Inflacja, wysokie ceny i coraz wyższe koszty kredytów, a co za tym idzie większe wydatki na funkcjonowanie firmy. Co zrobić gdy inflacja doskwiera nie tylko w życiu prywatnym ale i w firmie? Oto 7 rzeczy, które możesz zrobić by ograniczyć skutki inflacji.

Im wyższe ceny na rynku, tym trudniej prowadzić przedsiębiorcom swoje firmy. Marnym pocieszeniem staje się stwierdzenie, że inflacja dotyka wszystkich. Co zrobić by ograniczyć skutki inflacji? Przygotowałem kilka konkretnych zasad, których przestrzeganie pozwoli przejść obronną ręką przez inflację.

Każdy kolejny odczyt inflacji pokazuje wynik wyższy. Najnowsze prognozy mówią, że w 2023 może ona nie tylko sięgnąć ale i przekroczyć 20 proc. W takich warunkach nie dziwi to, że coraz więcej płacisz za paliwo, wynajem lokalu, w którym prowadzisz firmę i przede wszystkim za energię.

Coraz droższe jest też finansowanie bo stopy procentowe pną się w górę. Jako przedsiębiorca ostrożniej podchodzisz więc do kredytów i pożyczania w banku.

Tak wysoka inflacja w przypadku wielu z nas jest sytuacją, z którą zmagamy się po raz pierwszy. Bo choć przedsiębiorcy przeżyli sporo kryzysów, to jednak obecna sytuacja, głównie ze względu na jej niepewność, jest zupełnie nowa. Co więc możesz zrobić by przezwyciężyć inflację?

CZYTAJ TAKŻE: Inflacyjna katastrofa. Spełniają się tylko czarne scenariusze

  1. Automatyzacja procesów

Automatyzacja może znacząco ograniczyć koszty obsługi klienta albo wytworzenia produktu. W diżej mierze automatyzacja pozwala zmniejszyć koszty pracownicze. Wiele czynności można wykonać szybciej, co przynosi oszczędności. Automatyzacja wcale nie musi dużo kosztować. Wystarczy jeśli powtarzalne, nudne czynności będzie robiła maszyna zamiast pracownika. Być może wystarczy zmienić program do fakturowania i zarządzania relacjami z klientem? A może automatyzacją objąć pakowanie produktów, które produkujesz i wysyłasz do klientów? Zmiana ta nie wymaga ogromnych inwestycji finansowych.

  1. Kontroluj marże

W czasie wysokiej inflacji, gdy koszty produkcji, prefabrykatów, półproduktów, a także wynagrodzenia rosną, łatwo przeoczyć moment, w którym produkcja danego produktu, czy dostarczania usługi przestaje się opłacać. W związku z tym musisz cały czas kontrolować czy biznes wciąż „się spina”.

  1. Popraw wydajność

Wzrost wynagrodzeń związany z inflacją nie musi iść w parze z produktywnością. Jeśli współpracownicy nie wykonują swojej pracy wystarczająco efektywnie, na nic zdadzą się twoje wysiłki poprawy marżowości. Wstrzymuj się przed podwyżkami pensji, jeśli nie idzie za tym poprawiający się wynik finansowy. Być może automatyzacja, o której wspominam wcześniej będzie w stanie pomóc w poprawie efektywności. A może zmiana sposobu komunikacji z pracownikami? Zmiana floty, czy sprzętu przyczyni się do poprawy wskaźnika efektywności. Zależnie od branży pomysły na efektywność mogą być przeróżne.

  1. Ograniczaj ile tylko możesz

W czasie rosnących kosztów prowadzenia firmy nie ma miejsca na zbędne wydatki. Blokuj każdą wypływającą z firmy niepotrzebnie złotówkę. Być może warto ograniczyć powierzchnię biura, w którym pracujesz albo przerobić napęd miejskich samochodów na gaz LPG? Być może płacisz abonamenty za usługi, z których już dawno nie korzystasz. Sprawdź, czy przypadkiem z konta nie wypływają pieniądze za kilka usług w chmurze (gdy korzystasz z jednej) albo raty za sprzęt, którego faktycznie nie używasz. Niektóre rozwiązania informatyczne (głównie oparte o chmurze) są tak skonstruowane, że rezygnacja z usługi jest skomplikowana. Wszystko po to by ograniczyć Ci możliwość odstąpienia od niej. Warto jednak to zrobić. Mam klientów, którzy kilka procent miesięcznego budżetu przeznaczali na usługi, z których w ogóle nie korzystali. A skoro już przy tym punkcie jesteśmy. Może warto – zamiast całkowitej rezygnacji – przejść na tańszy pakiet? Wszystko oczywiście pozostawiam twojej decyzji.

  1. Kup więcej towaru

Jedną z podstawowych zasad inflacji jest zatowarowanie się „pod korek”. Jeśli znasz szybkość rotacji produktu, którym handlujesz, łatwo ci będzie oszacować ile maksymalnie możesz tego towaru zmagazynować. W czasie szybko drożejących towarów, wcześniejszy zakup sprawia, że zarabiasz coraz więcej na tym, co masz w magazynie. Jeśli więc jesteś w stanie złożyć bardzo duże zamówienie, to właśnie to zrób. Możesz też renegocjować umowy z dostawcami i ustalić dodatkowo rabat, za zakup znacznie większej niż wcześniej partii towaru.

  1. Nie podnoś ceny zbyt drastycznie

Podnoszenie cen w czasie inflacji, choć zrozumiałe, nie zawsze odbywa się w prawidłowy sposób. Zwiększanie ceny nie może prowadzić do tego, że tracisz klientów. W przypadku produktów szybko rotujących, kupowanych codziennie lub kilka razy w tygodniu, podnoszenie ceny o niewielką wartość ale często jest zwykle spotykaną strategią. Gdy mamy do czynienia z produktem unikalnym, niemasowym, cenę podnosimy jeden, dwa razy ale o znacznie wyższy procent od razu. Zawsze jednak trzeba skalkulować, czy taka podwyżka nam się opłaca. Jeśli dostarczasz usługi regularnie, jesteś np. freelancerem albo samozatrudnionym, to wysonduj, czy podwyżka cen twoich usług nie doprowadzi do sytuacji, że dany klient zrezygnuje ze współpracy z Tobą.

  1. Poszukuj nowych źródeł przychodu

Niezależnie od sytuacji szukaj cały czas nowych źródeł zarobkowania, nowych źródeł przychodów. Być może jesteś w stanie obsłużyć nowy segment klientów, którzy do tej pory nie byli w kręgu twoich zainteresowań. Możliwe, że masz szansę przejąć jakiś upadający biznes konkurenta i wejść w jego segment? Możesz sporo zyskać na takim ruchu.

A ty, jakie kroki podejmujesz żeby poradzić sobie z inflacją? Co robisz, żeby twoja firma przetrwała? Pochwal się w komentarzu

 

You may also like