Od początku roku przedsiębiorcy musieli wiele rzeczy zmienić w swoich biznesach. Chodzi tu o szereg zmian legislacyjnych. Konstytucja Biznesu miała pomóc, ale efektów na razie nie widać. Już jesienią politycy zapowiadają wprowadzenie zmian, których głównym celem ma być ograniczenie zatorów płatniczych. Ciekawe jak mają zamiar to zrobić, skoro z nieterminowymi fakturami niewielu sobie poradziło? Płynność finansowa to przecież bardzo istotny element

Piszę ten materiał na początku września. Właśnie przekazałem księgowej dokumenty do rozliczenia poprzedniego miesiąca i znów okazało się, że choć moja niewielka firma wygenerowała spory przychód, na koncie jest niewiele pieniędzy.

Płynność finansowa po wakacjach

Bo kolejny raz trzeba czekać na przelewy. Na szczęście jest wrzesień, firmy przestawiają się z wakacyjnego trybu na taki na 100 procent i pewnie nie będę już słyszał, że „księgowa jest na urlopie” albo że przelew gdzieś utknął. Kilka dni temu proponowałem ci materiał, w którym dałem kilka konkretnych wskazówek, jak mikroprzedsiębiorca może sobie pomóc w „ogarnianiu płynności finansowej”.

>>> Przeczytaj: 15 sposobów na poprawę płynności finansowej”

Kontrahent nie płaci? Co robić?

Ile razy spotkałeś się z sytuacją, że kontrahent nie zapłacić ci pieniędzy w terminie? Jako mikroprzedsiębiorca wiesz, że wystarczy, że jeden z głównych odbiorców twoich produktów czy usług dostanie „finansowej zadyszki” i ty masz nie lada problem. Te kilka tysięcy czy nawet kilaset złotych z każdej faktury, które nie wpłynęły o czasie, może skutecznie zachwiać stabilnością mikrofilmy.

Politycy już jesienią mają przedstawić kilka gotowych rozwiązań. Pisał o tym m.in. forsal.pl.

Finansowanie bankowe dla młodych firm?

Bardzo dobrze znam specyfikę firmy takiej jak twoja. Wiem też, że banki niechętnie ci pomogą, gdy zabraknie na bieżące potrzeby. Jeśli masz młodą firmę, bez ukształtowanej historii kredytowej, nie dostaniesz wsparcia np. w formie limitu kredytowego. Pojedyncze banki zaproponują jakiekolwiek finansowanie dłużne firmom o stażu mniejszym niż 12 miesięcy. A jakiekolwiek znaczy często bardzo drogie. A przecież nie zawsze musi być ci ono potrzebne z powodu tego, żewydajesz więcej niż zarabiasz. Wprost przeciwnie…żyjesz oszczędnie i z rozwagą planujesz wydatki. Chodzi o to, że jako przedsiębiorca, mikroprzedsiębiorca musisz zmagać się z opóźnieniami w płatnościach. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś na etacie, to wiesz jakim dobrodziejstwem jest pensja wpływająca na konto w terminie. Znacznie łatwiej zaplanować budżet gdy wiesz, że każdego trzydziestego, czy dziesiątego na koncie znajdzie się pensja. Prowadząc firmę może być pewien tego ile pieniędzy będziesz miał do dyspozycji.

Kurs Biznesnaostro.pl: Jak poprawić płynność finansową

Co z tym zrobić? Przygotowałem dla Ciebie małą niespodziankę. Skoro dzieci poszły do szkoły, pora żebyś i ty się czegoś nauczył. W czasie wakacji zrealizowałem, wraz z z zajmującą się faktoringiem dla MŚP firmą SMEO, mini kurs dla przedsiębiorców, którzy działają w małej skali. Mówi on o tym, jak poprawić swoją płynność finansową.

Minikurs składa się z pięciu lekcji video

  1. Jak stworzyć budżet firmowy
  2. Jak finansować zakupy firmowe
  3. Jak zabezpieczyć płynność finansową
  4. Księgowość w firmie
  5. Ile zarabiam w swojej firmie

Każda lekcja to kilka minut konkretnych informacji, porad, a także gotowych narzędzi do wykorzystania. Szczególnie polecam specjalny formularz do stworzenia budżetu firmowego. Zdecydowanie przyda się, byś mógł się zorientowaćw jakiej kondycji jest twoja firma. W przeciwieństwie do innych tego typu kursów, w moim kursie otrzymujesz wskazówki praktyczne związane z twoim biznesem. Kurs jest całkowicie bezpłatny. Kilka razy „zajawiałem” już ten materiały na moim blogu. Teraz możesz obejrzeć cały pakiet.

Kurs możesz obejrzeć tutaj

Te wskazówki pomogą ci od razu poprawić kondycję finansową firmy. Być może będziesz musiał wprowadzić kilka radykalnych zmian w sposobie myślenia o kasie w biznesie, ale dzięki temu poprawisz swoją pozycję na rynku. Nie musisz zarabiać więcej. Ważne, żebyś panował nad tym, ile pieniędzy masz zawsze do dyspozycji.

Sam wdrażam te rozwiązania od kilku miesięcy. Moja płynność nie jest jeszcze na idealnym poziomie, ale jest dużo lepiej. Kilka niezapłaconych faktur nie jest dla mnie już tak dużym obciążeniem, jak jeszcze na początku tego roku.

Jak zapanować nad firmowymi finansami?

A panowanie nad finansami jest szczególnie ważne w firmie takiej jak moja. Nie dość, że faktury wystawia się na 30 dniowe terminy płatności, to jeszcze projekty trwają tygodniami. Często prace, które rozpocząłem w kwietniu, rozliczane są dopiero w sierpniu lub październiku. Jak sobie z tym radzić? Opowiadam w mini kursie. Będę też pisał więcej o tym, jak poprawiać kondycję twojej firmy.
A jak ty zaczynasz swój powakacyjny rozruch w firmie?
Zapraszam do komentowania

You may also like