Wykorzystanie psów tropiących, dostęp do dokumentów firmowych objętych tajemnicą ale przede wszystkim kontrola z zaskoczenia. Takie nowe uprawnienia będą mieli urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej.
Dziś standardem jest to, że o kontroli skarbowej przedsiębiorca jest informowany na 7 do 30 dni przez wszczęciem kontroli. Może w tym czasie się do niej przygotować. Teraz ma się to zmienić.
1 marca powstanie Krajowa Administracja Skarbowa, organ, który łączyć będzie administrację podatkowej, służby celnej i kontroli skarbowej.
Najważniejsze zmiany, które wprowadza ustawa o KAS
- Jednym z najważniejszych uprawnień nowej służby będzie możliwość przeprowadzania kontroli z zaskoczenia.
- W uzasadnionych przypadkach urzędnicy będą mogli przeprowadzić kontrolę tylko na podstawie legitymacji śłużbowej
- Nowe przepisy znoszą terytorialność postępowań. Znaczy to, że np. firmę z Wrocławia będzie mógł kontrolować urząd celno-skarbowy z Warszawy.
- Znacznie ograniczone będzie prawo do odwołania się od decyzji urzędników.
– Dzisiaj jest tak, że kontrola zwykle kończy się protokołem kontroli, co do którego mamy prawo zgłoszenia zastrzeżeń. W zależności od trybu, jest jeszcze możliwość, że urząd będzie musiał odpowiedzieć na te zastrzeżenia. Dopiero potem prowadzi się postępowanie wymiarowe. Nowa regulacja przewiduje takie rozwiązanie, że w przypadku podatków kontrola będzie kończyła się tzw. wynikiem kontroli, od którego ustawodawca nie przewidział żadnych zastrzeżeń, odwołań, wyjaśnień. Wynik ten automatycznie będzie przekształcał się w postępowanie podatkowe zmierzające do wydania decyzji, jeżeli podatnik nie złoży korekty deklaracji. Oczywiście podatnik zawsze, jeśli będzie aktywnie działał, może wykorzystać ten brak regulacji i złożyć jakieś pismo.Natomiast nie ma żadnych gwarancji procesowych w tym zakresiemówił w Polskim Radiu Michał Goj, dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY 5. - W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące, że kontrola nie będzie trwać dłużej niż 3 miesiące. Interpretacje indywidualne będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej
CZYTAJ TEŻ: Najważniejsze zmiany dla przedsiębiorców w 2017r
A co ty sądzisz o tych zmianach?
Na koniec proszę Cię o polubienie fanpejdża BIZNESNAOSTRO.pl (prawa kolumna na górze). Pomóż dojść do liczby 1000 fanów do końca marca 2017.