Punkt apteczny to niezwykły pomysł na biznes. Wszystko dlatego, że punkt apteczny może być prowadzony wyłącznie na wsi. Ze względu na wymogi nie da się go otworzyć w mieście. Co to jest punkt apteczny i czy da się na nim zarobić?

Tradycyjnych aptek na polskim rynku jest coraz mniej – na dzień 1.kwietnia 2019 liczba aktywnych było 12 729 –  o 70 mniej niż miesiąc wcześniej. Punktów aptecznych jest 1277. W marcu zamknięto jeden. Czy więc punkt apteczny to dobry pomysł na biznes? Postanowiłem się przyjrzeć temu rynkowi i rozważyć taką możliwość zarabiania.

Co to jest punkt apteczny?

Punkt apteczny, to taka rodzaj apteki, która może być uruchomiona wyłącznie na wsi. Punt apteczny ma ograniczony asortyment. Nie można w nim np. sprzedawać leków, które zawierają substancje psychotropowe, leków recepturowych (czyli takich, które sporządza się na miejscu w aptece), a także środków odurzających. Tak samo jak w „normalnej aptece”, w punkcie aptecznym musi pracować kierownik, którym jest farmaceuta z minimalnym rocznym stażem albo technik farmacji, który jest w stanie udokumentować trzyletni staż pracy w aptece.

Jakie warunki musi spełniać lokal przeznaczony na punkt apteczny

Podstawowym warunkiem jest zlokalizowanie lokalu pod punkt apteczny na wsi, gdzie nie ma ogólnodostępnej apteki. O tym jak szukać lokalu na działalność handlową pisałem już na blogu www.biznesnaostro.pl. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie zajrzyj do tekstu na ten temat.

Oprócz standardowych wymagań technicznych i sanitarnych dla każdego punktu handlowego, punkt apteczny musi mieć koniecznie:

 • stół ekspedycyjny z szafkami albo szufladami, w których przechowywane są produkty lecznicze,
 • szafy chłodnicze lub lodówki,
 • ladę, przy której będą obsługiwani klienci.

Warto pamiętać, że produktu lecznicze muszą być przechowywane w różnych zakresach temperatur. Trzeba więc móc spełnić takie warunki w lokalu, w którym będzie prowadzony punkt apteczny.

Organizując punkt apteczny musisz pamiętać o:

 • Wyznaczeniu miejsca na magazyn, w którym będą przechowywane produkty lecznicze
 • Miejscu, w którym będzie przyjmowany towar, a także przechowywana odzież personelu
 • Miejscu, w którym będziesz przechowywać dokumentację
 • Toalecie dla personelu.

Miejsce, w którym będą sprzedawane produkty lecznicze musi być przystosowane dla osób niedołężnych i niepełnosprawnych.

Zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego

Żeby otworzyć punkt apteczny na wsi, trzeba najpierw uzyskać na to zezwolenie. Zgodnie z prawem punkt apteczny może być zlokalizowany jedynie na terenie wiejskim, o ile oczywiście w danej wsi nie ma apteki.

Pierwszym warunkiem, który należy wypełnić jest bycie przedsiębiorcą. Trzeba więc założyć firmę. Punkt apteczny może być prowadzony jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka (każdy rodzaj spółki osobowej), a także jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółka akcyjna. Zobacz jak z prowadzeniem sieci aptek radzi sobie założyciel Apteki ZIKO.

Branża farmaceutyczna objęta jest zakazem koncentracji. Nie można otworzyć kolejnej apteki lub punktu aptecznego jeśli jeden właściciel ma już 1% wszystkich aptek w danym województwie.

Biznes na wsi i małym mieście. Nawet dla tych, którzy nie są artystami. Jak na tym zarobić?

Zezwolenia na prowadzenie punktu aptecznego udziela Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Razem z wnioskiem musisz złożyć sporo dokumentów. Oto ich lista:

Lista dokumentów potrzebnych do uruchomienia punktu aptecznego:

