Jeśli zastanawiasz się kiedy najlepiej założyć firmę, czy warto otwierać firmę po 40., 50. albo gdy jesteś jeszcze starszy, to ten materiał jest dla Ciebie.
Biznes najlepiej zaczynać zaraz po studiach albo nawet gdy jeszcze ich nie skończyłeś. Będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na to by nauczyć się zarabiania. Z takim przekonaniem często się spotykam. Spora grupa trenerów biznesu, coachów, czy doradców przekonuje, że jeśli do trzydziestego roku życia nie uruchomisz firmy, później będzie już tylko trudniej. Czy jednak istnieje coś takiego jak idealny wiek do otwierania firmy?
Oczywiście, że nie. Wszystko zależy bowiem od indywidualnych predyspozycji.
Biznes po 40tce
Myli się ten, kto uważa, że w pewnym wieku nie wypada, nie warto otwierać firmy. Szacowny magazyn biznesowy Harvard Business Review kilka lat temu przeanalizował wiek przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces w biznesie. I tak na amerykańskim rynku ten, któremu udało się wygrać w biznesie ma średnio 45 lat. Najwięcej nowych przedsięwzięć, którym udało się pokonać konkurentów, to takie uruchamiane przez osoby w wieku ok. 42 lat. To co ich wyróżnia, to skupianie się raczej na prostych biznesach, bez planów na międzynarodową, czy nawet regionalną ekspansję. Zwykle są to więc niewielkie sklepiki, pralnie czy restauracje.
Badacze analizowali nie tylko firmy, które działają ą w sektorze nowoczesnych technologii. W branży firm tworzących oprogramowanie, które mają aktualnie bardzo dobrą pozycję rynkową, średni wiek założyciela to 40 lat, biznesowy sukces w branży paliwowej osiągają ci, rozpoczynający ten biznes w wieku nawet 47 lat. Według badaczy, przekonanie o tym, że to głównie młodzi są zainteresowani biznesem (szczególnie tym związanym z nowoczesnymi technologiami) powstaje z powodu nadreprezentacji młodych. Gdy badacze przyjrzeli się firmom z najszybszymi wzrostami sprzedaży, a także tym, którzy z sukcesem weszli na giełdę, to jest ich tym więcej, im wiek założyciela jest wyższy. Zdaniem analityków, wszystko dlatego, że wraz z wiekiem rośnie umiejętność zarządzania zespołem, a co za tym idzie efektywność pracowników jest zdecydowanie wyższa. Umiejętność ta jednak zaczyna tracić na znaczeniu bliżej pięćdziesiątego roku życia.
Pomysły na biznes w czasie kryzysu. Na czym zarabiać? [Lista 25 konkretnych rozwiązań]
Sukces biznesowy po czterdziestce
Nawet biznesy, które były założone przez młodzież, „szczytową formę” osiągają często gdy ich założyciele mają około 40-50 lat. Wystarczy podać przykład Billa Gatesa, czy Jeffa Bezosa. Iphone, największy hit stworzony przez Apple, został wypuszczony na rynek, gdy Steve Jobs miał ponad pięćdziesiąt lat. Dlaczego więc słyszymy tak dużo o biznesach uruchamianych przez młodych? Przede wszystkim ze względu na ich świetną znajomość mediów i umiejętność przebicia się do mainstreamu. Poza tym wiele firm technologicznych lub tych, które są budowane na bazie zewnętrznego kapitału inwestorów, musi generować szybki zwrot inwestycji. Młodzież jest mniej zachowawcza, chętniej ryzykuje i łatwiej jej podejmować decyzje skutkujące możliwością sporej straty. Inwestorzy mniej interesują się firmami założonymi przez osoby w średnim wieku i starsze bo one są zachowawcze i mają bardziej konserwatywne podejście do biznesu. Ich przedsięwzięcia cechuje większa stabilność, a inwestorom trudniej oczekiwań bardzo wysokich stóp zwrotu. Mało tego. Tacy przedsiębiorcy mają już swój kapitał więc nie muszą starać się o jego pozyskanie na wolnym rynku. Innymi słowy nie muszą zabiegać o pieniądze u inwestorów.
