Nowy taryfikator mandatów, który wszedł w życie 17 września to nie tylko rewolucja związana z większą liczbą punków karnych za niektóre wykroczenia. To również wyższe kary finansowe. Czy mandat może być wliczony w koszty?
Taryfikator mandatów
Nowy taryfikator mandatów spowodował tyle zamieszania, że postanowiłem się zając tym tematem z perspektywy przedsiębiorcy. Bo przecież samochód to dziś jeden z najważniejszych atrybutów przedsiębiorcy.
Sprawdzam więc:
- Czy mandat można wliczyć w koszty?
- Czy można zapłacić mandat za pracownika?
- Jak rozliczyć mandat za samochód w leasingu?
>>> Pełny taryfikator mandatów znajdziesz tutaj: NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW
Przedsiębiorcy, którzy używają na co dzień samochodów zastanawiają się, czy mandat może być wliczony w koszty. Ustawa o PIT jednoznacznie stwierdza, że „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”.
Choć jadąc samochodem do klienta, mamy prawo odliczyć koszty paliwa do pojazdu, a w określonych przypadkach nawet hot-doga zakupionego na stacji benzynowej, to trochę inaczej sytuacja wygląda z mandatem karnym. Nawet jeśli jest to tylko mandat za złe parkowanie, nie mamy możliwości zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu. Dlaczego? Bo mandat karny znajduje się na liście wyłączeń. Do kosztów uzyskania przychodu nie można zaliczyć na przykład kar i grzywien nałożonych przez inne organy publiczne. Pełna lista wyłączeń poniżej.
Czy można zapłacić za kogoś mandat?
Jeśli twój pracownik popełnił wykroczenie, w wyniku którego dostał mandat, to jako przedsiębiorca możesz taki mandat zapłacić za niego. Prawo wprost tego nie zakazuje. Nie oznacza to, że pracownik-kierowca jest bezkarny. Każdy mandat karny wystawiany jest na osobę, która wykroczenie popełniła. I to ta osoba, a nie ktoś inny odpowiedzialna jest za uregulowanie zobowiązania.
Niezależnie od wszystkiego do jej konta zostaną dopisane punkty karne, a jeśli mandat zapłaci ktoś inny (chociażby pracodawca), to taki czyn może być uznany za bezprawne wzbogacenie, co prowadzi do sporych kłopotów. Daje też samemu pracodawcy, który taki mandat opłacił w imieniu pracownika, prawo do wyegzekwowania tej kwoty w dowolnym momencie. Nawet jeśli mandat opłaci przedsiębiorca za kogoś innego, to i tak nie będzie można zaliczyć go w koszty. Dlaczego? Wyżej wyjaśniłem.
Mandat za auto w leasingu
No i jeszcze jedna sprawa. Wiemy już, że mandatu nie możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jeśli mamy samochód w leasingu i dostaniemy mandat (najczęściej taki z fotoradaru) to firma leasingowa oprócz informacji o mandacie, wystawia nam fakturę za czynności administracyjne związane z obsługą postępowania mandatowego. To najczęściej 50-100 zł. Gdy taką fakturę otrzymamy, nie możemy zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodu. Bo jest to opłata związana bezpośrednio z otrzymanym mandatem.
Masz jeszcze jakieś pytania? Chcesz, żebym zajął się konkretnym tematem? Daj znać w komentarzu