornik może zająć środki na firmowym koncie w kwocie całego zobowiązania wraz z kosztami egzekucji. Zajęciu nie podlegają środki, które przeznaczone są na wypłatę pensji pracowniczych, podatków i składek ZUS od tych pensji. Jeśli więc komornik nie wie, że zatrudniasz pracowników, a na koncie są pieniądze na pensje, czym prędzej musisz go o tym poinformować.

Więcej informacji o finansach przedsiębiorców i egzekucji komorniczej znajdziesz w serwisie Magazyn FIRMA.pl

Czy komornik może zająć samochód należący do przedsiębiorcy?

Nie jest prawdą, że komornik nie zajmuje samochodu, który ma kilku współwłaścicieli. Osoby popadające w problemy, często używają mało skutecznych forteli wyczytanych gdzieś w internecie, a na końcu są zdziwione, że nie zadziałały.

Wystarczy, że dłużnik, który jest jednym z właścicieli auta, jest faktycznym użytkownikiem bądź współużytkownikiem samochodu. Taka informacja wystarczy, by auto trafiło na lawetę i odjechało na odpowiedni parking. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, w której współwłaściciel, który nie jest zadłużony, zaznaczy, że jest jedynym użytkownikiem danego samochodu, a dłużnik figuruje jedynie w dowodzie rejestracyjnym. Jednak uwaga… nie warto kłamać. Kłamstwo ma krótkie nogi.

Nie jest jednak tak, że komornik zabierze rolnikowi traktor. Nie zrobi tego bo to może być jedyne źródło zarobkowania

Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj

Jak cofnąć komornika?

Sprawa jest prosta. Egzekucja komornicza to ostatni z kroków przy odzyskiwaniu zobowiązania. Jeśli więc komornik puka do twoich drzwi, a przynajmniej jeśli wysyła do Ciebie pisma informujące o tym, że rozpoczął egzekucję, to znak, że wierzyciel (osoba lub firma), której jesteś winien pieniądze wyczerpała już wszelkie środki dogadania się z tobą. Jeśli więc komornik działa – to niestety niewiele da się zrobić. Co nie oznacza, że jesteś bez wyjścia.

Kto może zablokować komornika?

Musisz zapamiętać podstawową zasadę. Dłużnik nie ma prawa sprzeciwić się egzekucji komorniczej w takim sensie, że nie może wstrzymać działań komornika. Sprawę do komornika kieruje wierzyciel (zwykle zaopatrzony w wyrok sądu nakazujący zapłatę) i tylko on, wierzyciel może wycofać tę sprawę od komornika.

Niezależnie od tego czy komornik zajmuje konto bankowe firmy, czy chce zająć samochód firmowy, odstąpić od czynności może wyłącznie na wniosek wierzyciela.

Umorzenie egzekucji komorniczej

Na nic nie zdadzą się więc pisma wysyłane do komornika sądowego, próby dogadania się z komornikiem. Jeśli zależy ci na tym by komornik zakończył egzekucję, wróć jak najszybciej do rozmów z wierzycielem. Wysyłając pisma do komornika o zaprzestanie egzekucji wydłużasz tylko tę drogę. I tak trafią one do wierzyciela, by ten ustosunkował się do tego. Dlatego warto od razu wrócić do negocjacji z wierzycielem i nakłonić go do tego, żeby odstąpił od egzekucji komorniczej.

Odsetki od długu

I właśnie dlatego wszelkie rozmowy, negocjacje, powinno się prowadzić z wierzycielem. Komornik nie może z tobą prowadzić negocjacji. Jest po prostu od wyegzekwowania długu.

Jak negocjować z wierzycielem?

Podstawową zasadą negocjacji z wierzycielem jest takie pokierowanie sprawą by opłacało się to wierzycielowi. Musisz wiedzieć, że jeśli oddał już sprawę do egzekucji komorniczej, najwyraźniej wcześniejsze próby dogadania się spełzły na niczym. Jeśli więc jesteś w stanie choć część zobowiązania spłacić od razu, to zrób to. Co do reszty, zaproponuj spłatę w ratach takich, które będziesz w stanie spłacić. Opłacalne dla wierzyciela będzie na pewno jeśli zaproponujesz mu, że rata, którą mu zapłacisz będzie wyższa niż to co będzie potrącał komornik, to wierzyciel pewnie się na to zgodzi. Spróbuj też poprosić o umorzenie przynajmniej części zobowiązania. A przynajmniej odsetek i kosztów windykacji.

Reklamacja na komornika

Jeśli wierzyciel nie zgodzi się na zaproponowane przez Ciebie warunki, będziesz musiał poddać się egzekucji komorniczej. Masz prawo jednak odwołać się od takiej decyzji. Jednocześnie przekazuj pieniądze jednocześnie na konto wierzyciela, by ten widział, że spłacasz zobowiązanie.

Unikanie kontaktu z wierzycielem

O ile podczas wcześniejszych etapów windykacji z całą pewnością unikałeś kontaktu z wierzycielem, teraz nie możesz tego robić. Jeśli zależy ci, by ograniczyć negatywne skutki egzekucji, koniecznie dogadaj się z wierzycielem. Jeśli dostałeś pismo od komornika, nie kontaktuj się z kancelarią komorniczą, a z wierzycielem. Im szybciej to zrobisz, tym większa szansa na to, że komornik nie zdąży zająć konta firmowego.

>>> Windykacja należności. Po czym poznać, że twój kontrahent nie zapłaci?

Konta wolne od komornika

Dłużnicy szukają często informacji o tym, jakie konta są wolne od komornika. Innymi słowy, czy jest konto, które nie zajmie komornik. I tu pojawia się kłopot. Komornik ustala numer rachunku do zajęcia z różnych źródeł. Podstawą jest system OGNIVO, do którego wpięte są wszystkie banki działające w Polsce. Także banki spółdzielcze, a od końca 2020 również SKOKI. Nawet jeśli jakimś cudem nasz rachunek nie widnieje w tym systemie, komornik może poprosić ZUS i Urząd Skarbowy o wskazanie naszych rachunków bankowych. Mało tego. Sam wierzyciel może wskazać numery rachunków należących do dłużnika by pomóc komornikowi w egzekucji.

Komornik może prowadzić egzekucję tylko z kont bankowych w Polsce. Jeśli więc dłużnik posiada pieniądze na zagranicznym rachunku bankowym, to można przyjąć, że są one wolne od zajęcia przez polskiego komornika.

Sporo pytań związanych jest z tym, że Revolut, instytucja oferują karty płatnicze, daje bezpieczeństwo od komornika. Revolut otwiera klientom konta w zagranicznych bankach, jest pośrednikiem finansowym. Można więc uznać, że póki rachunek jest zagranicznym rachunkiem, to polski komornik nie będzie mógł po te pieniądze sięgnąć. Jak długo? Na razie nie wiadomo.

Masz pytania dotyczące długów, komorników, płynności finansowej? Pisz w komentarzu, w prywatnej wiadomości lub na fanpejdżu. Postaram się pomóc

 

 

You may also like