źródło: HARVARD BUSINESS REVIEW
Dlaczego warto założyć biznes gdy masz więcej niż 40 lat?
Obserwując tych, którzy zajęli się biznesem po ukończeniu 40 lat widać znakomicie kilka elementów, które zwiększają szanse na sukces takich osób. I wcale nie trzeba do tego badań „amerykańskich naukowców”. Wystarczy przejść się na polskie poletko i przyjrzeć się tym, którzy rozpoczęli swoją przygodę z biznesem w sile wieku. Co decyduje o tym, że są lepiej przygotowani?
Pomoc dla przedsiębiorców. Jak działa gwarancja de minimis?
1. Większe doświadczenie biznesowe
Choć młodzież bardziej entuzjastycznie podchodzi do kwestii zakładania firm, to jednak często przegrywa ze względu na brak doświadczenia. Osobom, które mają za sobą spory bagaż zrealizowanych projektów, doświadczeń, łatwiej przychodzi zarządzanie biznesem. Przede wszystkim dlatego, że znają gorycz porażki. Wiedzą czego nauczyły ich niepowodzenia i jak sobie z nimi radzić. Nie mniej istotne jest też to, że są bardziej wyważeni, a ich decyzje lepiej przemyślane.
2. Ustabilizowana sytuacja rodzinna (życiowa)
Po 40., 50. coraz mniej dotyczą Cię problemy związane z wychowaniem dzieci, budową domu, przeprowadzkami. To wszystko powoduje, że możesz lepiej skoncentrować się na prowadzeniu biznesu.
3. Pomysł na biznes osoby w średnim wieku jest bardziej przemyślany
Osoby w średnim wieku wiedzą dokładnie jak ich biznes ma wyglądać. Nie szukają długo pomysłu biznesowego, mają też plan jak zrealizować to, co sobie założyli. Z drugiej strony wiedzą, że w porównaniu z młodszymi kolegami, mają zdecydowanie mniej czasu na biznesowe próby dlatego decydują się wystartować w biznesie wtedy, gdy ich plan jest dość dobrze ułożony i daje spore szanse na osiągnięcie sukcesu.
Popatrzmy jednak na całą sytuację z drugiej strony.
Czy są elementy, które mogą utrudnić osiągnięcie sukcesu w biznesie, gdy jesteś w średnim wieku?
1. Mniejsza tolerancja na ryzyko
Każdy biznes wiąże się z ryzykiem. Zanim więc rozpoczniesz prowadzenie firmy zastanów się ile jesteś w stanie stracić, ile stawiasz „na szali”. Osoba młoda, która dopiero startuje, nawet w przypadku porażki, będzie w stanie odrobić ewentualne straty. Ty nie dość, że ryzykujesz swój kapitał (znacznie wyższy w porównaniu z tym, z czym startują młodzi), a na dodatek trudniej może być ci wrócić na rynek, gdy przedsięwzięcie się nie uda. Weź pod uwagę, że jeśli będziesz szukać pracy bo biznes nie wypalił, możesz długo szukać satysfakcjonującego zajęcia.
Faktoring, mikrofaktoring czy kredyt? Różne czy takie same sposoby finansowania biznesu
2. Różnica pokoleniowa na linii przełożony-pracownik
Osoba w średnim wieku może mieć problem z dogadywaniem się ze znacznie młodszymi pracownikami. Jeśli zakładasz firmę, trudno jest działać zgodnie z ustalonymi procedurami (szczególnie, że dopiero zaczynasz). Jeśli ich nie ma, musisz mierzyć się z zupełnie innymi do twoich oczekiwaniami młodszych pracowników i sporo pracować nad tym by utrzymać swój autorytet.
3. Masz mniej sił fizycznych
Wiele zrealizowanych projektów, siedzenie po nocach, niezliczone rozmowy z klientami, to może być już dla Ciebie zbyt dużo. Praca po godzinach, nieregularne posiłki znacznie szybciej dają o sobie znać gdy masz 40., 50 lat. Musisz więc sporo czasu poświęcać na to by zachować swoje zdrowie w dobrej formie. Słaba kondycja fizyczna może niekorzystnie odbić się na Twym biznesie.
A jakie ty masz zdanie na temat biznesu w średnim wieku? Czy istnieje idealny czas na firmę?