I chociaż prowadzenie gabinetu lekarskiego kojarzone jest z reguły stricte z działalnością lekarza, to tak naprawdę może go otworzyć również osoba nieposiadająca lekarskiego wykształcenia. Jak wygląda cały proces krok po kroku?
Warunki, jakie musi spełnić lekarz chcący wykonywać działalność leczniczą w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, określa Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Jeśli więc marzysz o założeniu własnego gabinetu lekarskiego, zgodnie z jej zapisem musisz:
Istnieją również pewne przesłanki, które zakazują takiej formy działalności. Gabinetu lekarskiego nie może prowadzić doktor, który:
Lekarz może świadczyć usługi w ramach podstawowej bądź specjalistycznej opieki medycznej (np. z zakresu kardiologii, ginekologii, psychiatrii). W drugim przypadku – oprócz ww. wymogów – musi również posiadać specjalizację w dziedzinie medycyny adekwatnej do rodzaju i zakresu oferowanych świadczeń zdrowotnych.
Podstawowym wymogiem do rozpoczęcia prowadzenia gabinetu przez lekarza jest uzyskanie zaświadczenia od Okręgowej Izby Lekarskiej o wpisie praktyki zawodowej do rejestru podmiotów prowadzących działalność leczniczą. W tym celu należy złożyć wniosek, który zawiera:
Jeśli gabinet lekarski ma być prowadzony w formie grupowej praktyki lekarskiej, we wniosku musi znaleźć się również umowa spółki oraz lista wszystkich lekarzy wspólników bądź jej partnerów. Oprócz imion i nazwisk wymagane jest podanie ich miejsca zamieszkania oraz wskazanie osoby, która jest uprawniona do reprezentowania spółki.
Tak, to naprawdę możliwe! Działalność lecznicza wcale nie musi być prowadzona przez osobę z wykształceniem medycznym. Wówczas działa jednak ona jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, tzw. NZOZ.
Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku uzyskanie wpisu do rejestru podmiotów leczniczych (RPWDL). W tym celu do wojewody właściwego dla siedziby albo miejsca zamieszkania podmiotu składa się wniosek, który zawiera:
Ponadto Ustawa o działalności leczniczej mówi o dodatkowych wymaganiach związanych z prowadzeniem NZOZ. Konieczne jest przede wszystkim zadbanie o to, aby świadczeń zdrowotnych udzielały wyłącznie osoby, które mają wykształcenie medyczne oraz aktualne prawo do wykonywania zawodu lekarza. Taki zakład musi posiadać także pomieszczenia i urządzenia, które odpowiadają wymaganiom ogólno przestrzennym, sanitarnym oraz instalacyjnym. Tak samo jak w przypadku lekarzy, obowiązkiem NZOZ jest zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
Decydując się na otwarcie gabinetu lekarskiego, musisz wybrać jej formę prawną. Najprostsze jest zarejestrowanie indywidualnej praktyki lekarskiej jako jednoosobowej działalności gospodarczej. Wówczas należy złożyć wniosek do CEIDG (dostępny na http://firma.gov.pl), a w nim wskazać wszystkie niezbędne informacje dotyczące planowanej działalności (m.in. nazwę, adres siedziby, rodzaj usług i nr PKD, formę opodatkowania).
Gabinet lekarski a PKD
Rejestrując działalność leczniczą w formie działalności gospodarczej, konieczne jest wskazanie nr PKD. W przypadku gabinetu lekarskiego jest to:
86.21.Z – Praktyka lekarska ogólna 86.22.Z – Praktyka lekarska specjalistyczna |
Wniosek CEIDG można zatwierdzić podpisem elektronicznym bądź Profilem Zaufanym. W ostateczności jego wydruk można złożyć w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca prowadzenia gabinetu. Rejestracja wniosku CEIDG jest równoznaczna z wnioskowaniem o otrzymanie REGON i NIP. Doktor rejestrujący swoją działalność jest również automatycznie zgłaszany do ZUS.
Gabinet lekarski może być prowadzony również w formie spółki cywilnej, jawnej czy partnerskiej jako grupowa praktyka lekarska. W przypadku tej pierwszej do rejestracji wystarczy wypełnienie wniosku CEIDG. Jeśli chodzi zaś o dwie pozostałe spółki konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru KRS.
Działalność gabinetu, tak jak każda inna, wiąże się z odprowadzaniem należnego podatku. Jego formę warto dokładnie przemyśleć i dostosować do ponoszonych kosztów, rodzaju prowadzonej działalności oraz wysokości osiąganych dochodów. Prawo przewiduje kilka opcji rodzajów opodatkowania:
Gabinet lekarski a VAT
Usługi lekarskie są zwolnione z VAT z tzw. mocy prawa. |
Wymogi dotyczące lokalu i wyposażenia gabinetu lekarskiego określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Może być ona zlokalizowana zarówno w samodzielnym budynku, w zespole budynków, jak i być częścią lokalu mieszkalnego. W ostatnim przypadku, musi być to jednak wyodrębniona i niezależna część.
Kształt i powierzchnia gabinetu powinny umożliwiać prawidłowe rozmieszczenie, zainstalowanie i użytkowanie niezbędnego sprzętu i aparatury. Meble, w które jest wyposażony gabinet, muszą nadawać się do umycia i dezynfekcji. Obowiązkiem jest także umywalka z dostępem do ciepłej i zimnej wody, mydła, środka dezynfekcyjnego i jednorazowych ręczników.
Aranżując i wyposażając lokal, należy pamiętać, że kluczową kwestią w przypadku gabinetów lekarskich jest ich sterylność. Odpowiednią opinię na ten temat wydaje Państwowa Inspekcja Sanitarna, która potwierdza spełnianie warunków pozwalających na realizację świadczeń zdrowotnych w lokalu.
Lekarze świadczący usługi opieki medycznej i zdrowotnej na rzecz osób prywatnych mają obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. Co więcej, od 2021 r. usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów będą musiały być ewidencjonowane na kasach online.
—–
Tekst powstał przy współpracy z platformą ALEO.com, która dostarcza informacji o przedsiębiorcach, ofertach i przetargach. To także baza wiedzy o prowadzeniu biznesu, marketingu i finansach w firmie.
Brak powiązanych postów
1 Komentarz
Bardzo ciekawy artykuł. Myślę, że w przychodni powinien być jeszcze monitoring – tak dla bezpieczeństwa, niestety różni pacjenci przychodzą. Oczywiście trzeba też zadbać o ochronę danych pacjentów. Są to informacje poufne i nie mogą zostać ukradzione.