 1. Wniosek o udzielenie zezwolenia
  We wniosku takim podajemy dokładne dane (imię, nazwisko i adres prowadzenia działalności, a także numer dokumentu tożsamości. Trzeba też wpisać dokładny adres punktu aptecznego, dni i godziny jego otwarcia, a także datę kiedy planujemy rozpocząć działalność.
 2. Dokument, który potwierdza, że mamy tytuł prawny do pomieszczenia, w którym będzie zlokalizowany punkt apteczny. Może to być akt własności albo umowa najmu
 3. Plan pomieszczeń
 4. Opinia powiatowego inspektora sanitarnego, który ocenia czy miejsce, które wybraliśmy na prowadzenie punktu aptecznego, jest właściwe do tej działalności
 5. Oświadczenie kierownika punktu aptecznego. Jeśli sam jesteś farmaceutą, to wystarczy, że złożyć oświadczenie, że będziesz kierownikiem takiej placówki. Jeśli natomiast nie masz odpowiednich kwalifikacji musisz dołożyć dokumenty, które potwierdzają, że osoba, która ma być kierownikiem punktu aptecznego, spełnia wymogi formalne
 6. Oświadczenie o liczbie prowadzonych aptek
  Jak już wspomniałem, branża farmaceutyczna objęta jest zakazem konkurencji. W związku z tym musisz wypisać wszystkie apteki lub punkty apteczne, które prowadzisz, a dodatkowo potwierdzić, że nie masz w swoim posiadaniu więcej niż 1 proc. aptek na terenie województwa
 7. Oświadczenie, że nie będziesz prowadził działalności hurtowej
  Prowadząc punkt apteczny będziesz mógł prowadzić wyłącznie działalność detaliczną. Nie ma możliwości hurtowej sprzedaży leków
 8. Oświadczenie, że nie jesteś lekarzem lub lekarzem dentystą

Jak zaplanować budżet firmowy przy nieregularnych wpływach i wydatkach?

Po złożeniu tych dokumentów, urzędnicy sprawdzą czy są kompletne. Na uzupełnienie ewentualnych braków, masz przynajmniej 7 dni. Po zatwierdzeniu dokumentów, wojewódzki inspektor farmaceutyczny przeprowadza oględziny lokalu. Pozostanie ci jeszcze wniesienie opłaty za zezwolenie na prowadzenie punktu aptecznego. Koszt? 1800 zł. Na wydanie zezwolenia czeka się około miesiąca. Po otrzymaniu takiego zezwolenia masz 4 miesiące na uruchomienia punktu aptecznego. Jeśli tego nie zrobisz, zezwolenie może być cofnięte.

Czy punkt apteczny się opłaca?

Jak wspomniałem na początku, aptek i punktów aptecznych jest coraz mniej (punkty apteczne dzielnie się bronią). Jednak te, które pozostają mają coraz wyższe obroty.

Według danych firmy PEX PharmaSequense obrót statystycznej apteki w październiku 2018 wyniósł 216 tys. zł, co oznacza wzrost o 14,3% r/r. Średnia marża apteczna dla wszystkich leków w październiku br. wyniosła 25% i była o 0,3 pp. mniejsza od marży w analogicznym okresie 2017 r. Z kolei względem września br. średnia marża w aptece zmniejszyła się o 0,3 pp.

Jak wynika z analizy firmy IQVIA, w listopadzie obrót aptek indywidualnych i sieciowych wyniósł odpowiednio 132 tys. zł i 279 tys. zł. Czy to się opłaca? Przy 25% marży wiele zależy od kosztów. Można jednak przyjąć, że te są znacznie niższe niż w przypadku lokalu w mieście. Choć trudno przypuszczać, by punkt apteczny (czyli zlokalizowany w wiosce) był w stanie wygenerować zdecydowanie powyżej 100 tys. przychodu miesięcznie. A jaka jest twoja opinia?

Sprzedaż leków przez internet. Apteka internetowa?

W związku z tym warto zastanowić się nad jeszcze jedną opcją. Spore pole do biznesowego działania daje możliwość uruchomienia apteki internetowej. Jako właściciel punktu aptecznego będziesz mógł sprzedawać leki przez internet. Żeby to zrobić na stronie internetowej, na której będziesz prowadził sprzedaż musisz umieścić odnośnik do zezwolenia na prowadzenia punktu aptecznego oraz kontakt do inspektora farmaceutycznego. Wysyłka produktów musi odbywać się w taki sposób, żeby nie można było sfałszować produktów. E-apteka zlokalizowana na wsi pozwoli ci zaoszczędzić na lokalu (utrzymanie takiego punktu na terenie wiejskim będzie dużo niższe niż w mieście), a sprzedaż przez internet pozwoli wysyłać lekarstwa w każdy zakątek kraju.

Sporym ułatwieniem jest też e-recepta. Elektroniczną receptę wystawia lekarz, którzy korzystając z rejestru leków wprowadza ją do specjalnego systemu. Pacjent otrzymuje kod i numer PESEL. Po przekazaniu tych danych aptece, lek może zostać wydany.

Jeśli prowadzisz już punkt apteczny podziel się swoimi doświadczeniami. Co jest najtrudniejsze w tym biznesie, co pozytywnie zaskakuje. Potrzebujesz pomocy w promocji twojej działalności (niezależnie od branży)? Skontaktuj się ze mną: kontakt@biznesnaostro.pl Razem znajdziemy rozwiązanie

 

 

You may also like